“KANAL TOKAT KENARINDA SANATSAL FAALİYETLERDE OLMALI”

Birden fazla sanat alanında yetenekli olan Kaya, ( Resim ,Hint kınası ,geçici dövme, heykel, ahşap dağlama, yakma, oyma ,kaligrafi ) Kanal Tokat projesinde bu sanatların icra edilmesi projeye büyük katkı sağlayacağı aşikardır.

2.8.2018
799 kez Okunmuştur.

Taşhan’da birden fazla sanat alanında yetenekli olan Kaya, ( Resim ,Hint kınası ,geçici dövme, heykel, ahşap dağlama, yakma, oyma ,kaligrafi ) Kanal Tokat projesinde bu sanatların icra edilmesi projeye büyük katkı sağlayacağı aşikardır.

Tarihi Taşhan’da esnaflık yapan Sadettin Kaya karakalem portre çizimi ile başladığı işyerinde 6 farklı sanat icra ediyor. Birden fazla sanat alanında yetenekli olduğunu ifade eden Kaya, Yeni açılan Kanal Tokat’ta sanatsal faaliyetlerinde olması gerektiğini belirtti.

Hint Kınası ile geçici dövme, kilden Tokat’ın tarihi mekanlarının heykellerini, kaligrafi, ahşap işleme gibi çeşitli sanatları da icra ettiğini belirten Kaya, Tokat’ta bu kapsamda geniş çalışma içerisinde bulunan tek isim olduğunu ve geçici dövmeyi küçük büyük herkese sevdiren tek esnaf olduğunu söyledi.

Sadettin Kaya, “İş yerini açtığım günden bu güne kadar kendimi geliştirerek çeşitli sanatsal faaliyette bulunuyorum. İlk olarak kara kalem çalışması ile başladım. Daha sonra heykeltıraş yapmaya başladım. Tokat’ın tarihi mekanlarını objelerini yaptım. Bulunduğumuz mekanın hareketliliği biraz azaldığı için sanatımızı burada tam anlamıyla tanıtamıyoruz. Irmak kenarında bulunan mekanlarda belediyemiz yada kültür müdürlüğümüz bize imkan tanırlarsa bizdeada faaliyet gösteririz.

 

“KARA KALEM ÇALIŞMASI TOKAT’TA YAYILDI”

 

Kara kalemde kendimi kanıtladım. Bu konuda ustalaştım diyebilirim. Belediye başkanımızın portresini çizmiştim. Ahşap üzerine yakarak işleme yapmayı da farklı bir boyuta getirdim. Tokat’ta bu işi yapanların hepsi konta plak üzerine çalışma yaptı. Ama ben farklı olsun farkım olsun diye doğal ahşap üzerine çalıştım. Doğal ahşabı bulmak çok zor. Tam kurumuş ahşap bularak onu zımparalayıp onun üzerine de sorunsuz ve pürüzsüz işçilik yaparak kara kalem tarzı çizim yapacaksın. Gerçekten zbir sanat, bunu Tokat’a yaydık. Diğer illerden gelen vatandaşlar hayran kalıyor.

 

“ÜNYE’DEN DAVET ALDIM”

 

Ordu`nun Ünye ilçesi belediye başkanı bu çalışmayı gördü ve beni illerine davet ettiler. Size yer verelim ilimizde çalışmalarınızı yapın dediler. Ama ben Tokat’ı seviyorum kendi memleketime hizmet etmek istiyorum. Tokat dışında buradan kazandığımın beş mislini kazanırım fakat ben memleketime faydalı olmak istiyorum. belediye olarak bana ihtiyaç duyulduğunda seve seve giderim. Yapılan Kanal Tokat projesi ile ırmak kenarı çok kalabalık oluyor. Şuanda potansiyelada, o güzelliği bizim yaptığımız sanatsal işlerle coşturulabilir. Bize de ihtiyaç duyulacaktır diye bekliyoruz.

 

“HİNT KINASINI SEVDİRDİM”

 

Biz burada dövme yapmıyoruz. Hint kınası yapıyoruz. İlk açıldığımızda insanlar çekinerek geliyordu. Kalıcı dövme yapmıyorum. Ben Hint kınası yapıyorum. İlk başta insanlar çekinerek geliyorlardı. Bizim dükkan konseptimiz tasarımımız tamamen sanat üzerine olduğu için vatandaşlar tereddütsüz çekinmeden geliyorlar. Aileler çocuklarının elin tutarak hadi sana Hint kınası yaptıralım diye geliyorlar. Önceden Hint kınası bilinmediği için insanlar dövme zannediyve karşı çıkıyorlardı. Önceleri bu tarz işleri yapanların dükkanları insanları ürkütecek şekilde tasarlandığı için insanlar çok çekiniyorlardı. Biz onu aşarak sadece sanatsal işlerin, Hint kınasının yapıldığını dükkan tasarımızla insanlara empoze ettik. Bir şeyler başardık. Yaz tatillerinde günde on beş tane minik müşterim oluyor. Anne baba çocuğunun elinden tutarak getiriyor.

 

“KANAL TOKAT KENARINDA SANATSAL FAALİYETLERDE OLMALI”

 

Irmak kenarı açılalı kısa bir zaman oldu. İnsanlaraya büyük bir rağbet gösteriyor. Tokat’ın sanatsal faaliyetlerini yapan birilerininada olması gerekiyor. Sadece meşrubattan ziyade olmaması gerekiyor. İnsanlar her yerde yiyip içebiliyor. Ama bir Hint kınası yaptıramazsınız. Bu sanatsal işleri yapanların tespit edilmesi gerekiyor. Vali olsun belediye başkanı olsun birileri ilgilenmeli bunlarında elinden tutulması gerekiyor. Elimizden tutulmaz ise ilerleyen yıllarda ararlar ama bizi bulamazlar.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 2.8.2018
Güncelleme Tarihi : 5.8.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar