TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGELERİ VERİLMEYE BAŞLANDI

5.12.2018
265 kez Okunmuştur.

Ticaret İl Müdürlüğü  tarafından verilmeye başlanılan Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi verilmeye başlandı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tokat Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar “Yetki belgesi başvuruları 05 Eylül itibarı ile başladı. Ticaret İl Müdürlüklerine düşen bu başvurular sonrasında emlak işletmesinin yetki belgesi şartlarını taşıyıp taşımadıkları yerinde tespit ediliyor. İncelemeleri tamamlanan ilk işletmeler yetki belgelerini almaya başladılar. Bu kapsamda ilk yetki belgesi, İlimiz merkez ilçesinde faaliyet gösteren Eroğlu Emlak adına Tokat Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Eroğlu’na verildi.”

 Yetki Belgesi

 Emlakçılık yapacak olan kişilerin Tokat Ticaret İl Müdürlüğü’nden ‘yetki belgesi’ almasının zorunlu hale geldiğini belirten Ticaret İl Müdürü Ali Osman Sakar; “5 yıl geçerli olacak Yetki belgesi her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilmeyecek. Yetki belgesinin işletmede herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılması gerekiyor. Belge, geçerlilik süresinin sona ermesi veya içeriğindeki bilgilerden herhangi birinde değişiklik olması durumunda da tekrar yenilenecek. Sözleşme ve ilanlarda bu yetki belgesi numarası kullanılacak. Belediyeler emlak işletmelerinin yetki belgesine sahip olup olmadığını, işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermeden önce kontrol edecek ve yetki belgesi olmayan işletmelere ruhsat vermeyecekler.”dedi.

 Başvuru Yeri ve Şartları?

 Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (https://ttbs.gtb.gov.tr) üzerinden alınan başvurularda yüklenecek belgelerin doğru ve eksiksiz yüklenmesi gerektiğini de dile getiren Ticaret İl Müdürü Ali Osman SAKAR, “Sistemde şirket seçimi yapıldıktan sonra diploma, taşınmaz ticareti sertifikası ve meslek odası kayıt belgelerinin yüklenmesi gerekiyor. Ayrıca Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri yerinde tespit sırasında bu belgelerinin örneklerini kaşeli olarak da ayrıca talep ediyorlar. Yetki belgesine başvuru yapan yetkili kişinin on sekiz yaşının doldurmuş olması, iflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olması, ve yönetmeliğin ilgili fıkrasındaki suçlardan hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması gerekiyor” dedi.

 Son Tarih 05 Aralık 2019

 05 Haziran 2018 tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden, eğitim belgesi, meslek odası kaydı ve gelir vergisi mükellefi olan tacirler, esnaf ve sanatkârların faaliyetlerine devam edebilmesi için en geç 05 Aralık 2019 tarihine kadar yetki belgelerini almaları gerekiyor. 05 Haziran tarihinden sonra emlak işletmesi açan, ya da bu tarihten önce eğitim belgesi, meslek odası kaydı veya gelir vergisi mükellefi olmayanların ise, MYK`dan Mesleki Yeterlilik Belgesi almaları gerekecek.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.12.2018
Güncelleme Tarihi : 5.12.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar