“Yaşlılar, kalp, akciğer hastalığı olanlar ve gebeler grip hastalığına dikkat”

18.1.2019
2294 kez Okunmuştur.

MedikalPark Özel Tokat Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sünbül “ havanın soğumasıyla birlikte üst solunum yolu hastalıklarında artış” olduğunu belirterek bilhassa 65 yaşın üstündeki kişiler, kalp veya akciğer hastalığı olanlar ve gebeler grip hastalığı konusunda daha dikkatli olmalılar” dedi.

 Grip hastalığının ateş, ileri derecede yorgunluk, baş ağrısı, genel vücut ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtilerle seyrettiğini açıklayan Prof.Dr. Sünbül, çoğunlukla nezle ve gribin birbiriyle karıştırıldığını söyledi. Nezle hastalığında genellikle ateş, başağrısı ve yaygın kas ağrılarının olmadığını daha çok burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi şikayetlerin ön planda olduğunu belirtti. Öksürük ve hapşırma ile binlerce virüsüntama dağıldığını ve bu virüslerin 8 saat kadar cansız yüzeylerde yaşayabildiklerini söyledi.

 Özellikle yaşlılarda, daha önceden kalp-akciğer-böbrek hastalığı olanlarda, bağışıklığı baskılanmış kişilerde, şeker hastalarında ve gebelerde grip hastalığının daha ciddi, hatta ölümcül seyrettiğini belirten Prof.Dr. Sünbül, korunma için özellikle risk grubunda yer alanların sonbaharda mutlaka grip aşısı yaptırmalarının önemli olduğunu belirtti. Ayrıca ellerin su ve sabunla sık yıkanmasının, hasta olduğu bilinen kişilerden veya kalabalıktamlardan uzak durulmasının yararlı olacağını belirtti. Hasta olanlar maske takarak başkalarına bulaşı azaltabilirler dedi.

 Grip hastalığında tedavinin daha çok semptomlara yönelik olduğunu belirten Prof.Dr. Sünbül, bu amaçla ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar yararlı olabilir dedi. 18 yaşına kadar olan çocuklara bu amaçla kesinlikle aspirin verilmemesinin önemine değinen Prof.Dr.Sünbül hastalıkta istirahatın şart olduğunu, bol sıvı alınmasını ve C vitamininden zengin besinlerin yararlı olacağını ifade etti. Hastalığın genellikle 1-2 haftada geçtiğini, ancak bu sürede düzelmeyen; nefes almada problem yaşayanların, sık kusmaları olanların, baş dönmesi ve bilinç bulanıklığı gelişenlerin mutlaka hastaneye başvurmalarının gerektiğini söyledi. Ayrıca grip için etkili antiviral ilaçlar bulunmakla beraber bu ilaçların doktönerisi ile ve riskli hastalarda kullanılabileciğini, antibiyotiklerin ise gripte hiçbir yararının olmadığını sözlerine ekledi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 18.01.2019
Güncelleme Tarihi : 18.01.2019
SAĞLIK
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar