ELEKTRONİK ATIKLARLA İLGİLİ KONFERANS DÜZENLENDİ

2.11.2018
794 kez Okunmuştur.

Tokat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından elektronik atıklarla ilgili konferans düzenlendi.

Gaziosmanpaşa Lisesi konferans salonunda düzenlenen konferansa öğretmenler, idareciler ve öğrenciler katıldı.

Konferansta Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Altınordu ve Çevre Mühendisi Serap İlter bilgilendirme yaptı.

Toplantıda konuşan Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, sıfır atık projesinin önemine değinerek; “Bugünkü toplantımızın konusu çok büyük önem arz eden sıfır atık konusu. Bu projesi Cumhurbaşkanımızın eşi vasıtasıyla ülkemizin gündemine girdi. Ama bu husus, aslında hepimizin eskiden beri eksikliğini hissettiğimiz bir konu olmuştur. Biz tarihimizde, geçmişimizde hep temiz olmakla övünüyoruz.  Millet olarak israftan kaçınıyoruz. Ama ne yazık ki bu önemli işi okullarımıza sokamamışız. Bu konu şehirlerimizde de hep geri planda kalmış. Bu nedenle sıfır atık konusuna daha ciddi şekilde eğilmemiz gerekiyor. Şehrin geleceği açısından da çok dikkat edilmesi gereken bir konudur bu. Ben kıymetli öğrencilerimizden bu projeyi yakından takip etmelerini ve bu konuda duyarlı olmalarını istiyorum. Burada değerli idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz de var. Biz el birliği ile Tokat’ta bu projeyi çok mühim yerlere getireceğiz. Buna kesin kararlıyız ve bu projeyi ülkemizin ve şehrimizin gündeminde tutacağız. Atık dönüştürme işlemine önce evlerimizde başlamalıyız ve bu duyarlılığı şehrimize de taşımalıyız. Bizim kaynaklarımız çok fazla ve bizim bu kaynakları iyi değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Gürbüz’den sonra konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Osman Altınordu proje ile ilgili; “Tokat Belediyesi hakikaten çevreci bir belediye. Büyük bir ekip çalışması ile şehrimizden günlük 150 ton çöp çıkartılıyor. Ayrıca bizim katı atık depolama tesisimiz de mevcut. Yine tıbbi atıklarla alakalı da bir sterilizasyon merkezimiz var. Bunun yanı sıra atık su arıtma tesisimiz de sürekli çalışıyor. Bilindiği gibi şehrimizde yaklaşık 35 yıldır vahşi çöp depolama alanı vardı. Belediye olarak bu alanı da rehabilite ettik ve burayı güzel, yeşil bir park alanı haline getirdik. Önemli olan şehrimizi evimiz gibi korumaktır” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından TÜBİSAD Yetkilendirilmiş Kuruluşundan Çevre Mühendisi Bengisu Erensay konuyla ilgili bilgilendirici sunum yaptı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 2.11.2018
Güncelleme Tarihi : 2.11.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar