KÜLTÜR TURİZM TOKAT TOPLANTISI YAPILDI

14.3.2019
157 kez Okunmuştur.

Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında Kültür Turizm Tokat projeleri değerlendirme ve planlama toplantısı yapıldı.

Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda Kültür Turizm Tokat kapsamında  Anadolu’nun mayası Tokat’ta Kültür ve Turizm Seferberliği Başlatılıysloganıyla yapılan bir dizi proje değerlendirildi.

Vali Dr. Ozan Balcı, proje ekibinden, yatırım, kültür ve turizm başlıkları altında hazırlanan projeler hakkında bilgiler alarak, tematik çalışılmasını ve yol haritasının belirlenmesini istedi.

Tokat’ın kültür ve turizm alanında en iyi şekilde tanıtılması gerektiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı;

Geleneksel El Sanatlarımızı Yaşatıyoruz projesi kapsamında, el sanatları ile ilgili etkinlik yapılmasını, kurslar açılmasını, yöresel el sanatlarının tek tek belirlenmesini, el sanatları taraflarının bir araya getirilerek Tokat’ın kültür ve turizmine nasıl katkı sağlanacağının değerlendirilmesini, özgün veijinal eserlertaya konulmasını, dokuma tezgahları kurularak dokumalar yapılmasını, el emeği göz nurunun yazmacılığa yansıtılmasını, yazmacılığınijinal olarak dokumadan başlanarak, aşama aşama her kademesinin yapılmasını ve Tokat’ın tüm yazmacılık değerlerinintaya çıkarılmasını;

 

Halk Oyunları projesi kapsamında, Halk oyunlarına tam destek verdiğini belirterek, ekipler oluşturulmasını, yarışmalar yapılmasını halk oyunları kültürünün yaşatılmasını;

 

Kütüphanede Hayat Var projesi kapsamında kütüphaneciliği önemsediğini belirterek, Tokat’ın Kültürün başkenti, Kitabın başkenti, en çok ve en zengin kitabın olduğu şehir yapılacağını ifade ederek, il ve ilçelerde bulunan bütün okullardaki öğrencilerin kütüphaneye üye yapılmasını, Çocuk, Bebek ve İl Halk Kütüphanelerinin yapılmasını,

Gezici Kütüphaneler Oluşturuluyor

Tokat’ta köylere ve uzak mahallelere gezici kütüphane uygulaması başlatılarak kitapların ulaştırılması, Kırsaldaki okullara aylık araçlarla kitaplar ulaştırılmasını ve her ay bunun yenilenmesini,

Her Yeni Doğan Çocuk ve Yeni Evlenen Çift Kütüphaneye üye olacak

Annemden Doğdum Kütüphaneye üye oldum projesi ile yeni doğan her çocuğun kütüphaneye üye yapılmasını, yeni evlenen çiftlerin kütüphaneye üye yapılmasını;

 

Müze tanıtımlarının yer alacağı Geçmişten Geleceğe Tokat projesi kapsamında, kendi medeniyet, tarih ve kültürünü tanıması için bütün çocukların müzelerle buluşturulmasını, Taş eserler müzesi ve Ozanlar müzesi yapılmasını, Demokrasi müzesinin açılmasını;

 

Kitap projesi başlığı altında basılması düşünülen Bir Masal Diyarı Tokat, Tokat Müzesi Kitabı, Tokat Yemekleri Kitabı, Tokat Antik Kentleri Sempozyumu Bildirileri Kitabı, Mahallemdeki Hikayeler, Türkülerin Diliyle Tokat, Sözlü Kültür Ürünleriyle Tokat, Tokat Sırlı Seramikleri kitaplarının güzel, kaliteli, ciddiyetle üzerinde çalışılarak ve işin ayrıntısıyla önemsenerek hazırlanmasını, Tokat’ın kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması sağlanmasını,

 

Gastronomi alanında uygulanacak olan Ak Zambaklar Sertifika Programı kapsamında yemek yarışması tertip edilmesini, Endemik Bitki Zengini Tokat kapsamında Tokat’ta yetişen baharat çeşitlerinintaya çıkarılmasını istedi.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, katılımcı, şeffaf, kültür turizm odaklı, halka mâl edilip, işbirliği ve koordinasyon içerisinde etkili şekilde çalışacak Tokat Turizm Tarih Koordinasyon Kurulu oluşturulması için çalışmalara başlanılmasını istedi.

 

Tokat Kalesi, Zile Kalesi, Niksar Kalesi’nin belediyelerin katkıları ile restorasyonuna katkı sağlanacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, doğal turizm alanlarının belirlenmesi, sağlık termal turizminin ve yayla turizminin geliştirilmesi, traking rotalarının belirlenmesi, Hubyar Baba Türbesi Gelişim projesinin uygulanması ve Sebastapolis, Komana Antik Kentinde kazılara devam edilmesi gerektiğini kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı, bütün işlerin komisyon marifetiyle ve yol haritası belirlenerek sürdürülmesi talimatını verdi.

 

Amacının proje ekibine destek verip, yüreklendirerek, önlerini açmak olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Güzel, kaliteli değerler koyuntaya. Hedeflerin gerçekleştirilmesi için kafa yorun, emek verin, işleri ayrıntısıyla önemseyerek yapın.” dedi.

 

Toplantıya Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Gödekmerdan İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, Kültür Müdürlüğü müdür yardımcıları, şube müdürleri ve proje ekibi katıldı.

 

 

KÜLTÜR TURİZM TOKAT Projesi kapsamında yapılacak bazı çalışmalar şöyle:

 

GELENEKSEL EL SANATLARIMIZI YAŞATIYORUZ

Tokat’ın sahip olduğu geleneksel el sanatlarını hem kültürümüzün devamlılığı noktasında hem de Tokat’ın turizminin geliştirilmesi noktasında etkin bir unsura dönüştürmek.

 

HALK OYUNLARI

Kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerimizi canlandırmak ve yaşatmak amacıyla, köylerde halk oyunları ekipleri oluşturularak mahalli halk oyunları festivali düzenlenmesi ve elde edilen verilerin CD-DVD-Belgesel-Kitap haline getirilmesi amaçlanıyor.

 

KÜTÜPHANEDE HAYAT VAR

Halkın yediden yetmişe kütüphaneyi kullanımlarını sağlamak ve Halkın serbest zamanlarını kütüphaneye gelip kitap okuyarak geçirmelerini sağlamak.

 

GEÇMİŞTEN GELECEĞE TOKAT

İl Milli Eğitim Müdürlüğü  işbirliği ile şehrimizde eğitim öğretim gören anaokulundantaokula (dahil) bütün öğrenciler, 50’şer kişilik gruplar halinde İlimizde bulunan müze ve kültür varlıkları  gezdirilecek. Müzemizde oluşturulacak imitasyon kazı alanı ile ziyarete gelen öğrencilere Arkeolojik kazı etkinliği ve sikke basımı etkinliği düzenlenerek, programa katılan öğrencilere projenin logosunun basılı olduğu çeşitli hediyeler sunularak tarihimizi, geleceğimiz olan öğrencilerimize sevdirilerek tanıtılması amaçlanıyor.

 

BELGESELLLERDE TOKAT

Şehrimizde bulunan yayla, göl ve akarsuların tanıtıcı belgesel filmlerinin yaptırılarak arşivlenecek ve çeşitli televizyon kanallarında yayınlatılacak, böylelikle ilimizin tanıtımına katkı sağlanacak.

 

TOKAT EKO-TURİZMİ SEVECEK

Çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını gözeten; Eko Turizmi şehrimizin sosyo-ekonomik kalkınmasına kazandırmak için belirlenen programla uluslararası seyahat acentalarını şehrimize getirerek bilgilendirme turları düzenlenecek.

 

DOĞADA FOTOĞRAF AVCILIĞI FOTOĞRAF YARIŞMASI

Şehrimizi tanıtıcı fotoğraflar elde etmek için Fotoğraf Çekme Yarışması düzenlenecek.

 

GEZECEK ÇOK YER VAR

Şehrimizde bulunan Müze ve Ören yerlerini ziyaretçilerin kolaylıkla bulabilmesi amacıyla bilgilendirme tabelası ve yönlendirme levhaları düzenlenecek.

 

KÜLTÜRÜ OYNAMAK

İlimizin halk oyunlarını varsa hikayeleriyle birlikte derlenecek. Köylerde halk oyunları oluşturarak farkındalık gerçekleştirmek ve halk oyunları kültürümüzün yeni nesillere de öğreterek yaşatmaya devam ettirilecek. Çeşitli festivallere katılım sağlayabilecek halk oyunları grupları oluşturulacak. Halk oyunlarımızın ilçelerimiz arasındaki benzerlik ve farklılıklarıtaya çıkarılacak. Yöresel kıyafetler  çeşitliliği ve kullanım işlevleri taya koyulacak. İl merkezinde özel günlerde halk oyunları oynayan grupların yer alması sağlanacak. “Mahalli Halk Oyunları Yarışması” düzenlenecek. Kostüm eksiklikleri giderilecek. Ekoturizm için ilimize gelecek turistlere halk oyunları ekipleri tarafından oyunlar sergilenecek.

 

TOKAT  GÜNLERİ

Büyükşehirlerde Tokat’ın sahip olduğu tarihi, doğal ve kültürel değerlerin tanıtılması. Tokat’ın sahip olduğu geleneksel el sanatları ve yöresel yiyeceklerinin tanıtımı  yapılarak, ürünlerin pazarlaması yapılıp, şehrimizin ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.

 

TOKAT’I ANLATIYORUM

Şehrimizde yaşayan gönüllüler ve taksi esnafına yönelik düzenlenecek kurslarla eğitilmeleri ve aldıkları bilgilerle şehrimize gelen misafirlere gönüllü mihmandarlık edilecek.

 

TÜRKÜLERİN DİLİYLE TOKAT

Yeni nesil mahalli sanatçılarımızın ve bu alanda kök salmış müzisyenlerimizin kendi besteleri derlenerek, kayda alınacak. Tokat’a ait türküler bir araya getirilerek arşiv çalışması yapılacak. Tokat’ta sıra akşamları düzenlenecek.  Festival, şenlik, şölen gibi etkinliklere mahalli sanatçılar davet edilerek tanıtımları gerçekleştirilecek. Yerel düzeydeki müzisyenlerden gruplar oluşturulacak.

 

KÜTÜPHANEDE HAYAT VAR

Halkın yediden yetmişe Kütüphaneyi kullanmalarını sağlayarak, serbest zamanlarında kütüphanede sıcaktamda kitap, dergi okuyarak geçirmelerine yardımcı olunacak.  Huzurevi sakinleri ziyaret edilerek,  onlara kütüphane tanıtılacak.  Farkındalık oluşturmak için yeni doğan çocuklar kütüphaneye üye yapılacak.  Kitap okuma gruplarının münazaralarını kütüphanede yapmaları sağlanacak. Kütüphane kullanıcılarına milli manevi ahlaki konuları ele alan filmleri izlettirilecek.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.3.2019
Güncelleme Tarihi : 14.3.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar