TARIM VE ORMAN İL  MÜDÜRLÜĞÜNCE, YOL KONTROLLERİ   DEVAM EDİYOR

6.11.2018
1957 kez Okunmuştur.

Hayvan Hastalıkları İle Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi (218/2) gereği İlimizde yol kontrolleri aralıksız devam etmektedir.

 

Tokat İl Tarım Ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin yaptığı açıklamada Tokat ili büyükbaş ve küçükbaş hayvan potansiyeli yüksek olan illerdendir. İlimizde yıl içi hayvan hareketleri yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Hayvan hareketleri kontrolsüz bir şekilde yapıldığında bulaşıcı hayvan hastalıkları ile mücadelede zayıf kalınmakta ve hayvan hırsızlıklarının önüne geçilememektedir. Buda yetiştiricilerimizi mağdur olmasına sebep olmaktadır. Hırsızlık ve salgın hastalıkları sebebiyle yetiştiricilerimizin yaşayabileceği mağduriyeti önlemek amacıyla yıl boyu ülkemiz genelinde güvenlik kuvvetlerimizle birlikte yol kontrolleri gerçekleştirilmektedir.

 

                İl İçi hayvan hareketlerinde hayvanların küpeli ve kayıtlı olması büyükbaş hayvanlarda pasaport küçükbaşlarda ise nakil beyannamelerinin bulunması zorunluluğu vardır. İl dışı hayvan hareketlerinin ise Veteriner Sağlık Raporu ile yapılması yönetmelik gereğidir. Yetiştiricilerimizin hareket öncesi bağlı olduğu İl ve İlçe Müdürlüklerimizden bu belgeleri almaları gerekmektedir. Bu belgeler hem sağlıklı hayvanların naklini sağlamakta hem de hırsızlıkların önüne geçilmektedir.

 

                Kanuni bulundurulması zorunlu olan belgelerin olmaması halinde gerekli idari işlemler yapılmaktadır.

 

                Bu kapsamda 2018 yılı içerisinde İlimiz Merkez ve İlçelerde sadece Kurban Dönemi boyunca 3 kez yol kontrolü gerçekleştirilmiştir.  Yol kontrollerimiz yıl boyunca devam edecektir.

 

                İl ve ilçe müdürlüğü sağlık ekiplerince yol kontrolleri esnasında durdurulan araçlarda hayvanlarda kulak küpesi, nakil esnasında hayvan sahiplerinin yanlarında zorunlu olarak bulundurulması gereken evrakların(hayvan pasaportu, nakil beyannamesi, veteriner sağlık raporu) ve hayvanların sağlık kontrollerini yapılmaktadır.

 

                Hayvan hareketleri esnasında zorunlu olarak bulundurulması gereken evrakların olmadığı tespit edildiğinde, sağlıksız hayvanların nakli durumlarında; araç nakil sahiplerine ve hayvan sahiplerine 5996 sayılı kanun çerçevesinde idari para cezası uygulanmaktadır.

 

2018 yılında İlimiz genelinde yapılan kontrollerde gerekli belgeleri bulundurmayan toplamda 118 kişiye 295.182 TL idari para cezası kesilmiştir. Dedi

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 6.11.2018
Güncelleme Tarihi : 6.11.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar