AKYÜZ; “HAKKI ÜSTÜN TUTAN BİR ANLAYIŞLA HİZMET EDECEĞİZ”

5.2.2019
911 kez Okunmuştur.

Saadet Partisi Tokat Belediye Başkan Adayı Alparslan Akyüz, seçim süreci ve yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Yapacakları çalışmalarda hakkı üstün tutmayı düstur edineceklerini söyleyen Akyüz, önceliği de gençlere ve çocuklara vereceklerinin altını çizdi.

“MİLLİ GÖRÜŞ HAREKETİ HAKKI ÜSTÜN TUTAR”

Saadet Partisi Tokat Belediye Başkan Adayı Alparslan Akyüz; “ Biz Saadet Partisi olarak Milli Görüş Hareketinin temsilcileriyiz. Milli Görüş Hareketi Türkiye’de ve Tokat’ta 50 yıl var olan bir hareket. O günden bu güne bu hareket hakkı üstün tutan bir hareket olmuştur. Örneğin belediyecilik anlamında sağlam bir kaldırımı söküp yerine yenisi yaptığınızda bu hakkı üstün tutmak olmuyveya öncelikli yapmanız gereken işler dururken, halka değil de avama hitap eden projeler yaparsanız bu da hakkı üstün tutmamak demektir. Biz Milli Görüşçüler olarak ekmeğe ihtiyacımız varsa tatlı yemeyelim düşüncesindeyiz. Belediyecilikte de bu böyle olmalı. Biz böyle olmak zorundayız. Bu bizim inanışımızın temek gayesi. Mutlaka ve mutlaka hakkı üstün tutan bir anlayışla hareket etmek zorundayız” dedi.

“BİZİM ÖNCELİĞİMİZ GENÇLER VE ÇOCUKLAR”

“Belediye başkanı olduğumuzda da yine önceliklerimiz olacak. Bizim için ön plana alınması gerekenler gençlerimiz ve çocuklarımız. Çünkü biz onların emanetçisiyiz. Onların sorumluluklarını biz sırtımızda taşıyoruz. Bence bir belediye başkanının öncelikle eğilmesi gereken konu çocuklar ve gençler olmalı. Bu konuda örnek verecek olursak. Özellikle ilköğretimde bizim okullarımızın tuvaletleri çok kirli. Çocuklarımız neredeyse tuvalete gitmiyor. Hemen hemen tüm okullarda böyle bir sıkıntı var. Bu manada önce çocuklarımızın rahat, temiz ve hijyenik okullarda eğitim almalarını sağlayacağız. Buna çok önem veriyorum. Ayrıca bu konuda çocuklarımıza eğitim de vermemiz lazım”

“UYUŞTURUCUYA KARŞI ÖNLEM ALACAĞIZ”

“Öte yandan ne yazık ki bir de uyuşturucu sorunu var. Ülkemizde uyuşturucuyla mücadele ediliyfakat bu tehlikeyi önlemek, mücadeleden daha önemli. Türkiye’de uyuşturucu kullanan insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada bu insanların yüzde 62,7’sinin uyuşturucu iletaokul çağında tanıştığı belirleniyor. Demek ki belediye olarak bizim buna da müdahale etmemiz lazım. Yine çocuklarımızı sahiplenip onlara eğitimler vereceğiz. Onları bilinçli bireyler haline getirmek için çalışacağız. Bizim çocuklarımızı ahlaki ve manevi yönden zenginleştirmemiz lazım.  Bu yönde bir gayretimiz olacak inşallah. Uyuşturucuyla mücadele noktasında bir de çocuk zabıtaları kuracağız. Emniyet zaten bu işi yapıyama ben zabıtaları da önemsiyorum. Çünkü zabıtalar genelde yerel halktan insanlar oluyor. Yerliyi ve yabancıyı daha iyi ayırt edebiliyorlar. Bu insanlar Tokat’a aşina ve herkesi çok daha iyi tanıyorlar. Okullarımızın etrafında bu zabıtalar görevlendirilecek ve uyuşturucu satışına yeltenen kişileri daha kolay tespit edebilecekler”

“GENÇLERİMİZDEKİ MANEVİ AÇLIĞI GİDERMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

“Lise ve üniversite çağındaki gençlere baktığımız zaman ben, bu gençlerin bizim yetiştiğimiz zamana göre çok daha kötü şartlarda olduklarını düşünüyorum. Bunu para anlamında söylemiyorum. Günümüzde bizim zamanımıza göre artık aileler daha varlıklı, gelir düzeyleri daha yüksek. Gençler son model telefonlar kullanıyorlar. En güzel, en lüks kafelerde oturabiliyorlar. Ama ben gençlerimizin bir manevi açlık içerisinde olduğunu hissediyorum. Bu imkanlar onları doyurmaya yetmiyor. Gençlerimizin manevi açlığını gidermek için de bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bu anlamda öncelikle güzel Türkçemizden başlamak gerekiyor. Türkçe seminerleri, tarih seminerleri, dini ve manevi anlamda yapılacak olan seminerlerle gençlere ulaşmak istiyorum. Bu seminerler de insanları bir salona oturtup bir konuşmacı çağırarak yapılmayacak. Bu eğitimler gayet samimi olacak. Samimi birtamda gençlerimizle bir araya gelip sohbet edeceğiz. Soru cevap yapacağız. Bir parka, bir yeşilliğe örtümüzü serip, bağdaşımızı kurup oturacağız. Eğitimcilerimiz de olacak tabi ki. Tokat’ımızda çok güzel imkanlar, çok değerli eğitimlerimiz var. Bu toplantılarımızda onlara da yer vereceğiz. Gençlerimizle bu şekilde samimi ve sağlıklı iletişim kuracağız. Gençlerimizin bu manevi açlıklarını bu şekilde gidermeye çalışacağız inşallah. Yani bizim ilk dertleneceğimiz konu çocuklarımız ve gençlerimiz olacak”

“TOKATLILAR İŞSİZLİKTEN ŞİKAYETÇİ”

“Tokat’ta yapısal sorunlarımız var. Onlara da mutlaka değinmemiz lazım. Biz aşağı yukarı 20 gündür sahadayız. Burada gördüğümüz şu insanlar verilen sözlerin yerine getirilmemesinden çok rahatsız. Mevcut belediyemiz döneminde başlayan bir çok proje var ama şu an hepsi yarım. Tokatlılar işsizlik anlamında, ticari hayat anlamında da çok rahatsız. İşsizlik anlamında şehrimizde çok büyük problemler var. Biz bu işsizlik konusuna özellikle önem veriyoruz. Ben belediyenin bir hizmet kuruluşu olduğunu düşünenlerdenim. Yaptığımız ankette de bu sorun çok ciddi anlamdataya çıktı. Ankette halkımızın büyük sorun olarak trafik ve işsizliği gösterdiğini gördük. Özellikle gençlerimizde istihdam sıkıntısı çok büyük. Bu manada bir takım atılımlar yapılması gerekiyor. Belediye bir hizmet makamıdır. Ancak gerektiği zaman hizmetin yanı sıra yatırımını da yapmalıdır. Belediye olarak özellikle işsizlik konusunda vatandaşımızın beklentisini karşılamamız gerekiyor”

“İNŞAAT SEKTÖRÜ İLE İSTİHDAM, TURİZMİ CANLANDIRARAK İSTİHDAM, ÇOK ORTAKLI ŞİRKETLERLE İSTİHDAM”

“Bu konuda, ilk olarak kentsel dönüşüm yoluyla atıl kalmış inşaat potansiyelini harekete geçirerek bir istihdam yaratmayı hedefliyoruz. Eski mahallelerde kentsel dönüşüm yaparak bu konuyu çok rahat bir şekilde çözebiliriz. Aslında belediyemiz bu manada adımlar atmış ama sıra uygulamaya geldiğinde belediyemiz geri durmuş. Bu Adnan Bey döneminde de böyle olmuş. Eyüp Bey döneminde de böyle oldu. Aslında düşünce şu; özel müteşebbisler girsin burada kentsel dönüşümü yapsın. Çünkü bu zahmetli bir iş. İnsanların beklentilerini karşılamak, fikirlerini almak zorundasınız. Bunu da özel müteşebbis yapmaz, yapamaz. Ama belediye bunu yapabilir. O nedenle bu tarz çalışmalar hep yarım kalmış. Yani eski mahallelerimizdeki atıl inşaat potansiyelimizi harekete geçirerek hem kentsel dönüşümü sağlamış hem de bir iş sahası da oluşturabiliriz”

“İstihdamla ilgili ikinci çözüm olarak ise Tokat’ın turizm potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Amasya’ya bugün 500 bin turist geliyda Tokat’ımıza neden sadece 100 bin turist geliyor? Bunlar resmi rakamlar. Burada Tokat’ın ya da Tokatlıların eksiği nedir ben bunu anlayamıyorum. Bunu bizim de başarabilmemiz lazım. Tokat’ın turizm potansiyeli çevre illerden çok daha fazla. Zile’den başlarsak Sezar’ın ünlü geldim gördüm yendim sözünü söylediği kale Zile Kalesidir. Pazar’da Ballıca Mağarası gibi bir doğa harikası var. Mahperi Hatun Kervansarayı var. Sulusaray’a baktığımızdaada Sebastapolis Antik Kenti var. Bunun hemen yanında termal turizm yoluyla istihdam yaratabileceğimiz bir tesis var. Orası da şu anda atıl durumda. İnşallah o da değerlenecek. Şehir merkezine geldiğimizde de zaten Sulusokak başlı başına yetiyor. Gökmedresemiz var. Gümeneğimiz var, yine Komana Antik Kentimiz var. Almus’ta Almus Barajımız var. Niksar’a geçtiğimizde ise Niksar Kalesi var. Orada Anadolu’da kurulmuş ilk üniversite var. Tokat’ımızın böyle değerleri var ama biz bunlara sadece bakıyoruz. Bunları değerlendirmek için belediyenin elbette çalışması gerekli ama ulusal iktidarın da adımlar atması gerekiyor. Mesela Pazar’dan Sulusaray’a bir yol yapılsa yani var olan yol iyileştirilse mesafe 45 kilometreye düşüyor. Böyle olunca Ballıca Mağarasındaki turisti Sebastapolis’e de götürebilirsiniz. Örneğin Almus’umuz Tokat’tan gittiğiniz zaman bir cep gibi kalıyor. Halbuki Ataköy üzerinden D-80 karayoluna inme imkanımız var. Oradan geçen turist böylece Niksar’a gider. Dönüşte Komana’ya uğrayabilir. Ayrıca havaalanımız da yapılıyor. Bittiğinde inşallah onun da büyük bir katkısı olacak. Bunlar ulusal iktidarın el atması gereken konular. Bu konuda halkımız 15 senedir kayıtsız şartsız bir şekilde iktidara güvendi. Tokat her zaman iktidara bu konuda muazzam bir destek verdi. Bu millet güvenini verdi, oyunu verdi, ekonomik krizler yüzünden malını verdi, 15 Temmuz’da canını verdi. Bu söylediğim şeyler zşeyler değil. Böylesi bir şehre artık el atılması gerekiyor. Biz bunu ulusal iktidarımızdan mutlaka bekliyoruz. Biz belediye olarak tanıtım konusunda çok çalışacağız. Bu bağlamda da Türkiye genelinde farklı illerde yaşayan Tokatlılarla iletişime geçeceğiz. Onları senede bir kez Tokat’a davet edeceğiz. Öte yandan tur şirketleriyle de iletişim kuracağız. Onların da ciddi manada takip edilmesi lazım. Bu şirketlerin yerel iktidardan beklentilerinin ne olduğunu anlamamız lazım. Biz bu şirketlerin beklentilerini karşılayacağız onlardan da Tokat’a turist getirmelerini isteyeceğiz”

“Üçüncü yol olarak da çoktaklı şirketleri kurmayı planlıyoruz. Malum Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı diye bir ajansımız var. Bu ajansın bünyesinde üniversitemizde bulunan akademisyenlerimize raporlar hazırlatılmış. Çok güzel raporlar çıkmış. Tokat üzerinde yapılabilecek işler ana başlıklarla belirlenmiş. Elimizde veri var. Bizim de bu yolda hareket etmemiz lazım. Mesela bahsettiğimiz Sulusaray’daki termal tesis bu çoktaklı şirkete bir örnek olabilir. Belediye başı çekse bu işin yüzde yirmisi benim dese, geri kalan kısmı da yatırımcılar arasında paylaştırılsa bizaya çok güzel bir tesis yaparız. Oranın işletmesini de üstleriniz. Hatta işi rayına koyduktan sonra belediyeadan çıkabilir bile. Çünkü önemli olan Tokat’ın bir hareket kazanmasıdır. Aynı şeyi kentsel dönüşüm için de düşünüyorum. Belediye işin içine girer, adım atar, insanlara yol açar bu şekilde de insanlar bir atılım yaparlar. Bir de Tokat mermer konusunda çok önemli bir noktada. Bu manada yatırımcıları cezp edecek adımlar atılabilir”

“YER ALTI ÇARŞISI CANLANACAK”

“Bizim bir de yer altı çarşısıyla ilgili bir çalışma yapma planımız var. Oradaki esnaflar da sıkıntıda. Zatenası da hayli boşaldı. Bizim burası ile ilgili de fikirlerimiz var. Bildiğiniz gibi çarşının merdivenleri çarşınıntasında. Yani kaldırımdan geçen insanaya çıkmaya üşeniyor. Tokat’ta genel olarak şöyle bir anlayış vardır. Dükkan düz ayak değilse insanlaraya girmeye imtina ederler. Ben bu çarşımıza kaldırım tarafından iki tane yürüyen merdiven yapmayı planlıyorum. Önce bir tanesi ile başlayıp verimli olup olmadığına bakacağız. Dolayısıyla yoldan geçen vatandaş hem buradaki ticareti görecek hem de çarşıya kolay girebilecek. Bu şekilde yer altı çarşısını yeniden canlandırmış olacağız”

“TRAFİK SORUNUNA ETKİLİ ÇÖZÜMLER”

Tokatlıların şikayetçi olduğu bir diğer konu ise trafik. Bu sorunu mevcut belediyemiz akıllı trafik sistemi ile çözmeye çalıştı. Ama onun da bir çözüm olmadığı görüldü. Dünyanın neresine giderseniz giden merkezi rahatlatmanın yolu çevrelerden yol açmaktan geçer. Bu anlamda Oğulbey’den başlayarak Örtmeliönü Mahallesinden Mehmet Paşa Mahallesine devamında Soğukpınar ve Çay ile birlikteadan bir yol açmayı planlıyoruz. Bu imar planında var. Ama kentsel dönüşüme el atılmadığı için bu iş yapılamamış. Özellikle iki tane kilit nokta varada. Birisi Kaya Camii dediğimiz camininası. Yol bu camiye geldiği zaman bir zikzak çiziyve bu yol 5 metrelik bir yol belki de daha dar. Caminin etrafında evler de var. Dolayısıyla bu yol, Kaya Camii’ne gelindiği zaman tıkanıyor. Tabi ki camiye dokunmadan çevredeki evleri yukarı taşıyarak bu kilit noktayı açabiliyoruz. Biraz ileride de Dokuztaşlar Camii ve mezarlığı var. Mezarlığı geçip biraz daha ileriye gittiğiniz zaman artıkada Soğukpınar sınırlarına girmiş oluyorsunuz. Sol tarafta kayanın dibinde eski ahşap evler var. Oradaki insanlarımızla da anlaşıp kentsel dönüşüm kapsamında onlara yeni birer ev vererekadaki evleri kaldırdığımız zaman bölgede bulunan damarı da açmış oluyoruz. Kendi kendinetaya bir bulvar çıkmış oluyor. Biz bu bulvarın adına da Doğu Bulvarı dedik. Bir de Erenler Mahallesinden başlayarak Horuç Mahallesi, Hoca Ahmet Mahallesi, Akdeğirmen Mahallesi, Küçükbeybağı, Büyükbeybağı mahallelerinde de eski evlerimiz var. Özellikle Erenler bölgesi kilit durumda. Çevre yolunun tam altından itibaren yukarı kadar bir bulvar düşünüyoruz. Buna da Güneybatı Bulvarı adını verdik. Bunları hızlı bir şekilde yapacağız inşallah. Trafikte parklanma da bir sorun. Tokat’ta otoparklarımız var. Ben asansörlü otoparkların bir işe yaradığını düşünmüyorum. Dolayısıyla biz onları kaldırıp yerine katlı otopark yapacağız. Ben otopark sorununun çözülememesini anlayamıyorum. Bu kadar ruhsat verildi. Bu kadar inşaat yapıldı. Otopark parası adı altında belediyemiz para topluyor. Normalde belediyeler bu otopark paralarını otopark harici masraflara kullanamazlar. Yani otopark niyetine aldığın parayı otopark yapmak için kullanmalısın. Yani otopark yapılmaması için hiçbir engel yok. İnşallah biz bu katlı otopark sistemiyle trafiği rahatlatmayı başaracağız. Ayrıca ben toplu taşımayı da önemsiyorum. İnsanlarımızın toplu taşımayı da daha çok tercih etmesi lazım. Bunun için de insanımızın teşvik edilmesi lazım. Raylı sistem Tokat’a yapılamaz deniliyama ben buna da katılmıyorum. Bizim mutlaka hafif raylı sistemi değerlendirmemiz lazım. Trafik akışını hızlandırmak adına bir de alt geçit düşüncem var. Niksar yolu kavşağına bir alt geçit düşünüyorum. Tabii alt geçit yapılamaz deniliyor. Belediyemiz akıllı trafik sistemi kapsamında kavşağın şeklini değiştirdi. O şekilde kavşağı direkt olarak alta aldığınızı düşünün. Sığmıydiye bir şey yok sığıyor. Bunu yapmayı planlıyoruz. Hem de bunu çok hızlı bir şekilde yapacağız. Araçlar alttan dalacak, gidecek bekleme sorunu kalmayacak. Ayrıca Demir Köprü kavşağınınada da yine bir alt geçit ihtiyacı var. Onun ilerisinde Dimes kavşağında yine bir alt geçit ihtiyacı var. Bunlar için de ne gerekiyorsa yapacağız. Bu manada da ciddi çalışmalarımız olacak inşallah”

“YEREL İKTİDARA GELDİĞİMİZDE CEPSİZ CEKETLERİMİZİ GİYECEĞİZ”

“Merkezi Almanya’da bulunan Yolsuzluk Araştırma Enstitüsünün yaptığı araştırmaya göre 180 ülke içerisinde araştırma yapmış. Yolsuzluk algısı anlamında Türkiye bu 180 ülke içerisinde 78’inci sırada yer alıyor. Bunu duyunca çok üzüldüm. Bu daha çok yeni bir haber. Keşke böyle olmasaydı. Tokat yerelinde de yaptığımız anketlerde bu çıktı. İnsanlara Tokat’ta yolsuzluk olduğunu düşünüymusunuz diye sorulduğunda yüzde 52 evet deniliyor. Maalesef Tokat’ta da böyle bir sıkıntı var. Bizim cepsiz ceket düşüncemiz de buradan hareketle yola çıktı. Biz cepsiz ceketlerimizle çalışacağız. inşallah yere iktidarı aldığımız zaman ceketlerimizde cep olmayacak. Yolsuzluk anlamında mutlaka atılması gereken adımlar var. Türkiye’nin bir kayıt dışı ekonomi sorunu var, bankacılık sistemi sorunu var, ihale sistemi sorunu var. İsrafı ve yolsuzluğu önlediğiniz takdirde yolun yarısını gitmiş oluyorsunuz. Biz bu konuda da Milli Görüş olarak hep hakkı üstün tutan bir anlayışla hareket edeceğiz”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.2.2019
Güncelleme Tarihi : 5.2.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar