29 GÜNDÜR, DEMİR KAPI İLE KAPATILAN KÖY YOLU AÇILDI

20.10.2018
321 kez Okunmuştur.

Tokat’ ta iki köy arasında ki mera anlaşmazlığı nedeniyle başlayan ve köylülerin kent merkezine giden yolu birbirlerine kapatması ile tırmanan gerilimin ardından 20 Eylül’de arazisinden geçen yolun üzerine demir kapı yaptırarak kapatan Gümenek köyünden Hüseyin Kasın, arazisinde ki demir kapıyı kaldırdı.

Tokat merkeze bağlı Dedeli köyü ile Yelpe köyü 4 yıl önce mera anlaşmazlığı nedeniyle mahkemelik oldu. Mahkemelik olan Dedeli Köyü sakinleri köylerinden geçen yolu kapatarak, Yelpe köylülerin geçişine izin vermedi. Bunun üzerine Tokat İl Özel İdaresi Yelpe köyü için natif yol arayışına başladı. 2 yıl önce yeni yol açmak için çalışma başlatılarak 3 kilometresi tamamlandı. Fakat yolun 1 kilometrelik kısmı Gümenek köyü sınırları içinde kaldı. Bunun üzerine Gümenek köylüleri kamulaştırma yapılmadığı gerekçesiyle Bölge İdare Mahkemesi`ne dava açtı. Mahkeme kamulaştırma bitirilmediği için yol yapımının durdurulmasına karar verdi. Yol bitmeyince Yelpe köyü sakinleri, köylerine ulaşımı bu kez Gümenek köyünde yaşayan Mustafa Kasın`ın arazisinden sağlamaya başladı. Ancak Hüseyin Kasın 20 Eylül`de arazisinden geçen yolun üzerine demir kapı yaptırarak kilitledi. Kasın, kapının anahtarını ise sadece Yelpe köyünden öğrencileri il merkezine götüren 2 servis sürücüsüne verdi. Bu gelişme ile yolsuz kalan Yelpe köylüleri civardaki arazi yollarını kullanmaya başladı. Önceki gün Yelpe köyünde Musa B. (33), yol sorunun protesto için kamyonetinde kendini yakma girişiminde bulunmuş, jandarma ekipleri ikna etmişti. Dün ise Yelpe ve Dedeli köylerinde muhtarları köylerinde düzeni sağlayamadıkları için görevden alındı.

`ELBAB KAPISI AÇIYORUZ`

Köylülerin yol problemlerini çözmek ve demir kapıyla kapatılan yolu açtırmak için Tokat Valisi Ömer Toraman, arazisinden geçen yolu kilitleyen Gümenek Köyün’de yaşayan Hüseyin Kasın ile görüştü. Görüşme sonrasında Hüseyin Kasın bugün arzisinde ki demir kapıyı bağlantı yerlerinden sökerek kaldırdı. Yelpe Köyü sakinlerinin bu yolla ulaşımlarını sağlayacakları öğrenildi. Demir kapıyı arazisinden kaldıran Hüseyin Kasın, Sayın Valimizin ricasıyla bu yolu tekrar açtık. Yeni yol yapılana kadar. Diğer yolun yapımında da elimizden geleni yapacağız. Orada da arazimiz var onu da vereceğiz. Bu yol arazi yolu 1987 yılından bu güne kullanılıyor. Bazı maddelerin dökülmesinden dolayı bu yolu kapattım. Köyün içerisinden geçiyorlar. Geçerken huzursuzluk çıkıyor. O yüzden yolu kapattık. Elbab kapısını açıyoruz dedi. ifadesini kullandı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 20.10.2018
Güncelleme Tarihi : 20.10.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar