Erbaa’da Kenevir yetiştiriciliği hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı

15.2.2019
1438 kez Okunmuştur.

 Kenevir Yetiştiriciliği hakkında bilgilendirme toplantısı Erbaa Ziraat Odası toplantı salonunda yapıldı. Yapılan toplantıya Erbaa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Gökbulut, Ziraat Odası Başkanı Arif Yılmaz Köksal, konu sorumlusu Ziraat Mühendisleri, Tarım ve Orman Bakanlığı Samsun Karadeniz Tarımlar Araştırma Enstitüsünden Ziraat Mühendisi Enerji Tarım Bölüm Başkanı Mustafa Acar ve çiftçiler katıldı.

Bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Erbaa Ziraat Odası Başkanı Arif Yılmaz Köksal, Hiçbir ürün başka bir ürünün yerine geçmez. Kenevire aşırı derecede bir talep var. Kenevir şimdi üretilecek diye diğer ürünlerden vazgeçmeyiz. Ancak üretilmesine önemlidir. Bizler burada her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Burada İlçe tarım veman müdürümüz, muhtarlarımız ve Çiftçilerimiz ile birlikte konu görüşülecektir. Konuşmacı arkadaşımız tam anlamıyla donanımlı bir arkadaşımız ondan tam manası ile verim alacağınızı umuyorum dedi.

Erbaa İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Gökbulut, Kenevir ekimi Türkiye`nin gündemine oturmuş durumda. Türkiye`de Tokat ilimizi kapsayan 19 İlde Ekim izni verilmiş bulunmaktadır.  Aynı zamanda kendi içinde de izin sistemi var müracaat edilebilecek ekim alanına mevcut olan yönetmelik gereği gerekli olan incelemeler ve araştırmalar yapılıyhem şahsın kendisi hakkında hem de arazinin uygunluğu açısından gerekli araştırmalar yapılıp izin verilen bir üretim şeklidir çiftçilerimizin üretim yapmak istemesi halinde yardımcı olacağız dedi.

       Kenevir Yetiştiriciliği hakkında çiftçileri bilgilendirme konulu sunum yapan Tarım ve Orman Bakanlığı Samsun Karadeniz Tarımlar Araştırma Enstitüsü Ziraat Mühendisi Enerji Tarım Bölüm Başkanı Mustafa Acar Erbaalı çiftçilere bilgiler verdi.

          Mustafa Acar: “Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra Kenevir konusu ülkemizde çok popüler hale geldi.  Bizlerde bilgelerimiz neticesinden Kenevir ekimi ve faydaları hakkında sizlere bilgiler ve sunumlar yapacağız. Çiftçi bazında ilk toplantımızı Erbaa da gerçekleştiriyoruz. Birçok insanımız bu üretimden ne kadar kazanırız, kazancımız çok olur mu gibi birçok sorular var. Dedi

      Kenevir yetiştiriciliği ve kullanım alanları konulu sunu yapıldı. Yapılan sunuda kenevir üretiminin dünyadaki ve ülkemizdeki durumu, tanıtımı, yetiştiriciliği, hasadı, pazarlanması konusunda ayrıntılı bilgiler verildi. Toplantıya katılan çiftçilerimizin kenevir ile ilgili sorularının cevaplandırdığı toplantı iyi dilek ve temenni ile sonlandırıldı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 15.02.2019
Güncelleme Tarihi : 15.02.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar