TARIMDA TARSİM ÇALIŞMALARI YAPILDI

22.1.2019
311 kez Okunmuştur.

Tarsim Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu İl Müdürlüğünde Tarsim çalışmaları hakkında bilgi verdi

        TARSİM  Bölge Müdürü  Bülent Yaşaroğlu ,Tokat  İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin`i  ziyaret etti  ve   şube müdürleri ile yapılan toplantıya katıldı.

        Toplantıda İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin yaptığı açıklamada TARSİM in  çok önemli riskleri sigortalayıp  üreticilerimize destek verdiğini,  2018 yılında , ilimizde sigorta yaptıran çiftçilere 10,3 milyon TL hasar ödemesi yapıldığını bunun  ilimiz açısından önemli bir rakam  olduğunu, çiftçilerimizin tarım sigortası yapması noktasında daha duyarlı olmaları için çiftçilere bilgilendirmelerin yapıldığını, çiftçinin yaptırdığı sigortaya karşılık  priminin 50 sini devletin karşıladığını, ilimizin iklim olarak riskli bir bölgede olmasından dolayı üreticilerin mağdur olmaması için sigorta yaptırmasının gerektiğini belirtti.  TARSİM Bölge Müdürlüğüne yaptıkları çalışmalar ve işbirliği için teşekkür ederek 2019 yılında tabii afetlerden uzak  hasarsız, bereketli,  bol kazançlı bir üretim sezonu geçirilmesini temenni ederim. dedi.

  Yaşaroğlu  verdiği bilgilerde Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile çok iyi bir işbirliği içinde olduklarını 2018 yılı içinde ilçelerimizde, köylerimizde  İl müdürlüğü ile birlikte eğitim ve yayım çalışması yaptıklarını, eğitimlere  bu yıl da devam edeceklerini. 2018 yılı içerisinde TARSİM den Tokat iline tabii afet ve diğer risklerden 10,3 milyon TL. hasar bedeli ödendiğini ve zarar gören çiftçiler için önemli bir rakam olduğunu, daha çok çiftçiye ulaşmaya çalıştıklarını, İl müdürlüğüne verdikleri destek için teşekkür etti.  2019 yılı Tarım Sigortaları tarafından kapsama alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile prim desteğianlarına ilişkin 26/11/2018 tarih ve 380 sayılı Cumhurbaşkanı kararının , 27.11.2018 tarih ve 30608 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini. Tokat ilini ilgilendiren  yeni değişiklik risk  konularından ; üzüm ürünlerinde yağmur riskinin verdiği zararlar; Elma, armut ve ayva ürünlerinde teminat başlangıcının pembe/beyaz tomurcuk dönemine çekilmesi; ilçe bazlı kuraklık verim sigortasında nohut, kırmızı ve yeşil mercimek ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumlukları, büyükbaş hayvan hayat sigortasında terör riski, küçükbaş hayvan hayat sigortasında yavru atma riski, Arıcılık (arılı kovan) hayat sigortasında, sigorta bedelinin tazminatanları yeniden belirlenerek arılı kovan sigorta bedelinin 45 kovanı, 40 ı arı kolonisini, 15 bal`ı, teşkil edecek şekilde teminat kapsamına alındığını. belirtti.  

        Ayrıca TARSİM bölge müdürü Tokat ilinde görev yapan TARSİM Eksperleriyle de bir eğitim toplantısı yaptı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 22.1.2019
Güncelleme Tarihi : 22.1.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar