BİR ÖMÜRLÜK USTALIK

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü, projeleri arasında yer alan Elvan Söyleşiler programı kapsamında Yazma Ustası Naci Öncüer ile bir araya geldi.

18.10.2018
677 kez Okunmuştur.

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü, projeleri arasında yer alan Elvan Söyleşiler programı kapsamında Yazma Ustası Naci Öncüer ile bir araya geldi.

Yapılan söyleşide, Tokat yazmacılığının bilinmeyenleri ve incelikleri konuşuldu.

Tokat’ın son yazma ustalarından ikinci kuşak yazma ustası Naci Öncüer, yazmalar hakkında teknik bilgiler vererek yazmacılığın inceliklerini anlattı.

1933 doğumlu 85 yaşındaki yazma ustası Naci Öncüer, ailesinde kendisinden başka yazma ustası olmadığını belirterek; “73 yıl bu işi yaptım. Bu iş sevgiyle ve tutkuyla yapılır. Sevmeden kimse böyle bir işi yapamaz. Benim ailemde benden başka yazma ustası yok. Çocuklarım başka yollar, başka meslekler tercih ettiler. Ben ilkokulu bitirdikten sonra bu mesleği öğrenmeye başladım. Benimkisi bir tutku idi. Maalesef şimdi hiçbir insanda, hiçbir işte böylesi bir heves ve sevgi yok. Hangi meslek olursa olsun işine tutkuyla bağlanan insan sayısı günümüzde çok az. Ben çocuk yaşta bunu öğreneceğim, bunu yapacağım dedim ve başladım” dedi.

“TOKAT YAZMALARININ RUHU”

Öncüer, Tokat yazmalarında her rengin, her motifin bir anlamı olduğunu belirterek; “Yazmacılık sadece Tokat’a özgü bir sanattır. Değişik iller bizim yazmalarımızı sahiplenip, yapıp, kendi isimleriyle satışa sunuyorlar. Ancak bu işin ana vatanı burasıdır. Yazmacılık bizim memleketimizde, bizim insanımızın elinde doğmuştur. Başka yerlerde de yazmalar yapılıyve satılıyor. Ancak bunlar sadece para kazanma amaçlıdır. O ürünlerde ruh ve tutku göremezsiniz. Tokat yazmalarının ruhu vardır. Bu yazmaların her birinin bir hikayesi, her rengin, her motifin, her baskının bir anlamı vardır. Örneğin şehrimize özgü olan Tokat kırmızısı ve Tokat moru sadece bizim şehrimizde yapılmıştır. Orijinalleri buradadır. Ayrıca şimdinin sanayi dünyasında üretilen çoğu yazmadaijinallik yok. Çağımız sanayileştikçe ürünün güzelliği de kayboluyor. Öte yandan baskı işine sadece yazma olarak bakmamak lazım. Baskı tekniği ile yorgan yüzü, sofra bezi ve elbiseler de yapılıyor” diye konuştu.

“ESKİLERİN USTA ÇIRAK İLİŞKİLERİ ŞİMDİ YOK”

Günümüzdeki usta çırak ilişkilerini de değerlendiren Naci Öncüer şunları söyledi; “Bizim zamanımızda çıraklar ustalarına babaları gibi saygı gösteriri, itaat ederdi. Ustalar da çıraklarına evlatları gibi davranır babalık yaparlardı. Şimdi ne yazık ki arada böyle güçlü bir bağ yok. Biz geçmişte babamıza nasıl hürmet ediyorsak ustamıza da öyle hürmet ederdik. Keşke şimdiki çocuklar da öyle olsa. Maalesef şimdiki nesil biraz şımartılmış. Bu tabi ki çocukların suçu değil. Onlar da kendi zamanlarında yaşıyorlar. Aslında bu şımarıklık biraz da biz ebeveynlerin suçudur. Eskisi gibi eti senin kemiği benim anlayışı ne yazık ki artık yok”

Öncüer, gelişen teknoloji ve değişen zamana ayak uydurulması gerektiğini ifade ederek; “Tabi ki her zaman eskiye sıkı sıkıya bağlı bir şekilde yaşanmaz. Yaptığınız işi her zaman geliştirmek zorundasınız. Geçmişten ve gelenekten kopmadan yaptığınız işi günün şartlarına uyarlamanız gerekir. Bu işte de durum böyledir. Elbette gelişen teknolojiye ve insanların değişen ihtiyaçlarına ayak uydurmak durumundasınız. Benim gençlere tavsiyem budur” dedi.

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Filiz Vanlıoğlu, Elvan Söyleşiler ile ilgili yaptığı açıklamada; “ Tokat yazmacılığında elvan baskıların çok özel bir yeri vardır. Renk armonisi mükemmel olan elvan yazmaları gibi yazma baskı ustalarımızın her birinin Tokat’ımızda ve kalbimizde yeri çok özeldir. Bu vesile ile Tokat Olgunlaşma Enstitüsü olarak elvan yazmalar diyarı Tokat’ımızın müstesna yazmacı duayenleri ile elvan söyleşiler programı gerçekleştirmek ve onların engin bilgilerinden istifade etmek istedik. Bugünkü söyleşimizin konuğu, yazmacılığın duayenlerinden ilk ustalarımızdan üstadımız Naci Öncüer oldu. Kendisine bizleri kırmadığı ve programımıza katıldığı için çok teşekkür ederiz” dedi.

 

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 18.10.2018
Güncelleme Tarihi : 18.10.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar