SAĞLIKÇILARDAN `KARDAN ADAM`LI DÖNER SERMAYE EYLEMİ

12.1.2019
197 kez Okunmuştur.

Tokat`ta Sağlık-Sen üyeleri, devlet hastanesinde döner sermaye sisteminde adaletsizlik yapıldığını savunarak, kardan adamlı eylem yaptı.

Tokat Devlet Hastanesi önünde toplanan sendika üyesi yaklaşık 50 kişi, `Dönerde adalet bunun neresinde`, `Döner durur beklerim hani benim emeklerim`, yazılı dövizler taşıdı. Sendika üyeleri, hastane acil servisi  bahçesinde önceden yaptıkları kardan adamın önünde toplandı.

Sağlık Sen Şube Başkanı Suat Mantar döner sermaye sistemine benzettikleri için kardan adam önünde eylem yapıklarını söyledi.

Mantar, “Bugün buraya toplanmış Olmamızın sebebi döner sermaye adaletsizliğini ve yanlışlığını belirtmek için çalışanların sesine ses vermek için bu sesi yetkili mercilere duyurmak adına buradayız Basın açıklamamıza gelen ve destek veren basın mensuplarına ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum

Sağlıkta dönüşümle birlikte sağlık sistemimizin önemli bir unsuru haline gelen performansa dayalı ek ödeme sistemi de artık fayda ve motivasyon sağlamak yerine çalışanlar üzerinde motivasyonsuzluk kaynağı haline gelmiştir. Nasıl ilaçların ve gıdaların son kullanma tarihi varsa sistemlerin de son kullanma tarihi vardır ve Döner Sermaye Sisteminin artık son kullanma tarihi geçmiş, miadı dolmuştur.

İlimizdeki sağlık kuruluşlarında hekim dışı personelin büyük bir kısmı sabit üstü ek ödeme alamamaktadır,

Sabit ek ödemeler gün geçtikçe döner sermaye havuzunun daha büyük kısmını kaplamaya başlamıştır. Bundan 5 yıl önce sabit ek ödemeler döner sermaye havuzunun 25’ini oluşturmaktayken bugün 80’ini oluşturmaktadır. Çünkü sabit ek ödemeler 6 ayda bir memur maaş zammıanında artmakta, dağıtılabilir döner sermaye ise SUT fiyatları artmadığından 14 yıldır artmamaktadır. Bu doğrultuda genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler ve teknik hizmetler sınıfı personel hiç sabit üstü alamamakta, sağlık hizmetleri sınıfı çok az almakta veya alamamakta, hekimler ise giderek azalan bir döner sermaye almaktadırlar. Çalışanların neredeyse tamamı bu dağılımın adaletsiz olduğunu düşünmektedir. Sonuç olarak birkaç yıl içerisinde tedbir alınmaz ise hekimler dâhil tüm çalışanlar sadece sabit ek ödemeye mahkûm kalacaktır.

Sendikamızın açtığı dava ile dağıtılabilir döner sermaye hesabında hazine hissesi yerine, 1 hesaplanması kazanımı elde edilmişse de Bakanlık dağıtılabilir tutar konusunda 46,5 yerine 39,5’u esas almaktadır. Dağıtılan tutarlar ne yazık ki 37’nin altına düşmüştür.

Bu durum bize Necip Fazılın şu şirini hatırlatmaktadır. Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul; Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul. Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa; Yaşasın, kefenimin kefili karaborsa!

Ayrıca nöbet ücretleriyle ilgili olarakta nöbet ücretleri en az iki katına çıkartılmalıdır. Bir taksiye bindiğimizde gece vardiyası gündüzün iki katıdır. İşçilerde gece vardiyası gündüzün iki katıdır. Sağlık çalışanlarında ise gece çalışması gündüzün yarısıdır. Adalet bunun neresinde. Ayrıca nöbeti nöbet yapan unsur akşam evinden eşinden çocuğundan ayrı kalınmasıdır bunun için nöbet ücretlerinin bütün birimlerde eşit olması gerekmektedir. 3600 ek gösterge bütün çalışanları kapsayacak şekilde kapsamı genişletilmelidir.

Buradan soruyorum

Döner sermaye sisteminin adaletli olduğuna inanıyormusunuz ? Hayır

Çalışma motivasyonunuzu arttırıyormu ? Hayır

Her geçen gün iş yükünüz azalıyormu ? Hayır

Döner Sermaye ile ilgili acilen alınması gereken önlemler:

- Dağıtılabilir Döner sermaye tutarları veanları artırılmalı, Döner Sermaye katsayıları acilen adil bir şekilde yeniden belirlenmelidir.

- Döner Sermaye bütçesinden maaş alanların genel bütçeye geçirilmesi sağlanmalıdır.

- Diğer kamu kurumlarında olduğu gibi sabit ek ödemelerin genel bütçeden ödenmesi ve gelir vergisinden muaf tutulması gerekmektedir.

- Nöbet, fazla mesai yolluk gibi giderlerin genel bütçeden ödenmesi sağlanmalıdır.

- Tasarruf etmek adına çalışanların nöbet ücretlerini ödememek için fazla mesailer izine dönüştürüp zaten eksik personel ile çalışan servislerde iş yükü daha da artmaktadır. Tasarruf çalışanların üzerinden yapılmamalıdır.

- 14 Yıldır artmayan SUT fiyatlarının artırılması gerekmektedir.

Acil önlem alınmaz ise 1 yıl içerisinde hekimler dahil tüm sağlık çalışanları sadece sabit ek ödemeye mahkum kalacak ve sistem tamamen çökecektir.

 

Yereldeki Sağlık İl Müdürüne ve Başhekimlerine sesleniyoruz.

Döner sermayenin arttırılması için çalışmalar yapılmasını istiyoruz.

Tasarruf sağlamak için çalışanların nöbet ücretlerinden kesinti yapmayınız.

Sonuç olarak iktidarı muhalefeti herkes seçim meydanlarında halkın sağlık hizmetlerinden duymuş oldukları memnuniyetten bahsettiler. Hiç kimse kusura bakmasın ki bu memnuniyet bu çalışanların eliyle yapılmıştır. Söylediğimiz çözüm önerileri dikkat etmeyenler sağlık hizmetlerinde oluşacak sorunların sorumlularıdır.

Döner sermaye sistemini şurada duran kardan adam gibi hava soğuyunca donan, ısınınca eriyen değil gerçek bir insan gibi, dimdik duran sorun ve sıkıntılar karşısında zaman geçtikçe kendini yenileyen bir sistemin gelmesini istiyoruz.`` dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 12.1.2019
Güncelleme Tarihi : 12.1.2019
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar