ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İSTEYEN AİLELERE MÜJDE

19.12.2018
3069 kez Okunmuştur.

 Ünlü Tüp Bebek Uzmanı DoktMustafa Demir, Hürsöz Gazetesine açıklamalarda bulundu.

 Sağlık alanında önemli başarılarına imza atarak görevine devam eden, Yardımcı Doçent DoktKadın Doğum ve Tüp Bebek (Infertilite) Uzmanı Mustafa Demir, yapmış olduğu çalışmaları paylaştı.

Gaziantep’te ,Özel Anka Hastanesinde hastalarıyla yakından ilgilenen, uyguladığı tedavileriyle hastalarını iyileştirmek için gece gündüz demeden çalışmalarına aralıksız devam eden Demir, önemli çalışmalarını aktardı.

 “KISIRLIK ARTIK KADER OLMAKTAN ÇIKTI”

 Demir, çocuk sahibi olmak isteyen ailelere de uygulamış olduğu tedavilerden de bahsederek; “ Kısırlık belirtileri varsa ertelemeyin. Gebe kalmak pek çok faktörün etkisi altında kalmaktadır. Bazen sperm sayısı olması gerekenin altında ise yarısı kadar olan bir erkekte normal bir kadındaki çiftte gebelik şansı yarı yarıya azalır. Gebeliği etkileyen her faktör için durum böyle değildir. Bazı kadınlarda,her iki tüpün de tıkalı olduğu durumlarda gebelik şansı neredeyse yok gibidir. Benzer şekilde testislerinde sperm üretimi olmayan ya da spermleri testisten dış dünyaya taşıyan kanalların fonksiyon görmediği erkeklerin de doğal yollardan çocuk sahibi olmaları büyük sürpriz olur. Bu açıdan bakıldığında çocuk isteği ile hekime müracaat eden çiftlerde hem erkek hem de kadın detaylı olarak incelenmelidir.Uzun zaman geçmesine rağmen gebelik yoksa infertil sınıfına giriyorsunuz demektir. Bu asla normal yollardan gebe kalamazsınız demek değildir. Ancak istatistiklerde bebeğin olma şansı  azalmış demektir. Tıbbi yardıma ihtiyacınız vardır. Bu yardım için belirli ve kesin bir zaman yoktur. Bebek sahibi olmanız için jinekoloğa gitmelisiniz. Pek çok çift infertiliteyi çekinecek hatta utanacak bir durum olarak görür ve kendilerini yalnız hissederler. Oysa durum bu derece kötü değildir. Tüm dünyada pek çok çift aynı problemi yaşamaktadır ve bunları önemli bir kısmı çok basit tedavilerle gebe kalabilmektedir. Burada çiftleri kısıtlayan infertilitenin her zaman önemli bir problem olmasına rağmen acil olmamasında yatmaktadır. Genelde kişiler doktora gitmeyi herhangi bir bahanenin arkasına saklayarak erteleyerek sürekli gelecek ay dedikleri için geç kalıyorlar. Dünyada, ülkemizde  tıp ilerledi artık bir çok şeyin telafisi mümkündür. Bazı durumlarda ise hekime müracaat etmeden önce 1 yıl beklemek gereksizdir. Bu tedaviyi ertelemek istemeyen Gaziantep’ten farklı yerlerden,ülkenin dışından, il dışından gelen hastalarım var. Yurdumuzda olan mülteciler(Suriye,Irak,Afganistan) ve diğer yabancı hastalarına da koşulsuz tedavilerini uygulayıp yakından takip etmekteyim” dedi.

Demir, Telefonunun da  yedi yirmi dört açık olduğunu dile getirerek; “Hastalarım beni arayıp da sağlık problemlerini rahatlıkla söyleyebilirler,hastanemize gelebilirler. Bebek gelişiminin normal doğum zamanının dokuz ay yedi gün ile on ay yedi gün arasındadır. Bu zaman dilimi arasında olan doğum zamanında olan doğumdur. Kısırlık sorunları yüz yıllar öncesinden günümüze uzanmakta. İnfertilite kavramı, binlerce yıl önce başlayan çok önemli konu ve sorundur. Mevcut tıp terminolojisi infertiliteyi klinik olarak şöyle tanımlar: Bir yıl süreyle korunmasız düzenli ilişkiye rağmen gebeliğinin elde edilememesidir. Normal Mezopotamya’da tekeşlilik uygulamasında, bir erkeğin iki eşi olması yasaklanır.İki yıl bekleyen erkeğe çocuk sahibi olmak için tanınan süre dolar.Erkeğin ilk karısı ona çocuk doğramayınca,ikinci eşi almasına onay verir ve erkek bir eş daha alabilir soyunu sürdürmesi amaçlanır. Kil tablet metninde  bugün tıp alanında kullandığımız infertilite terminolojisi böyle anlatılmıştır” dedi.

DoktMustafa Demir; “Tatlı müjdeli günleri hastalarımla, personelimle birlikte yaşıyorum. Onlarla olduğu için iyi ki bu mesleği seçmişim diyorum. Bu beni daha dinç, verimli hale getiriyor. İnsanlara yardımcı olmak kadar güzel bir duygu olamaz benim için. Onların anne, baba olmalarına önce Allah, sonra benim tedavi ve takiplerimle aldığım iyi sonuçlarla vesile olabilmek çok mühim. Geceyi yaşarken gözlerini dünyaya yeni açan miniklerle tamamlamak, sabaha tekrar onlarla başlamak tarifsiz.Bu benim görevim ve severek yerine getirmekten dolayı da çok memnunum” diye konuştu.

Demir, Hürsöz Gazetesini de internet üzerinden takip ettiğini, bir çok yerel gazete olsa da çizgisinden ödün vermeyen gazete Hürsöz’ü bu yüzden tercih ettiğini dile getirdi.

Demir; “Gaziantep’te olsam da Tokat’tan da hastalarım var. Anka Hastanesinin girişinde yer alan(Bütün hastalıkları veren Allah’tır,bütün hastalıkların şifasını veren de Allah’tır) sözüyle sözlerimi sonlandırıyorum. Sağlıkla kalın” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 19.12.2018
Güncelleme Tarihi : 19.12.2018
SAĞLIK
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar