KAZ GÖLÜ YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI

20.10.2018
276 kez Okunmuştur.

Tokat`ın Pazar ilçesinde, `Yaban Hayatı Geliştirme Sahası` olan Kaz Gölü`nde ıslah çalışmaları devam ederken, Kaz Gölü kuş çeşidiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Tokat kent merkezine 40 km uzaklıkta bulunan olan Kaz Gölü göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunması sebebiyle onlarca kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Toplam alanı bin 170 hektar olan Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahasının 274 hektarı su ile kaplı. 108 çeşit kuş türünü barındırmasına rağmen yılın farklı dönemlerinde kuş türü sayısında değişimler yaşanıyor. Tokat Valiliği, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli parklar Genel Müdürlüğü tarafındantaklaşa yürütülen çalışmalarda ekipler, göl alanının daralmasını önlemek, su derinliğini artırmak ve göl aynasını çıkarabilmek maksadıyla, zeminde balçık ile biriken tortulları temizleme çalışması yapıyor. Yapılan çalışmalar sonucunda Kaz Gölü’nde yeterli su alanı açılarak, su yüzeyine göç eden ya da kışlayan kuşların rahatlıkla iniş kalkış yapmaları sağlanması planlanıyor.

BUGÜNE KADAR 3/1 KISMI TAMAMLANDI

Kaz Gölü`nün turizme kazandırılması için çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık 3 yıl sürecek olan çalışmalarda, bugüne kadar 3/1 kısmının çalışmaları tamamlandı. Kaz gölü çevresine yürüyüş yolu, seyir terası ve gün batımı köprüsü bulunuyor. Vatandaşlar hafta sonları Kaz Gölü’nü ziyaret ederek haftanın stresini atıyorlar.

GÖRENLER HAYRAN KALIYOR

Ailesi ile Kaz Gölünü gezmeye gelen Fatih Özkoca, ilk kez geldiğini söyleyerek, “Yeni yapılıygaliba turizme kazandırılması hoşumuza gitti. Biliyorduk burasını fakat bakımsızlıktan çok kötü durumdaydı. Şuan yapılan yatırımlarla iyi duruma gelmek üzere yatırımların devamını bekliyoruz” dedi. Kaz Gölünü gezmeye gelen Sadi Öztürk ise, “İnternetten gördüğümle kalıyordu. Geldim gördüm güzel bir yer. Tamamlanması gereken yerleri var. Baktığımızda yapay bir gölette olsa gerçekten çok güzel, doğal hayata geçtiğinde hayvanların daha iyi barınacağını düşünüyorum. Burada avlanma yok insanlar buraya geldiğinde farklı bir hayatı görebilecek” şeklinde konuştu. Arkadaşları ile Kaz Gölü’ne gelen Hatice Doğan ise, ‘’Tokat’ta böyle bir yerin olduğunu öğrendik ve geldik. Şuan tadilatta olduğu için tam faaliyette değil ama güzel bir değişiklik oldu bizim içinde. Tamamen faaliyete geçtiğinde sık sık geliriz.’’

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 20.10.2018
Güncelleme Tarihi : 20.10.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar