DSİ’DEN TOKAT’A İKİ MÜJDE

TOKAT ALPU VE GÜNÇALI BARAJLARI TAMAMLANDI

6.11.2018
1333 kez Okunmuştur.

DSİ Tokat’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Tokat ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Tokat ilimizde nasibini aldı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediybir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. ’dedi.

Tokat Alpu Barajı Tamamlandı

 Tokat Alpu Barajının tamamlandığının müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Alpu Barajında depolanacak su ile 35.000 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır.

 Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

 

Temelden yüksekliği 65 metre olan ve 19 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip olan Tokat Alpu Barajının Sulama inşaatının da tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 13.830.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. ’dedi.

 

Tokat Merkez Günçalı Barajı Tamamlandı

 

Diğer taraftan Sulama projesi daha önce tamamlanan Tokat Merkez Günçalı Barajı inşaatının da tamamlandığının müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’ Günçalı Barajında depolanacak su ile 2019 yılı sulama sezonunda 911 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. ‘dedi.

 

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

 

Temelden yüksekliği 30 metre ve 317.000 m³ su biriktirme hacmine sahip olan Tokat Merkez Günçalı Barajı ve Sulamasını tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacaktır. Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 650.000 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 6.11.2018
Güncelleme Tarihi : 6.11.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar