Dr. Severcan, cilt kanserinden korkmayın, ciddiye alın

19.11.2018
3463 kez Okunmuştur.

Tokat Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi polikliniğinetalama günlük 4 cilt kanseri hastası geliyor.

Tokat Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzman DoktMehmet Severcan, cilt kanserinin korkulacak bir hastalık olmadığını söyleyerek, “Hastaların kendi kendilerini muayene ederek cilt kanserini ciddiye almaları gerekiyor” dedi.

Tokat’ta Devlet Hastanesine 1 yıldatalama 600 cilt kanseri hastası geldi. Gelen hastaların 410 iyi huylu 180 tane kötü huylu cilt kanserinin tedavisi yapıldı. Tokat Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı DoktMehmet Severcan, cilt kanseri hakkında ve yapılması gerekenler hakkında açıklamalarda bulundu.

BİR GÜNDE 4 KANSERLİ HASTA GELİYOR

Tokat Devlet Hastanesi’nde aylıktalama müdahale edilen hasta sayısı hakkında açıklamalarda bulunan Plastik Cerrahi Uzmanı DoktMehmet Severcan, “Tokat’ta plastik cerrahi olarak en çok hasta grubumuz cilt kanseri ve yanık vakalarından gelen hastalarımızdır. Günde en az 4 tane cilt kanseri olan hastamız başvuruyor. Burada buanın yüksek olmasının sebebi güneş alan ve çiftçilikle uğraşan bir toplum olduğumuz için. Cilt kanserinin en fazla oluşmasında etkili mekanizma güneş mağduriyeti ve hastanın yaşıdır. Yıllara bağlı güneş mazuriyeti ve yaş ilerledikçe cilt kanserlerini görmeye başlıyoruz. Tokat Devlet Hastanesinde Plastik Cerrahı Doktoru olarak 1 yılda 600 cilt kanserli hastaya müdahale etmişim. Bunların 410 tanesi iyi huylu kanser olarak geldi. 180 tanesi de kötü huylu kanser olarak geldi. Kalan 10 hastamız ise içganlara kanserin sıçrama riski olduğu için üst merkezlere sevk ettik.

BİR YILDA BİN YANIK VAKASI

Toplamda plastik cerrahi olarak 1,5 yılda yanık vakası ile polikliniğe başvuran hasta sayısı bin kişinin üzerinde. Bunların içerisinde çok küçük vakalarda var. Küçük vakaların dışında 200 vaka, klinikte takip edilmesi gereken ciddi yanıklar geldi. Bu yanık vakası ile gelen hastaların hiç birisi hayatını kaybetmedi. Bu vakalarında 140 tanesini yatırarak tedavi ettik. 25 tane hastaya hayati tehli-kearz eden hastalara deri nakli uyguladık.

CİLT KANSERİ KORKULACAK BİR HASTALIK TÜRÜ DEĞİLDİR

Cilt kanserinin korkulacak bir hastalık değil ciddiye alınacak bir hastalık olduğunu belirten DoktSevercan, “Cilt kanserinde korkulacak tarafları vardır. Ama erken teşhis edilirse korkulacak bir yanı kalmıyor. Biz erken teşhis edebiliyorsak korkmamamız lazım. erken teşhisin yolu da kendi vücudumuzu kendimiz muayene etmemiz gerekmektedir. Derimizde herhangi bir leke veya kitle gördüğümüz zaman 3 şeye dikkat etmemiz gerekmektedir. Büyüme, renk değişikliği ve şekil değiştirme gibi etkenler varsa mutlaka hekime başvurmamız gerekiyor. Maalesef cilt kanserlerinin bir çoğu bir şey olmaz, zaten vardı, geçer denilerek atlanıyor. Cilt kanserlerinin yüzde 95’i içganlara sıçramayarak hayatı tehdit etmez. Fakat yüzde 5’i için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Bu yüzde 5’lik kanserler korkutucu ve ürkütücü kanserlerdir. Erken teşhis konulmadığı zaman yüzde 3’lük bir grubu çok hızlı sıçrama yapar. Maalesef hastalar kaybedilir. Yüzde olarak az gözükse de ciddi bir rakam aslında günde 4 cilt kanseri hastası alıyoruz. Cilt kanseri korkmamamız gereken ama ciddiye almamız gereken bir hastalıktır. Mutlaka yılda bir defa hekimimize başvurmalı ve rutin muayenemizi yaptırmamız gerekiyor. Güneş maruziyetini azaltmalı ve güneş kremleri kullanmalıyız” şeklinde konuştu.

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 19.11.2018
Güncelleme Tarihi : 19.11.2018
SAĞLIK
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar