TOKAT’TA ORGAN BAĞIŞI BİLGİLENDİRME STANDI AÇILDI

Tokat Sağlık Müdürlüğü gan bağışı konusunda vatandaşların duyarlılığını artırmak amacıyla bilgilendirme standı açtı.

6.11.2018
799 kez Okunmuştur.

Tokat Sağlık Müdürlüğü gan bağışı konusunda vatandaşların duyarlılığını artırmak amacıyla bilgilendirme standı açtı.

 Tokat Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Ülkemizdegan bağışı vegan nakli sayılarının yetersizliği, son dönemgan yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanıngan beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan söz konusugan yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup,gan bağışı ve nakli sayılarının artırılması Bakanlığımızın öncelikli hedeflerindendir.

 Bu bağlamda, ülkemizde her yıl kutlanmakta olan 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası

 nın bu yılda etkin, verimli ve halka ulaşabilen faaliyetlerle değerlendirilmesi planlanmaktadır. Söz konusu faaliyetlerin amacı halkımızın ve sağlık personelinin konu ile ilgili bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılmasıdır. Ayrıca, gerektiğinde ilgili kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapılması uygun olacaktır. İlimizdegan bağışı haftası faaliyetleri kapsamında Tokat Sağlık Müdürlüğü olarak;

 - Hafta boyunca üniversite, devlet hastanesi ve özel hastane, aile sağlığı merkezlerine, eczaneler camilere ve halkın görebileceği yerlere konuyla ilgili afişlerin asılması sağlanacaktır.

 - Hastanelerde başta sağlık personeli olmak üzere halka yönelik panel, konferans ve toplantı düzenlenecektir.

 - Camilerde cuma hutbesinde Müftülük kanalıylagan bağışının dinen önemi anlatılacak vegan bağışı çağrısı yapılacaktır.

 Amacımızgan bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak, ilgili tüm kesimlerin konuya ilgisini artırmaktır. Şu an Türkiye genelinde binlerce hastagan beklemekte, ölümle yaşam arasındaki çizgide hayata umutla tutunmaya çalışmaktadır. Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli,gan nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin de başına gelebileceğini unutmamalıyız.

 

Bağışçı sayısını artırmak ve diğer illere örnek olmak için tüm vatandaşlarımızıgan bağışı yapmaya ve hayatını kaybeden yakınlarınınganlarını bağışlamaya davet ediyoruz.”

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 6.11.2018
Güncelleme Tarihi : 6.11.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar