ERBAA`DA ORGAN BAĞIŞI BİLGİLENDİRME STANDI

Erbaa Devlet Hastanesigan bağışı konusunda vatandaşların duyarlılığını artırmak amacıyla bilgilendirme standı açtı.

6.11.2018
1509 kez Okunmuştur.

Erbaa Devlet Hastanesigan bağışı konusunda vatandaşların duyarlılığını artırmak amacıyla bilgilendirme standı açtı.

 Erbaa Cumhuriyet Meydanında kurulan stantta vatandaşlargan bağışının önemi konusunda bilgilendirildi. Görevliler, ülke genelinde yaklaşık 25 bin hastanın umutla beklediğigan bağışına ilişkin çeşitli broşürler dağıttı. Daha sonra standın açılışı gerçekleştirildi. Açılış kurdelesini Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım ile Erbaa Devlet Hastanesi Başhekimi Muzaffer Baş kesti. Standın hafta boyunca açık kalacağı belirtildi.

 Türkiye’degan bağışı sayısının az olmasının önemli sebebinin yanlış bilgi, önyargı ve korkudan kaynaklandığını belirten Erbaa Devlet Hastanesi Başhekimi Muzaffer Baş “Türkiye’degan bağışı sayısı beklediğimizden çok daha az seviyededir. Bunun asıl sebebi degan ve doku nakli içingan ve doku temininin yetersiz olmasıdır. Bunun da en büyük sebebi gönüllü bağışçı sayısının az olmasıdır. Gönüllü bağışçı sayısının az olmasının sebebi ise insanlarımızın bağış konusundaki bilgilerinin yetersiz olması veya yanlış bilgilerinin olmasıdır. İnsanlarımızıngan bağışı konusundaki hassasiyetinin az olmasıdır. Korkularımız fazladır. Önyargılarımız fazladır. Bu etkinlikleri yapmamızdaki amaç,gan bağışı konusunda Erbaalı hemşerilerimizde farkındalık oluşturmak, onlara doğru bilgileri aktarmak ve Erbaalı hemşerilerimizigan bağışı konusunda teşvik etmektir. dedi.

 Kendisinin degan ve doku bağışçısı olduğunu kaydeden Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım ise “Organ bağışı diye bir şey var. Hepimiz sağdan, soldan duyuruyoruz. Bir yerlerden okuyoruz ama bunun nasıl olduğunu dini, hukuki ve insani boyutuyla konuya nasıl bakılması gerektiğini bilmiyoruz. Bunun farkında değiliz. Bir farkındalık oluşturmak ve toplumagan bağışı nasıl yapılır, dini anlamda, hukuki anlamda ve insani anlamda neler yaşanıybunları anlatmamız gerekiyor. Biz bu anlamda Avrupa’nın da gelişmekte olan ülkelerin de gerisindeyiz. Bununla ilgili ön yargılardan bahsetti başhekim bey. Bilgi eksikliğinden bahsetti. Geleneklerden bahsetti. İnşallah bu tabuları aşarak ki ben birgan ve doku bağışçısıyım. Bununla ilgili eşimi ve ailemi de bilgilendirdim. Benganlarımı ve dokumu bağışladım. ‘Sakın ola duygusal davranmayın. Bana bir şey olduğu zaman ve nakil olabiliyorsa ben gönüllü bağışçıyım’ dedim.  Bu dini anlamda da helaldir. Hukuki anlamda da helaldir. Haktır. İnsani anlamda da bir gerektir.” diye konuştu.

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 6.11.2018
Güncelleme Tarihi : 6.11.2018
İLÇELER
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar