ZİLE’DE BİR ASIRLIK HATİM VE DUA GELENEĞİ

11.12.2018
1644 kez Okunmuştur.

Tokat`ın Zile ilçesinde 1 asır önce savaşa giden askerlerin ardından okunmaya başlayan `40 Hatim` geleneği yaşatılmaya devam ediliyor.

Zile ilçesinde geleneksel olarak her yıl okunan 40 Hatmi Şerif 7 Aralık Sabah namazına müteakip olarak Ulu Cami`nde gerçekleştirilen Hatmi Şerif dua programına çok sayıda cemaatımız katıldı.

İl Müftümüz Ömer Faruk Bilgili ve Müf. Yrd. Ünal Tan ın katıldığı dua programı ve sabah namazı buluşmasında il Müftümüz Bilgili, bir asır önce Balkanlar’da, Çanakkale’de İstiklal savaşında Aziz milletimizin üzerine çullanan din ve millet düşmanlarına karşı, Kur’anla ayağa kalkışımızı sembolize eden bu geleneğin asla unutulmaması gerektiğini ve nesilden nesile aktarılması gerektiğini ve Kur’an’ın kendisine tabi olanların izzet ve şerefini tarihte gördüğümüz gibi her zaman arttırdığını söyledi. İlçe Müftüsü İdris Özarslan tarafından yapılan dua ile program sona erdi.

Bir asır önce ne olmuştu? Çanakkale Savaşı`nda Anadolunun her yerinden olduğu gibi ilçemizden büyükler gençler cepheye gidiyor. En son onbeşliler olarak ifade ettiğimiz, 14, 15, 16 yaşlarındaki gençler de gittikten sonra ilçedeki kadınlar biz ne yapabiliriz diye kendi aralarında görüşüp biz de `Hatim okuyalım` diye karar verirler. Her gün bir camide bir araya gelip ve cephedeki kardeşlerimiz için, çocukları için, babaları için hatim okuyorlar. Sonuçta cepheye gidenlerin 4`te 1`i ilçeye ancak dönüyor. Bu gelenek şimdi olduğu gibi erkekler tarafından her yıl sürdürülmeye devam ediliyor.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 11.12.2018
Güncelleme Tarihi : 11.12.2018
İLÇELER
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar