GAZİLER GÜNÜ İLÇELERDE KUTLANDI

Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesi nedeniyle tüm ülkede her yıl düzenli olarak kutlanan “Gaziler Günü” programı Tokat`ın ilçelerinde de kutlandı.

21.9.2018
485 kez Okunmuştur.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının verilmesi nedeniyle tüm ülkede her yıl düzenli olarak kutlanan “Gaziler Günü” programı Tokat`ın ilçelerinde de kutlandı.

Sunuculuğunu Atatürk Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Cihat Yakar’ın yaptığı ve Saat 10:30’da Hükümet konağı önünde başlayan programa İlçe Kaymakamlığına vekalet eden Başçiftlik Kaymakamı Mesut Tabakçıoğlu, Belediye Başkanı Cemil Kılıç, Cumhuriyet Savcısı M. Ferit Merttir, daire amirleri, gaziler ve şehit yakınları katıldı.

Çelenklerin Atatürk anıtına sunulması ile başlayan program, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Astsubay Çavuş Şenay Coşkun yaptı. İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden Havva Rümeysa Doğan’ın “Gazi” adlı şiiri okumasının ardından Alparslan Türkeş Parkında gazi ve şehit yakınları ile birlikte çay içilerek sohbet edildi. Program, saat 12:00’de Atatürk Çay Bahçesinde gaziler ve şehit yakınları onuruna verilen yemek ile sonlandırıldı.

NİKSAR`DA 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurt genelinde olduğu gibi Niksar’da da kutlandı.

Niksar Hükümet Konağı önünde gerçekleşen 19 Eylül Gaziler Günü töreni Kaymakam Vekili Tokat Vali Yardımcısı Mehmet Sülün, Belediye Başkanı Özdilek Özcan ve Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği temsilcisi Abdullah Lüleci tarafından Atatürk büstüne çelenklerin sunumu ile başladı.

Saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı`nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Temsilcisi Abdullah Lüleci, Gaziler Günü`nün önemine değindi.

Abdullah Lüleci konuşmasında, gazilik unvanının Türk kahramanlığının, vatanseverliğinin ve fedakarlığının yaşayan destanı olduğunu belirterek; “Bugün gazilerimizle birlikte olmanın haklı gururlu ve onuru ile kurtuluş günlerinin heyecanı ve coşkusu ile bu büyük mutluluğu yaşıyayrıca en büyük gazimizin tarihi gururunu tekrar yaşatmış oluyoruz. İlk büyük millet meclisimize batılı devletlerin istila hareketlerine Sakarya Zaferi ile son veren Kurtuluş Savaşımızın kahraman lideri Ulu Önder Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk`e 97 yıl önce bugün, mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı tevcih edilmiştir, 24 ağustos 2003 yılında çıkan kanunla 19 Eylül gaziler günü olarak kutlanmaktadır. İçinde hatıra ve tarih yüklü 19 Eylül Gaziler günümüz milletimizin istiklali ve tarihi ile özdeşleşmiş olan kahraman gazilerimize, milletimize kutlu olsun. Gazilik Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan destanı, gazi ise bu destanı yazan kahraman adıdır. Gerçek anlamda bu günlerde hatırladığımız şey; bu ülkeye kanları ile canları ile sahip çıkan şehitlerimize gazilerimize olan minnetimizin anılması kadar, bundan çıkardığımız dersler ile geleceğe bakarken ülkesi ve milleti uğruna kendini fedaya istekli ve azimli milyonları bulunan bir ülkenin sırtının yere gelmeyeceğidir. Gerçekten bir toplumu millet, toprağı da vatan yapan her zaman onur ve kıvanç duyduğumuz şehit gazilerimizdir. Bizler gücümüzü ve hızımızı Atatürk`ten ilke ve inkılaplarından milli tarihimizden ruhumuzda ki sönmez iman ateşinden ve gazilerimizin özgürlük meşalesinden alıyoruz. Şehitlerimiz şehit olmadan, gazilerimiz gazi olmadan tek amaçları, biliyorlardı esaret altında kalan ülkelerin bayrağı olmaz, ezanı olmaz, kuranı olmaz bilhassa namusu olmaz düşüncesiyle şehit oldular, gazi oldular. İstiklal harbinin kahramanlarını Kore Savaşının ve Kıbrıs mücadelesi ile güvenlik, 15 Temmuz gazilerinin saygı ve sevgi ile ebediyete intikal edenlerde rahmet ve minnetle bir kez daha anıyoruz” dedi.

Törende, ayrıca öğrenciler tarafından günün anlam ve önemine binaen şiirler okundu.

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törenin ardından program Kaymakamlık tarafından şehit aileleri ve gaziler onuruna verilen öğle yemeği ile son buldu.

YEŞİLYURT

Tokat`ın Yeşilyurt ve Turhal ilçelerinde, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

 Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtı`na çelenk sunulmasıyla başlayan programda, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yeşilyurt Çok programlı Anadolu Lisesi tarih öğretmeni Ahmet Duran Çakır yaptı.

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasıyla tören sona erdi.

Törene,Yeşilyurt Kaymakam Vekili Tokat Vali Yardımcısı Mehmet Gödekmerdan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Kazım Misafir, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Yüksel Hatik, İlçe Emniyet Amiri Turgut Coşkun, daire amirler, gaziler, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

 -Turhal

 Cumhuriyet Meydanı`nda düzenlenen törende, Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer, Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Muharip Gaziler Derneği Turhal Şube Başkanı İbrahim Bozkurt tarafından Atatürk Anıtı`na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Muharip Gaziler Derneği Turhal Şube Başkanı İbrahim Bozkurt, Gazilik şanını kullanarak kendisine menfaat sağlamaya çalışmaz. Vatan ve ay yıldızlı bayrak sevgisi, cumhuriyet aşkı Türklük tutkusu her gazinin kalbinde kanayan bir volkan gibidir. dedi.

Törene siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

PAZAR’DA GAZİLER GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI 

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Pazar’da kutlama programı gerçekleştirildi. Pazar Hükümet Konağı bahçesinde bulunana Atatürk anıtına Kaymakamlık ve Belediye Başkalığı Çelenklerinin sunulmasının ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları ile ebediyete intikal etmiş aziz şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu, akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla Türk Bayrağı göndere çekildi.

 Çelenk sunma törenine Pazar Kaymakam V. Ömer Saygılı, Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar, kamu kurum kuruluşlarının amirleri, şehit yakınları ve gazilerimiz katıldı.

 Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Hükümet Konağı bahçesindeki törenler sona erdi.

 Kaymakam Ömer Saygılı , çelenk törenlerinin ardından törene katılanları Makamda kabul ederek ikramda bulunmuştur

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 21.9.2018
Güncelleme Tarihi : 21.9.2018
İLÇELER
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar