“ZİLE KÖMESİ” VE “ERBAA NARİNCE BAĞ YAPRAĞI” TESCİL BELGESİNİ ALDI

23.4.2018
315 kez Okunmuştur.

Tokat`ta yetişen ürünlerin tescillenerek tanıtımının gerçekleşmesi için Tescil belgesi almaya hak kazanmış ürünlere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından tescil belgeleri verildi.

Tokat’ta 9 adet coğrafi işaret başvuru yapılmış olup 6 adedi tescillenmiş 3 adedi ise inceleme aşamasındadır. Bunlardan Tokat Ticaret ve Sanayi Odasınca Tokat Kebabı, Zile Ticaret Borsasınca Pekmezi, Turhal Ticaret ve Sanayi Odasınca Zile Kömesi, Niksar Ticaret ve Sanayi Odasınca Niksar Cevizi coğrafi işaret tescil belgesi almışlardır. 2017 yılında Erbaa Ticaret ve Sanayi Odasınca Erbaa Narince Bağ Yaprağı ve Zile Ticaret ve Sanayi Odasınca Zile Kömesi coğrafi işaret tescil belgesi başvurusu yapılmış ve incelemeler sonucunda tescil belgesi almaya hak kazanmıştır. Bir dizi açılış ve toplantılar için şehre gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Tokat’a ait “Zile Kömesi” ve “Erbaa Narince Bağ Yaprağı” ürünlerinin Coğrafi Tescil İşaret Belgelerini takdim etti.

 

Coğrafi işaretler, ayırt edici özelliği ile ön plana çıkan ve bulunduğu bölge ile özdeşleşen doğal ürünler, tarım, maden ve el sanatları ile sanayi ürünlerine verilen işaretlerdir. Coğrafi işaretler, geleneksel bilginin bir ürün gibi şekillendirildiği, paketlendiği, alındığı ve satıldığı bir boyuttadır. Ürünün kalitesi, geleneksel üretim metodu ve coğrafi kaynağı arasında kurulan sıkı bağı simgeleyen bir güvencedir.

 

Tokat Valiliği ile Türk Patent ve Marka Kurumu işbirliği kapsamında 2017 yılında yapılan çalışmada yöremizde yaklaşık 90 adet coğrafi işaret tescili alabilecek ürün olduğu belirlenmiştir. İlimizdeki kamu kurumları, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları ile yapılan görüşmelerde öncelikli 31 adet ürünün coğrafi tescili için işlemler başlatılmıştır.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 23.4.2018
Güncelleme Tarihi : 23.4.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar