TOKAT’TAN 13 İLE 18 BİN 100 KURBANLIK SEVK EDİLDİ

Tokat’ta yaklaşan Kurban Bayramı öncesi satılmak üzere İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 13 farklı ile 18 bin 100 kurbanlık hayvan sevk edildi.

11.8.2018
1346 kez Okunmuştur.

Tokat’ta yaklaşan Kurban Bayramı öncesi satılmak üzere İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 13 farklı ile 18 bin 100 kurbanlık hayvan sevk edildi.

 

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi besiciler hayvanlarını satmak için büyük illere götürüyor. Tokat genelinde de İstanbul, Ankara, Antalya başta olmak üzere 13 farklı ile küçük ve büyükbaş hayvanlar sevk ediliyor. Bugüne kadar sevk edilen küçük ve büyükbaş hayvan sayısı 18 bin 100 olarak belirtildi. Sevk edilen hayvanların Kurban Bayramından 2,5 ay önceden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne bil verilmesi ve denetimlerinin yapılması gerektiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Şahin, bayram için aldığımız tedbirlerimize ve sevk kontrollerimize yirmi gün önceden başladıklarını söyledi.

 

 

“31 BİN İŞLETMEDE TOPLAM 671 BİN HAYVAN VAR”

 

İl genelinde toplam 31 bin hayvancılık üzerine işletmenin olduğunu belirten il Müdürü Orhan Şahin, “Kurban bayramına 10 günlük bir süre kaldı. Bu süre zarfı içerisinde malumunuz kurbanlık hayvanların farklı illerde satılmaya gitmesi için sevk işlemleri yapılıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz sadece kurban bayramı yaklaştığı için değil tüm yıl boyu hayvan hastalıkları ile ilgili mücadelemizi sürdürmekteyiz. İlimiz genelinde 31 bin hayvan işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmeler içerisinde de 283 bin büyükbaş hayvan, 388 bin de küçükbaş hayvan bulunmaktadır” dedi.

 

“BİR İŞLETME YILDA DÖRT KEZ ZİYARET EDİLİYOR”

 

İl müdürlüğü elemanlarının kurban bayramı öncesi değil yıl boyu çalıştıklarını ifade eden Şahin, “Kurban bayramı yaklaşması hasebi ile il ve ilçe müdürlüğü elemanları yıl boyu çalışıyorlar ama özellikle kurbanda sevk edilecek hayvanlar ile ilgili iki kez şap aşısı bir kez de çiçek aşısı yapılmaktadır. Bunların haricinde de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı ilaçlamaları yapıyoruz. Yani il müdürlüğü olarak elamanlarımız bir işletmeye yılda en az dört kez ziyarette bulunuyor” şeklinde konuştu.

 

“13 FARKLI İLE 18 BİN KURBANLIK SEVK EDİLDİ”

 

Bayram dolayısıyla aldığımız önlemlere 20 gün önce başladık. Yol kontrolleri yapılıyor, hayvan pazarlarında giriş ve çıkışlarda kontrollerimizi yapıyoruz. İlimizden 13 farklı ille kurbanlık sevk ediliyor. Bu illerin başında İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara, Antalya geliyor. 13 farklı ile sevk edilen hayvan sayısı bugün itibari ile 9 bin 800 adet büyükbaş, 8 bin 300 adet küçükbaş hayvan sevki yapıldı. Trakya bölgesine sevk edilen hayvanlardan kan numunesi alınıyor. Analizden geçtikten sonra uygun olan hayvanlar gönderiliyor. Bizde kontrollerimizi yaptık ve uygun olan hayvanların sevk işlemlerini yaptık.

 

“HAYVANLARIN AŞILARI VE KONTROLLERİ ÜCRETSİZ”

 

Tabi bu zorunlu aşılar ve kontroller bakanlığımız tarafından 2018 yılında ücretsiz yapılmaktadır. Bu da bakanlığımızın çiftçilerimize verdiği büyük bir destektir. Kurban bayramında sevk edilen hayvanların aşılarının ve kontrollerinin yapılması için 3 ay önceden müdürlüğümüze bil vermesi gerekmektedir. Bilgi verildikten sonra ekiplerimiz ziyaretlerine başlıyor. Kontrolleri yapılıyeksik olan aşıları varsa yapılıyve kurban bayramından 15 öncesinde evraklar tamamlanarak teslim ediliyor. Üreticilerimizden istediğimiz kesinlikle il içi veya il dışı sevk almadan taşıma yapmamalarıdır.

 

Bu vesile ile kurban bayramında yapılan çalışmaları üstün gayret göstererek çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 11.08.2018
Güncelleme Tarihi : 11.08.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar