BAYRAM MENDİLLERİ GERİ GELİYOR

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü, unutulmuş bir bayram geleneğini gün yüzüne çıkarıyor. Enstitü, hayata geçirdiği proje ile bayram geleneği olan bayram mendillerini insanlara hatırlatmayı hedefliyor.

15.8.2018
1312 kez Okunmuştur.

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü, unutulmuş bir bayram geleneğini gün yüzüne çıkarıyor.

Enstitü, hayata geçirdiği proje ile bayram geleneği olan bayram mendillerini insanlara hatırlatmayı hedefliyor.

Günümüzde bu geleneği yaşatanların sayısının oldukça azaldığını belirten Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Filiz Vanlıoğlu,tadan kalkan birçok gelenek gibi bu geleneğe de ışık tutmak istediklerini söyledi.

Proje kapsamında enstitüde dokunan ve hazırlanan mendiller, huzurevi sakinlerine ve öğrencilere dağıtılacak.

“NESİLDEN NESİLE NİNEDEN TORUNA BAYRAM MENDİLLERİ”

Vanlıoğlu, bu geleneği insanlara tekrar hatırlatmak istediklerini ifade ederek şunları söyledi; “Kentleşmenin yaygınlaşması ve teknolojideki hızlı gelişmeler geleneklerin unutulmasına önemli bir rol oynuyorken bayramlarda ziyarete gelen çocuklara mendil verme geleneği de artık neredeyse bitme noktasına geldi Bayram Mendili Türk kültürünün güzel örneklerinden biriydi. Eskinin düşünceli insanları açıktan bayramda ne harçlık verdiğini göstermez, çocuğu da utandırmamak için bayram harçlığı mendilin içine koyarak verirdi. Artık bu geleneği yaşatmak ve yaşayabilmek çok zbir hale geldi. Günümüzde bu geleneği yaşayanların sayısı oldukça azaldı. Değişen ya datadan kalkan pek çok gelenek gibi büyükler tarafından bayramlaşmaya giden çocuklara mendil verme geleneği de unutulmaya yüz tuttu. Tokat Olgunlaşma Enstitüsü olarak bu geleneği Türk insanına tekrar hatırlatmak ve yaşatmak amacıyla Nesilden Nesile Nineden Toruna Bayram Mendilleri” projesini hayata geçirdik. Geçmişi inceleyerek dokuyup nakış nakış geleneksel motifleri işleyerek hazırladığımız mendilleri huzur evindeki nine ve dedelerimize, gençlik merkezindeki gençlerimize, Kur`an kurslarındaki anaokulundaki çocuklarımıza dağıtarak geçmişteki bayramların hazzını ve duygusunu bir nebze yaşatmak amacındayız”

TOKAT OLGUNLAŞMA ENTİTÜSÜ İLK ÖĞRENCİLERİNİ ALIYOR

Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Filiz Vanlıoğlu ayrıca bünyelerinde açılan 2 yıllık eğitim programı hakkında da bilgiler verdi.

Enstitünün ilk öğrencilerini almaya başladığını belirten Vanlıoğlu, eğitim programını tamamlayan öğrencilerin ustalık ve iş yeri açma belgesi alabileceklerini söyledi.

Vanlıoğlu program ile ilgili şunları söyledi; “Zorunlu öğrenim çağı dışında bulunanlardan ilköğretim okulu veya imam hatiptaokulunu tamamlayanlar, 13 yaşını doldurmuş olup halen açık öğretim liselerine devam edenler, meslekitaöğretim programını tamamlayamayanlar, yeni bir alana geçmek isteyentaöğretim, genel lise ve dengi okul mezunları ile üniversite mezunları bu programdan yararlanabilecek. Programa katılan öğrenciler, hafta içi her gün günde 8 saat teorik ve pratik dersler alacak. Programı başarıyla tamamlayanlara denklik belgesi, mezuniyet belgesi verilecek. Bu denklik belgesi ile katılımcılar, açık öğretim lisesine başvurabilecek, meslek lisesi diploması ve iş yeri açma belgesi alabilecekler. Ayrıca öğrenciler, ustalık belgesi aldıktan sonra da 1 aylık toplam 40 saatten oluşan eğitimlerini alarak usta öğreticilik belgesi almaya hak kazanacaklar. Katılımcılar, bu belgeyi aldıktan sonra da Halk Eğitim Merkezlerinde ve Olgunlaşma Enstitülerinde usta öğretici olarak görev yapabilecekler. 2 yıllık eğitim programımız, el sanatları teknolojisi alanı ve giyim üretim teknolojisi alanını kapsıyor. Programa katılmak isteyenler 3 Eylül tarihine kadar enstitüye gelerek ön başvurularını yapabilirler”

Eğitim programına başvurmak için gerekli belgeler ise şöyle; Nüfus cüzdanı fotokopisi, lise veyataokul diploması veya öğrenci belgesi ve iki adet fotoğraf.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 15.08.2018
Güncelleme Tarihi : 15.08.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar