DR. SEVERCAN, YANIKLARDA GEÇ KALMAYIN

16.11.2018
650 kez Okunmuştur.

Ateş yakmak için yanıcı maddeleri kullanırken çıkan ilk aleve dikkat edilmesi konusunda uzmanlar uyardı.

Kış ayları gelmesi nedeniyle soba yakmak için yanıcı maddeler kullanılıyor. Sobayı ilk tutuştururken çıkan aleve dikkat edilmesi konusunda uzmanlar uyardı. Tokat Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzman DoktMehmet Severcan, ilk çıkan alevin gizli alev olduğunu nefes yolu ile içimize girerek akciğerimizi yaktığını söyledi.

Tokat Devlet Hastanesine yanık vakasında en çok ev yanıklarının yani sobadan oluşan yanık vakalarının geldiğini belirten Uzman DoktMehmet Severcan, “Anadolu kültüründe çok yeri olan soba, soba yanıkları çok fazla geliyor. Biz hekimler soba yanıklarını sevmiyoruz. Hiçbir yanığın gelmesini istemiyve sevmiyoruz fakat soba yanıklarında transfer edilen ısı çok fazla su yanığı ile aynı değil. Su yanığı küçük bir leke ile kurtarıla biliyor. Ama maalesef soba yanıklarında çok ciddi sakatlıkanları var. Çok güçlü bir yanık türüdür. Özellikle bebeklerde avuç içi yanıklarında çok korkuyoruz. Parmaklar büzüşe biliyor” dedi.

“ZAMANDAN TASARRUF EDEYİM DERKEN AKCİĞERİNİZİ YAKMAYIN”

DoktSevercan, “Birde soba yanıklarının şöyle kötü yanı var. Bu çok yaygınlaştı maalesef, soba yakmak için tutuşturucu maddeler kullanılıyor. Bu maddeler soba yakanlar için zamandan ve emekten tasarruf sağlıyama bu maddelerin patlayıcı yada sıçrayıcı olmamasına özen göstermeliyiz. Özellikle tiner dökülmesi. Tiner dökerek yakılan sobalarda ciddi anlamda ülke genelinde kayıplar olduğunu gördük. Halkın bilinçlendirilmesi anlamında eksiklikler de gördük. Halk bu konuda bilince sahip olmadığını gördük. Tokat’ta da bu konuda bilinçlendirme anlamında çalışmalar yaptık. Ama yinede bu tarz vakalar gelmeye devam ediyor. Bir hafta önce geldi buna benzer bir hastamız. 60 yaşında bir amcamız. Sobaya tiner döküyve tinerin alev almasıyla yüzü yanıyve tüm yüz yanığı ile yatışını yaptık. Hayatı kurtuldu fakat iziyle birlikte yaşayacak. Soba yakarken patlayıcı olmayan maddeleri tercih etmelerini istiyoruz. Özellikle tinerden uzak dursunlar. Çünkü tiner patladığı zaman akciğere hasar verebiliyor. Buda ölümcül tablolara neden oluyor. Tokat’ta bir kayıp yaşamadık fakat ciddi vakalarla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

AKCİĞERE VERİLEN HASAR NASIL OLUŞUYOR?

Akciğer yanıklarının nasıl olduğu hakkında da açıklama yapan Uzman DoktSevercan, “Sobaya yada yanıcı bir yere patlayıcı yanıcı bir madde döktüğümüz zaman bu sprey etkisi ile yayılıyetrafa. Bunu da gözle göremeyebiliriz. Buda nefesimizi içimize çektiğimiz zaman o sprey nefes yolu ile otomatik olarak akciğerimize iniyor. İçerisi yanıyor. Bu olay 5 saniye içerisinde gerçekleşiyor. Geri dönüşü olmayan bir inhalasyon dediğimiz hasara yol açıyor. Bu çok önemli bir konu ülkemizde de çok sık rastlanan bir konu. Bu yanıklarda ölümcül yanıklardır. Tedavisi çok zolan yanıklardır” şeklinde konuştu.

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 16.11.2018
Güncelleme Tarihi : 16.11.2018
SAĞLIK
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar