Öğrenciler, ev ev gezerek atık topluyor

13.3.2019
160 kez Okunmuştur.

Güryıldız Şehitler İlk ve Ortaokulu öğrencileri, ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında ev ev gezerek atıkları topluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında Türkiye’de bir ilk olarak köylerde uygulanmaya başlandı. Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından köylerde uygulanmaya başlayan proje kapsamında Tokat’ın Güryıldız Kasabası pilot kasaba olarak seçildi. Güryıldız Kasabası şehitler İlkokulu ve Ortaokulu 6-7 ve 8’inci sınıf öğrencileri ve öğretmenlerinin yürüttüğü projeye kasaba halkıda destek veriyor. Proje kapsamında her ayın 15’inde öğrenciler tarafından evler gezilerek atıklar topluyor. Toplanan atıklar belediye tarafından geri dönüşüm deposunda biriktirilip geri dönüşüm ayrıştırma tesisine gönderiliyor. Güryıldız Belediyesi ise atık miktarına göre kartlı su sistemine geçen kasaba halkına bedava su veriyor. Proje tanıtım programı kapsamında Güryıldız Şehitler İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan tiyatro gösterisi sergilendi. Evsel ve plastik atıklara dikkat çekmek için 6’ıncı sınıf öğrencileri yağ tenekesi, kova, süpürge ve tencere kapaklarından yaptıkları müzik aletleri ile şarkı söyledi.

Sıfır atık meselesinin memleket meselesi vatan boru olduğunu söyleyen Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, “Okulumuzun öğrencilerinin yürütmüş olduğu bir projedir. Belediye ve köy halkı ile işbirliği içerisinde yürütülen güzel bir proje. Belediyenin de ciddi destekleri var. Atık toplayan vatandaşlara belediye tarafından atık miktarına göre su yüklemesi yapıyor. Köyümüzde özellikle zirai atıkların doğaya atılmaması için başlatılmış bir proje. Zirai ilaçların tamamı biriktiriliyor, geri dönüşüme kazandırılıyor. Bu arada evdeki bütün atıklar öğrenciler tarafından anne ve babaları bilinçlendirilmiş vaziyette, bütün atıklar biriktiriliyve geri dönüşüm deposunda depolanıyor. Daha sonra belediye vasıtasıyla geri dönüşüm ayrıştırma tesisine gönderiliyor. Evlerde biriktirilen gıda atıkları, burada solucan üretim merkezi varaya götürülüyor. Köyde hiçbir atık çöp doğaya karıştırılmıyor. İsraf edilmiyve geri dönüşüme gönderiliyor. Sağlıklı çevre sağlıklı nesil sağlıklı gelecek diyoruz. Projemiz okulların açıldığı günden itibaren başladı. Gayet güzel yürüyor. Bunu da bütün Türkiye’de yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Bütün Türkiye’ye örnek olacak bir proje. Köylerde uygulanması bir ilk. Daha önceleri şehir merkezlerinde uygulanıysıfır atık projeleri. Ama köyde uygulanan ilk proje. Zaten sıkıntılar da köylerde. Zirai ilaç atıklar direk suya, doğaya karışıyve zehir. Çok tehlikeli. Biz bunu önlemek amacıyla başlattık. Ama daha sonra her alana yaygınlaştı.

`EVİMİZİ NASIL KULLANIYORSAK ÇEVREMİZİ DE ÖYLE KULLANMALIYIZ`

Evindeki atıkları öğrencilere veren Fatma Demirhan, evimizi nasıl temiz ve düzenli kullanıyorsak çevremizi de aynı şekilde kullanmamız gerektiğini vurgulayarak, “Çocuklarımız bunun için çabalayıp gayret ediyorlar. Her şeyin bilincindeler doğanın çevrenin güzelliğinin farkındalar bunun için kirletmemek istiyorlar. Bu da güzel bir davranış. Doğamızı koruyalım çünkü bizde burada misafiriz. Nasıl ki misafirimize özen gösteriyorsak doğamıza da özen gösterelim. Çocuklarımız da aynı şekilde çevre onlara kalacak. Bu hayat onların. Yaşanabilir bir çevre için, güzel bir dünya için temiz tutalım. Eskiden bu atıkları çöpe atıyorduk bilince değildik. Şuan bilinçlendik. Daha dikkatli davranıyoruz. Çok zbir şey değil sadece biraz özen gerektiriyor, dikkat gerektiriyor. Çocukların da farkında olması güzel bir davranış. Çünkü çocuklar büyüyor. Yeni nesil çocuklar. Yaşanacak dünya onların dünyası” diye konuştu.

Atıkları toplayan öğrencilerden Serkan Demirhan ise; “Bence bu uygulama çok güzel sonuna kadar destekleyeceğim. Arkadaşlarımla birlikte bunu yapmaya devam edeceğiz. Çevreyi koruyoruz. Artık çöp atmıyoruz. Geri dönüştürüyoruz ve enerji kaynaklarını koruyoruz.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 13.3.2019
Güncelleme Tarihi : 13.3.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar