VALİ BALCI OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜNÜ ZİYARET ETTİ

22.1.2019
674 kez Okunmuştur.

Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Enstitü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, kültürel değerleri, özellikle geleneksel el sanatları, giyim kültürünü, yöresel yiyecekleri ve unutulmaya yüz tutmuş meslekleri araştıran, asıllarını koruyarak yeni ürünler hazırlayan, arşivleyen ve gelecek kuşaklara aktaran, ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtılmasını amaçlayan Olgunlaşma Enstitüsünün2020 yılına kadar belirlenmiş olan “Yazmacılık ve Yazma Desenleri” teması kapsamında yapılan çalışmaları grafik-tasarım, giyim-üretim teknolojisi, el sanatları, görsel sanatlar atölyelerinde detaylı olarak anlattı.

 

Yapılan çalışmaların öneminden bahseden Enstitü Müdürü Vanlıoğlu, araştırmalar esnasında 80 ila 200 yıllık yazmaların sandıklardan çıkarılarak, desen ve motiflerininaslına uygunçizildiği ve tüm bilgileriyle arşivlendiğini belirtti.

 

Gün yüzüne çıkarılan tarihi giysilerin motif ve desenlerinin arşivlenerek yeni tasarımlarla günümüze taşındığını ifade eden Enstitü Müdürü Vanlıoğlu, Tema çalışmaları kapsamında hazırlanan projeleri değerlendirdi.

 

Enstitü Müdürü Vanlıoğlu, bayramlarda dağıtılan “Bayram Mendilleri”nin unutulmaya yüz tutmuş bir gelenek olduğunu, farkındalık oluşturularak geçmiş bayramların hazzını ve duygusunu tekrar yaşatmak için “Nineden Toruna Bayram Mendilleri Projeleri”, unutulmaya yüz tutmuş olan “Tokat Tahta Baskı ve Yazmacılık Sanatının” ilimiz anaokulu ve ilkokulu öğrencileri ile tahta baskı etkinlerinin düzenlendiği “Minik Eller Usta Eller” projesi, kültürel değerleri yeni kuşaklarla buluşturmayı hedefleyen,  elvan yazmacılar diyarı Tokat’ımızın ikinci kuşak yazma ustaları ile lise ve üniversite öğrencileri ile buluşturulduğu “Elvan Söyleşiler” projesi, ilimizinözel öğrencileri için hazırlanan projede Tahta baskı etkinlikleri hazırlanarak, özel öğrencilerin de tahta baskıyla buluşmalarının sağlandığı “Minik Eller Özel Eller” projesi ile ilgili bilgiler verdi.

 

Yapılan projeleri ve atölye çalışmalarını beğendiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, resim atölyesinde yer alan “Yeşilçam da Tokat Motifleri” temalı resim çalışmalarını ilgiyle ve beğeniyle inceleyerek çalışmanınen kısa zamanda Tokat halkı ile buluşturulması gerektiğini ifade etti.

Giyim üretim teknolojisi atölyesinde hazırlanan “15’li” kıyafetlerinin yerinde bir çalışma olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, 18 Mart Çanakkale Zaferi haftasında yapılacak olan asker uğurlama töreninde yapılan çalışmalarıTokat halkının tanıması gerektiğini kaydetti.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, yeni projeler ile yola devam edilmesi gerektiğini, Olgunlaşma Enstitülerinin il ve bölge için değerli olduğunu ve yapılan çalışmaların destekleneceğini ifade etti.

 

Olgunlaşma Enstitülerinin misyonlarının farklı olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,yapılacak çalışmalarda enstitünün yanında olduğunu belirterek, Enstitü Müdürü Filiz Vanlıoğlu’na ve enstitü personeline çalışmalarında başarılar diledi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 22.01.2019
Güncelleme Tarihi : 22.01.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar