“9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” sigara kullanma

8.2.2019
193 kez Okunmuştur.

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında , “Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ile mücadele kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anılmaktadır. Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri sigara kullanımıdır. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” sigara kullanma alışkanlığı olan insanların sigaranın zararları konusundaki bilgilerini artırmak suretiyle, insanların sigara kullanma alışkanlığından uzaklaşmasına sebep olacak birtakım davranış değişikliklerine sebep olmaktır. Başka bir ifade ile, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktadır.

 

       Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakmaanı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlaraanla daha yüksektir. İlimizde de sigarayı bırakmak isteyenlerin ücretsiz başvurabileceği; Müdürlüğümüze bağlı  Sağlıklı Hayat Merkezi Sigara Bırakma Polikliniği   hizmet vermektedir.(Hoca Ahmet Mahallesi Ardala Sağlık Sokak  No:1 Tokat/Merkez)

 

      9 Şubat tarihi, sigarayı bırakmak  isteyen bireyler için önemli bir başlangıç olabilir. Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adım, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır.  Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, bir hastalık olarak kabul edilen sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine de ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarımıza müracaat edilerek veya Bakanlığımızın “Alo 171 Sigara Bırakma Hattı”  aranarak destek istenmelidir.

 

        9 Şubat Dünya Sigarayı Günü vesilesi ile tüm vatandaşlarımızı sigarayı bırakmaya,  davet ediyoruz.”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 8.2.2019
Güncelleme Tarihi : 8.2.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar