BAŞKAN EROĞLU; “EKMEK FİYATLARINDA ZAMMA ASLA MÜSAADE ETMEYİZ”

10.10.2018
371 kez Okunmuştur.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, simit ve ekmek fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Eroğlu, simit fiyatlarına gelen yüzde 50’lik zammı eleştirerek; “Komisyondan çıkacak kararla fiyatların iyileştirilmesini değil, zammın geri çekilmesini temenni ediyoruz” dedi.

Ekmek fiyatlarına zam yapıldığı takdirde net bir duruş sergileyeceklerini ifade eden Başkan Eroğlu; “Ekmek fiyatlarının zamlanması ile ilgili duruşumuz nettir. Böyle bir şeye asla izin vermeyiz. Bu konuda taviz de vermeyiz” diye konuştu.

“SİMİTTEKİ ZAMMIN TAMAMEN GERİ ÇEKİLMESİNİ UMUYORUZ”

Başkan Eroğlu açıklamasının devamında şunları söyledi; “Geçtiğimiz Eylül ayında simit fiyatlarına yüzde 50 bir zam gelmişti. Simit fiyatları 1 TL’den 1.50 TL’ye yükselmişti. Tabii biz bunu duyduğumuzda hemen ilgili odamızın ve yine diğer sivil toplum kuruluşlarımızın başkanlarıyla görüşmeler yaparak simit fiyatının neden arttığını sorduk. Susam ve un fiyatlarının çok yükseldiğinden, diğer giderlerin de çok yükseldiğinden dolayı böyle bir zam yapıldığını söylemişlerdi ve bunu da tasvip etmediğimizi, bu artışın hakkaniyet getirmediğini kendilerine ifade etmiştik. Sağ olsunlar dün yapılan toplantılarda simit fiyatlarında indirim yapacaklarını söylediler. Biz kendilerine çok az bir zam yapılsın hatta mümkünse zam geri çekilsin diye bir ifadede bulunmuştuk. Muhtemelen simidin fiyatı 1.25 TL gibi bir fiyata çekileceğini söylediler. Biz bunu da kabul etmeyeceğimizi onlara ifade ettik. Susama ya da una zam gelmiş olabilir lakin daha makul bir zamla vatandaşın simit yemesi gerektiğini, hatta zamsız bir şekilde vatandaşın simit yemesi gerektiğini yine kendilerine aktardık. Tabii olumlu adımlar atıldı. Bizler de şimdi heyecanla bekliyoruz. Fiyatları ne kadar indirdiklerini yakın zamanda göreceğiz. İnşallah zammın tamamını iptal etmişlerdir diye umuyoruz. Yani simit fiyatları inşallah yeniden 1 TL’ye çekilmiştir diye temenni ediyoruz. Bu sürecin tabii ki takipçisi olacağız. Ekmek fiyatlarıyla ilgili de henüz bize ulaşmış bir bilgi yok. Ekmeğe de zam geldiği takdirde duruşumuz nettir. Asla buna izin vermeyiz ve bu konuda taviz de vermeyiz. Ekmek fiyatlarının artırılması konusunda biz de duruşumuzu gösteririz”

“FISATÇILARLA MÜCADELE EDECEĞİZ”

Belediye olarak fiyatlar konusunda sıkı bir denetleme yaptıklarını kaydeden Başkan Eroğlu; “Özellikle ülkemizde son zamanlarda ekonomik dalgalanmalar neticesinde olmayan bir ekonomik kriz varmış gibi gösteriliyor. Hem dış kaynaklı hem de içerideki bazı mihraklar tarafından böyle bir algı oluşturulmaya çalışıldığını görüyoruz. Bunun asla kabul edilebilir olmadığının da altını bir kez daha çizmek istiyorum. Bu işi fırsat bilenlerin de yaptıkları hiçbir şekilde doğru değil. Bu anlamda biz de denetimlerimizi hep devam ettiriyoruz. Ürünlerde aşırı bir şekilde zaman yapılıp yapılmadığını, ürünün tezgah fiyatıyla kasa fiyatının farklı olup olmadığını sıkı bir şekilde denetliyoruz. Hamd olsun ben şu yönden gerçekten müsterih oldum. Esnafımızın hiçbiri rafta farklı kasada farklı fiyat verme gibi bir şey yapmamışlar. Bu da beni son derece sevindirdi. Zamlar konusunda da yereldeki bakkal, market ya da esnaflarımız tarafından yapılan bir şey olmaması da beni çok sevindirdi. İnanıyorum ki Tarım Bakanlığımız tarafından da bu işi tamamen ranta çevirmek isteyenlerle ilgili bir mücadele verilecektir. Asla bu insanlara prim verilmeyecektir. Allah’ın izni ile bu operasyonun da üstesinden geldik. Bugün ülkemize diz çöktürmek anlamında yapılan bu ekonomik darbe teşebbüsü başarılı olmadı, olamayacak da. Biz yine bu ülkede nice zorlukların üstesinden geldik. Türkiye’nin büyümesini hiç kimse engelleyemeyecek. 2023 Türkiye’si dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisine sahip olacak inşallah”

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 10.10.2018
Güncelleme Tarihi : 10.10.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar