ENGELLERİ SPORLA AŞIYORLAR

Tokat Özgür Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde engelli çocuklar, spyaparak sosyalleşiyor.

4.12.2018
1490 kez Okunmuştur.

Tokat Özgür Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde engelli çocuklar, spyaparak sosyalleşiyor.

Özgür Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, alanında uzman eğitimcilerle bedensel ve zihinsel engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor.

 Merkezde eğitim veren Beden Eğitimi Öğretmeni Serdar Esen, sporun engelli çocukların hayatında büyük bir yer alması gerektiğini söyledi.

Spsayesinde özellikle otistik çocukların daha kolay sosyalleştiklerini belirten Esen, derslerle ilgili şunları söyledi; “Derslerimize başlayalı çok olmadı. Ama öğrencilerimiz günden güne artıyor. Buradaki engel sadece zihinsel değil. Bedensel engelli öğrencilerimiz de var. Ailelerin isteği ve çocuğun seviyesine göre dersler veriyorum. Tabi ki bunlar profesyonel sporcuların yağacağı tarzda şeyler değil. Özellikle otizmli çocuklarımızın motbecerilerini geliştirmek için basit ve öğretici teknikler kullanıyoruz. Spderslerimiz, merkezimizdeki diğer derslerle de bağlantılı olarak ilerliyor. Sportif faaliyette bulunan engelli bireylerin yaşam kalitesinin arttığını görüyoruz. Çocuklar spsayesinde enerjilerini atıyorlar. Bu şekilde fazla kilolu olma riskinin de önüne geçiliyor. Otistik bireyler çevreye uyum sağlama, sosyalleşme gibi durumlarda zorluk yaşabiliyorlar. Burada da devreye spgiriyor. Öğrenciler tabi ki başlarda çekiniyor. Benimle ve birbirleriyle iletişim kurmak istemiyorlar. Ancak zaman geçtikçe spsayesinde sosyalleşmeye de başlıyorlar. Arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle iletişimleri artıyor. Bu durum evdeki yaşantılarına da yansıyor. Velilerden çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Veliler, çocuklarının günlük hayatlarında iletişime açık ve daha sakin bir tavır takındıklarını bize bildiriyorlar. Onlar da bizlere ve çocuklarına çok destek oluyorlar. Bu bize doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Öte yandan bu bireylerin başarı duygusunu da tatmaları gerekiyor. Bir şeyleri başardıklarını görmek, takdir edilmek onlar için çok önemli. Bu beceriyi kazandıkları zaman topluma adapte olmaları da kolaylaşıyor.Onlarla ilgilenmek normal bir çocukla ilgilenmekten daha fazla emek ve zaman gerektiriyor. Bu nedenle mesafe kat ettiklerini görmek hem bizleri hem de ailelerini çok mutlu ediyor.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 4.12.2018
Güncelleme Tarihi : 4.12.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar