YENİDOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ YAPILDI

10.10.2018
391 kez Okunmuştur.

Tokat İl Sağlık Müdürlüğünce bebek ölümlerini azaltmak amacıyla Merkez ve İlçe Hastanelerde yenidoğan servisleri ve doğum salonlarında görevli personele Yenidoğan Canlandırma Programı(NRP) Eğitimi düzenledi.

 

Eğitimde şu konulara değenildi, “Yeni bir yaşamın başlangıcı olan doğum, fizyolojik ve doğal bir olay olmakla birlikte, zaman zaman destek gereksinimi gösterebilmektedir. Doğumda karşılaşılan en büyük zorluk, su içinde yaşayan bebeğin hava solumaya başlaması için gerçekleşen geçiş sürecidir. Doğumun ardından soluk almakta güçlük çeken bir bebeğe, yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur.

Yenidoğan Canladırma Programı (NRP) 1998 yılından bu yana Ülke genelinde doğumda bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir hizmet içi eğitim programıdır. Gebeliği tesbit edildiği andan itibaren yanında bulunduğumuz anne adaylarının doğum sonunda bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklamaların almalarını sağlamak tüm sağlık çalışanlarının en büyük mutluluğudur. Müdürlük olarak hedefimiz önlenebilir yenidoğan ölümlerinin önüne geçmektir.”

Eğitimciler :

Doç Dr. Özgür Alparslan (Kurs Sorumlusu- GOP Üniversitesi Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulu Ebelik Bölüm Başkanı)

Doç Dr. Şahin Takçı (GOP Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı)

Dr. Ayşen Çankaya (Samsun İl Sağlık Müdürlüğü)

Dr. Gül Kılıç (Samsun İl Sağlık Müdürlüğü)

Prm. Turgut Yetiğin (İl Ambulans Servisi Başhekimliği

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 10.10.2018
Güncelleme Tarihi : 10.10.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar