RESTORE EDİLEN 447 YILLIK ALİ PAŞA CAMİİ İBADETE AÇILDI

2.3.2019
418 kez Okunmuştur.

Sultan 2`nci Selim zamanında Ali Paşa tarafından 1572 yılında yaptırılan caminin restorasyon çalışmaları sona erdi. 447 yıllık Ali Paşa Camii düzenlenen törenle yeniden hizmete açıldı.

 Sultan 2’nci Selim zamanında Ali Paşa tarafından 1572 yılında yaptırılan cami Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 14 ay önce 3 milyon 500 bin TL’ye ihale edilerek restorasyon çalışmaları başlatıldı. İbadete kapatılan caminin eskiyen kurşun kaplama kubbeleri başta olmak üzere iç ve dış cephesinde restore edildi. Caminin uzun yıllar kirlenen iç ve dış cephe duvarları ise özel bir temizleme tekniği olan mikro kumlama yöntemiyle temizlendi. Ayrıca caminin içten ve dıştan aydınlatma sistemi restorasyon çalışmaları kapsamında yenilenirken, caminin restorasyon işlemlerinin ardından tarihi şadırvanında bakım yapıldı.

16`NCI YÜZYILDAN KALMA ESER ORTAYA ÇIKARILDI

Restorasyon çalışmaları esnasında 5 kat yağlı boya ile kaplı ahşap mahfilin üzerinden 16`ncı yüzyıldan kalma ahşap üstü kalem işlemesi süslertaya çıkarılırken, kadınların namaz kılması için tasarlanan mahfil bölümünde yapılan restorasyon çalışmalarında yağlı boya ile kaplı olan ahşap korkulukların altından kalem işlemesi desenlertaya çıkarıldı.

Programda konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “450 yıldır ayakta duran Tokat’ımızın sembolü, mührü ve en önemli ibadet yerlerinden birisi olan Ali Paşa Camii’mize 14 aydan sonra yeniden kavuştuk. Bu güzel günde yine hep birlikte beraberiz. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

“ANADOLU’YA TÜRK MİLLETİNİN VURDUĞU BİRER MÜHÜR BUNLAR”

Tokat Valisi Ozan Balcı, Bu eserlerin Anadolu’ya Türk milletinin vurduğu birer mühür olduğunu söyleyerek, “Bu ve buna benzer eserlerin restorasyonu artarak devam edecek” dedi.

Balcı, ‘’Bu camii sadece bir cami değil aynı zamanda Türk milletinin yüksek ilmini irfanını gösteriyor. Ayrıda bir yeri var. Sadece bu cami değil Anadolu’nun her yerinde böyle atalarımızdan kalan hanlar, hamamlar, camiler var. Bunlar milletimizin yüz akı eserler. Anadolu’ya Türk milletinin vurduğu birer mühür bunlar. Böyle güzel bir eserin restorasyon sonrasında açılışında bulunmaktan büyük mutluluk duydum. Bu ve buna benzer eserlerin restorasyonu artarak devam edecek. Tokat 900 adımda 900 yıllık tarihin görüldüğü bir yer. İstanbul’dan sonra tarihi eserlerin en çok olduğu ilimiz. Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı eserlerinin üçünün görüldüğü bir ildir. Böyle güzellikleri görmekten mutluluk duyuyorum. Türkiye’nin bütün şehirlerinden vatandaşlarımızı buradaki eserleri görmeye davet ediyorum. Tokat bir Açıkhava müzesidir. İnsanıyla tarihiyle kıymetli bir coğrafyadır. Tokat’ı görmemek kayıp olur eksik kalır. Bu ve buna benzer güzel eserler memleketimizin birliğine, beraberliğine daha çok birbirimizi sevmemize kaynaşmamıza başka eserleri yapmamıza sebebiyet verir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“PARA ÖNEMLİ DEĞİL ESERİN AYAKTA KALMASI ÖNEMLİ”

Balcı, “Yaklaşık 3 buçuk milyona yakın para harcandı ama para çok önemli değil. Bu eserin ayakta kalması önemli. 2017 yılında başlandı 1 buçuk yıl restorasyon sürdü. Aslına sadık kalınarak restorasyon yapıldı. Bu şaheser, sanat eseri anlatılmaz yaşanır. İçerisini girip görmek lazım şimdi” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Müftüsü Bilgili`nin duasıyla hizmete açılan camide cuma namazı kılındı.

Restorasyon çalışmaları tamamlanan 447 yıllık Ali Paşa Cami’sinin açılışı Cuma namazı öncesinde Tokat Valisi Ozan Balcı, Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu,  Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili ve vatandaşların katıldı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 2.3.2019
Güncelleme Tarihi : 2.3.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar