Tokat Olgunlaşma Enstitüsü KÖK BOYA geleneğini geri getiriyor

9.2.2019
443 kez Okunmuştur.

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü kök boya çalışmalarına başladı. Kurumda geleneksel olarak kök boya üretimi ve bu boyalar ile kumaş boyama işlemleri devam ediyor.

Olgunlaşma Enstitüsü, kök boya çalışmalarını Gaziosmanpaşa Üniversitesi Doğal Boyalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Adem Önal ile sürdürüyor.

“BU TÜR ÇALIŞMALARIN DESTEKLENMESİ VE ORGANİK TEKSTİL ÜRÜNLERİNİN ÜRETİMİNİN ARTIRILMASI GEREKİR”

Çalışmayla ilgili açıklamalarda bulunan Gaziosmanpaşa Üniversitesi Doğal Boyalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Adem Önal; “Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Sayın Filiz Vanlıoğlu`nun talebiyle yapılan protokol gereği, çalışmalara başladık. Doğal boyacılık konusunda bu hafta soğan ve ceviz kabuğu ile şal, atkı ve çanta boyama işlemleri gerçekleştirdik. Bu tür çalışmaların desteklenmesi veganik tekstil ürünlerinin üretiminin artırılması gerekir. Zira değerlendirilmedikleri için her yıl milyonlarca liralık doğal boya kaynakları çöpe atılıyor. Boya elde etmenin en eski usullerinden birisi kök boyadır. Kök Boya Pamuk ve yün mamullerine renk vermek için bitki ve böceklerden elde edilen tabii boyalara verilen addır. Gerek ekonomik açıdan, gerek uygulanabilirliği açısından hayatımızda önemli bir yere sahip olan kök boya sağlık, ekolojik döngü ve biyolojik yarar sağlayabilme özellikleriyle birçok avantaja sahiptir. Tokat Olgunlaşma Enstitüsünün de gayretleriyle kök boya çalışmalarımıza hızlandırarak devam ettireceğiz” dedi.

“Kurumumuzda Geleneksel Olarak Kök Boya Üretimi Ve Bu Boyalar İle Kumaş Boyama İşlemleri Devam Ediyor”

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu da; “Enstitümüz Kök Boya çalışmalarına devam ediyor. Kök boya pamuk ve yün mamullerine renk vermek için bitki ve böceklerden elde edilen tabi boya. Bu boyalar halk arasında kök boya olarak bilinir. 19.yytalarına kadar yaygın şekilde uygulanan bu usul sentetik boyar maddelerin bulunması ile önemini tamamen kaybetti.  Bu nedenle bir uzmanla böyle bir çalışmaya başlamak istedik. Kurumumuzda geleneksel olarak kök boya üretimi ve bu boyalar ile kumaş boyama işlemleri devam ediyor” diye konuştu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 9.2.2019
Güncelleme Tarihi : 9.2.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar