BAŞKAN YILDIRIM, “ ERBAA’YI SEVİYORUZ, SİZİN İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

13.3.2018
567 kez Okunmuştur.

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım Tokat basını ile Yozgat Sorgunda bir araya geldi.

Tokat basını ile bir araya gelen Belediye Balkanı Hüseyin Yıldırım 4 yıllık başkanlık süresince yaptığı hizmetleri ve projeleri anlattı. Basının önemine değinen Başkan Yıldırım, “Yaklaşık 4 yıl geçti. 3 yıldır hertamda yan yana geliyoruz. İstişare ediyoruz. Sizler birikimlerinizle bizlere fikir verirken bizlerde yaptıklarımızı sizlere anlatmaya gayret ediyoruz. Sizler de kaleminizle, köşenizden, gazetenizden ya da internet portallarından bizlerin yapmış oldukları hizmetleri ya da fikirlerimizi kamuoyu ile paylaşıyorsunuz. Bu çok önemli çünkü öyle bir çağda yaşıyoruz ki araştırmalar 4 saatte gündemin değiştiğini hızlı şekilde de yayıldığını gösteriyor. Eğer siz sağlıklı ve doğru bilgi aktaran kanallardan topluma aktarmazsanız sağlıksız ve doğru olmayan yanlış beyanlar toplum üzerinde bir algı oluşturuyor. Yapmış olduğun bir çok çalışmanın da önüne geçiyor. Enerjinizi de sömürüyor” dedi.

“Göreve geldiğimiz de Erbaa’ya kuş bakışı baktık”

Göreve geldiğinde ilçeye kuşbakışı bakarak eksiklerini analiz ettiklerini belirten Başkan Yıldırım, “Biz 4 yıl önce göreve geldiğimizde yaptığımız toplantıda şunu söylemiştik. Biz Erbaa’ya kuşbakışı baktık. Erbaa’nın ihtiyaçları neler diye çeşitli çevrelerle sivil toplum kuruluşlarıyla istişarelerde bulunduk. Erbaa’nın eksiği şudur, yapılması gerenler bunlardır dediğimiz konularda Erbaa’mıza kuşbakışı bakarak bir bütün halinde planlamıştık. Erbaa’nın ihtiyaçlarınıtaya koyarken birbirini besleyecek projeler noktasında çalışma yapmıştık. Bütün çalışmalar aslında bir yol üzerinde birbirine bağlanıyve birbirini besliyor. Şuana kadar baktığımızda yüzde 80 itibariyle ya başladık, ya da bitirdik. İnşallah önümüzdeki süreçte şuan yapmış olduğumuz projeler var. Özellikle Park Vadi ve İmbat Projemiz yeni stadyumun yapılmasıyla yeni Erbaa Meydanıyla beraber de hizmetlerimizin yüzde 90’a yakınını tamamlayacağımızı görüyoruz. Erbaa’nın yukardan fotoğrafını çektiğimizde şunu görmüştük. Erbaa’da bir potansiyel var ama artık bir eşik atlaması gerekiyor. Yani bir tümseğe gelmiş onun önünde takılmış bir yukarı doğru hamle yapıyor, aşamıygeriye doğru geliyor. Bunu aşmamız gerektiğini düşünmüştük. Bununla ilgili GZFT analizi yapmıştık.  Erbaa’nın avantajlı yönleri, tehditleri, gelecekle ilgili kaygıları fırsatlar nedir? diye  bir analiz yapmıştık. Orada şunu görmüştük Erbaa bir tümsek atlamak zorunda. Ve bu bize nasip oldu biz atlatacağız. Erbaa’nın sosyal hayatı ile ilgili eksikler vardı. Erbaa’nın yaşam hayatı ile ilgili eksikler vardı. Erbaalı para kazanıyama ihtiyacını göreceği sosyal donatı alanlarını göremiyordu.  Erbaa’da bir yapılaşma vardı. Modern kent yapılaşması vardı. Ama bu modern kent yapılaşmasının Erbaa’ya getirmiş olduğu bir yalnızlaşma vardı. Bunları nasıl çözeriz diye planladık. Hepsine birden kuşbakışı baktık ve planlama yaptık” şeklinde konuştu.

Gazi bulvarını yeniledik

Şehirde yapılan projelerden bahseden Başkan Yıldırı, ilk olarak gazi bulvarını yapmalıyız gerektiklerine karar vererek yaptıklarını söyledi. Başkan Yıldırım, “Öncelikle biz dedik ki Gazi Bulvarını yapmalıyız. Gazi Bulvarı bizim şehrimizin üç girişinden biri. Çok eskiydi, köhneydi ve Erbaa’mıza yakışmıyordu. Buranın altyapısını ve üst yapısını yaptık. Bir de Gazi Bulvarı bizim ana aksımız. Gazi Bulvarı Park Vadiye de gidiyor, İmbat Projemizi de kapsıyor, stadyumun olduğu yere de temas ediyor, bizim çarşımıza temas ediyor, çamlığımıza temas ediyve Gazi Bulvarı bizi TOKİ’ye götürüyor. Gazi Bulvarı bizim ana proje eksenimizi oluşturuyor. Bunun içinde önceliğimizi Gazi Bulvarına verdik. Eskiyen, kurumuş, yaşlanmış ağaçlarımızı revize ettik.  200 tane ağaç kaldırdık 600 tane ağaç diktik. Altyapısını yeniledik, yollarımızı modern hale getirdik. Yaklaşık 5 Milyon TL maliyetle de Gazi Bulvarını bitirdik.

Erbaa yeni meydanına kavuştu

Gazi Bulvarından sonra da projelerimiz hızlandı. Meydanı geldiniz gördünüz diye biliyorum. Çarşımızı yayalaştırdık. Meydanımızı yaptık, kültür parkımızı yaptık. Sıfır kot uygulaması yaptık.  Yaklaşık 50 bin metrekarelik alanda şuan engelli vatandaşlarımız, kadın kardeşlerimiz,  özellikle çocuk arabası olanlar çok rahatlıkla alışverişini yapabiliyor, sosyalleşebiliyve hiçbir engelle karşılaşmıyorlar. Çok da mutlular. Şuanda esnafımız ve vatandaşımız bundan çok mutlular. Tabi ki buralar kazıldığında, çamur olduğunda, toz olduğunda kaygılar yaşandı. Eleştiriler aldık. Ne olacak kaygısını yaşadılar. Cirolar düştü. Ama şuanda memnuniyeti yüzdeye vurduğumuzda yüzde 90anında bir memnuniyet var. Işıklandırmasıyla, altyapısıyla, yeşil alanlarıyla gerçekten Erbaa’mıza yakışan bir meydan yapmış olduk. 

Stadyum inşaatına başlayacağız

Yine Gazi Bulvarımızın bağlantılı olduğu stadyum var biliyorsunuz. Stadyumumuzla ilgili 17,5 Milyon TL’ye ihale yapıldı. Biz elimizi daha çabuk tutmuştuk. Biz bunun 3 yıl önce bakanlık ziyaretimizde sözünü almış, dosyalarını götürmüş, bütün takas işlemlerini başlatmıştık. Bu gayretin bize bir torpili oldu. Stadyumumuzun inşasına bu günlerde başlanacak.  Bittiği zaman şu anki stadyumumuzun olduğu yere stadyumun tribünlerini yıkacağız, yeşil alanlarını bırakacağızaları inşallah yine gençler için saha olarak bırakacağız. Çocuk parkları yapacağız, yürüyüş alanları yapacağız.

İkinci bir Park Vadi olacak

Oradan geçeceğiz İmbat Projemiz var. Park Vadi Projemiz bizim 100 dönümlük bir alan. İmbat Projemiz 150 dönümlük bir alan maliyeti 8 Milyon TL civarında. Burada Park Vadiyi imar edeceğiz. İkinci bir Park Vadi olacak. Bunun özelliği şu yürüme mesafesinde, ikincisi şehirleşirken çocuk parkları, yeşil alanlar unutulmuş. Merkezde ihmal edilmiş. Daha önceki planlamalar 2 kat üzerine planlandığı için yeşil alan ihtiyacı olmuş. Yeşil alan ihtiyacını İmbat Projesiyle karşılayacağız. Stadyumun yerine yağacağımız proje ve İmbat Projesiyle de Erbaa’da 50 yıl daha şehir merkezinde yeşil alan ihtiyacı olmayacağını düşünüyoruz.

Artan nüfusunu karşılayacak yaşam alanı olacak

Çamlıkta sosyal tesis ihtiyacımız var. Erbaa’da yaklaşık 50 yıldır kullanılan bir alan. Eski ismi Şahin Tepesi. Eskiden restoranlarımız vardı, yıkıldı yenisi yapılmadı. Bunu yapmak da bize nasip oldu. Kafe restoran yapacağız. Proje bir oteli de kapsıyordu. Bunu maalesef yatırımcı bulamadığımız için erteledik. Bu projemizde inşallah bir sonraki programımızıada yaparız diye umuyorum. Orada çay içeceğimiz ve yemek yiyeceğimiz bir alan olacak. Çünkü Erbaa’mız bunu hak ediyor. Bizim şehrimizin merkezinde 35 dönümlük koru var. Belediyeye ait hepsi. Ama ne hikmettir ki biz burayı kullandıramıyoruz. Bu çamlığın olduğu yer 35 dönüm koru aslında. Bilinçli vatandaş da kullanmıyor. Işıklandırması var, kamelyalar var. Ama bu proje ile beraber şehir merkezinin artan nüfusunu karşılayacak yaşam alanı olarak planlıyoruz.

 

 

 

Sokak hayvanları için barınak yapıyoruz

Sokak hayvanları çok büyük problemimiz. Bizim barınağımız vardı. Standartlara uygun değildi. Bunu valilikle istişare ettik. Kapattık. Aynı Turhal belediyemizin yaptığı gibi biz de Orman ve Su İşleri Bakanlığının hibeleriyle bir barınak yapacağız. Şuanda 3 tane doğal yaşam alanı inşa ettik. Kulübeleri var. Yemek verdiğimiz alanlar var. Köpekleri topluyoruzaya götürüyoruz. Günlük 3 öğün yemekleri suları veriliyor. Hayvanlara 2 veteriner hekimimizle beraber bakım yapıyoruz. Çift vardiya yapan aracımız var. Yaklaşık olarak ayda 25 bin TL maliyetle hayvanlara hizmet ediyoruz. Kısırlaştırıyoruz, tedavilerini yapıyoruz. Ama yasadan kaynaklı olarak elimiz zayıf. Vatandaşlarımız şöyle bekliyor. ‘Köpekleri al ölene kadar bir yere hapset. Orada bak bakımlarını yap.’ diye bekliyor. Ama inancımız buna müsaade etmiyor.

43 dükkan üzerinden yeni galericiler sitesi yapıyoruz

13 Şubatta yeni bir yönetmelik çıktı. İkinci el araç satışı ile ilgili bir yönetmelik. Bundan sonra kimse ayak üstü araç satamayacak. Yetki belgesi olacak. Noterden satış yapanlarda da noter bundan sonra yetki belgesi isteyecek. Artı galericiler artık trafiğin akışını bozacak yerlerde bağımsız bölümü en az bir konut olan yerlerde hizmet edemeyecek. Yani artık sitelere gidin. Siteler oluşturun. Erbaa’mızda bize en çok ‘Bizi galerici teröründen kurtarın. ‘ diyorlardı. Bu da hükümetimizin çıkartmış olduğu yönetmelikle hayat bulacak. Pazartesi günü itibariyle ihalemizi yaptık. 43 dükkan üzerinden yeni galericiler sitesi yapıyoruz. Bununla beraber hem trafik yükümüz azalacak. Sosyal anlamda da vatandaşlarımız rahatlamış olacak.

Alt yapımızı yeniden yapıyoruz

Altyapı biliyorsunuz artan maliyetlerle beraber daha da maliyetli bir hal aldı. Erbaa 1942’de yıkılmış. 1950’de yeniden inşa edilmiş. Fakat altyapısı da düşük katlı evler için planlanmış. Şuan da kayıp kaçakanımız yüzde 50-60 civarında. Türkiyetalaması da bu zaten.  Bunu yenilememiz gerekiyor. Belediyenin en önemli sorunu budur aslında. Ama belediyeler ne yapar para yutar, toz yapar, çamur yapar, eleştiri çok olur diye altyapıdan kaçar. Biz göreve geldiğimiz günden beri merkezden başlamak üzere altyapı çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Büyük altyapı ihalemizi yaptık ama ülkemizin içinde bulunduğu şartlardan dolayı fiyatlar yüksek çıktı İller Bankası tarafından iptal edildi. Büyük altyapı projemizi hayata geçirip Erbaa’daki altyapı hattını değiştireceğiz. Erbaa yağmur alan bir yer yağmur su drenaj hatlarımız eksikti. Bu yatırıma öncelik verdik. Şehrimizin en üst seviyelerine kadar bu hatları yaptık ki azalta azalta merkeze alıyoruz suları. Merkezde yağmur sularından kaynaklı sorunları gidermiş olduk. Şimdi bunu mahallelere kadar yapıyoruz.

40 Milyonluk kaldırım, yol, parke taşı yaptık

Adayken şehri çok iyi tanımıyorsunuz aslında şehirle ilgili çok bilginiz olmaya biliyor. Sadece ana problemleri görüyorsunuz. Vatandaşlarla bir araya geldiğinizde sorunları daha iyi görüyorsunuz. En büyük talep Erbaa’da yol, kaldırım, yine altyapı bizden en çok bu isteniyordu. Gerçekten de merkezde bir şeyler yapılmış ama çevre mahalleler bunlardan mahrum kalmış. Bize çevre mahallelerimizden çok ciddi bir üst yapı talebi geldi. Biz de bir atak başlattık. Öncelik olarak hiç yolu olmayan ve çamurda olan vatandaşlarımıza daha sonra yolları bozulmuş deforme olmuş artık trafik yükünü taşımayan genişletilmesi gereken yollara önem verdik. Bununla ilgili çalışma başlattık. Şuana kadar 40 Milyon TL’lik yatırım yaptık sadece kaldırım, yol, parke taşı. Şuanda Erbaa’nın bütün çevre mahallelerinde yatırımlarımız var. Çok az bir kısım kaldı. Bunları da seçime kadar yapacağız.

Ağır sanayi fabrikası gelmezse tekstil fabrikaları da gider

Şunu biliyoruz ki Tokat’ın geleceği tarım ve hayvancılıkta biz eğer çok büyük bir ağır sanayi fabrikası gelmezse biz ne yaparsak yapalım bir gün bu tekstil fabrikaları da gidecek. Biz yine tarım ve hayvancılığa kalacağız. Belki Turhal ve Erbaa’da yine tuğlaya yöneleceğiz. Ahşap sanayiye yöneleceğiz. Bunun için de altyapı gerekli. Biz soğuk hava deposu ve hal projesini başlattık. Hal ile ilgili yeni bir yasa çalışması var. Onu askıya aldık ne olacağını görmek için. Soğuk hava deposunu DOKAP’tan aldığımız 3 Milyon TL’lik destekle başlattık. 2-3 ay içinde biter. Erbaa’da soğuk hava deposunu kullanacak ürün mü var ki yapıyorsunuz. Bende şöyle söyledim ‘Acaba soğuk hava deposu olmadığı için mi bu ürünler üretilmiyor.’ Bir de böyle bakmak lazım. Soğuk hava deposuyla birlikte eğer yapılıyorsa ben şu kadar meyve yapmak istiyorum.’diyen vatandaşlarımız da var. Tokat’ımız tarım şehri. Arazilerimiz dar çok büyük arazilerimiz yok. Verimli ama küçük arazilerimiz var. Bunları iyi kullandığımızda geleceğin tarımda olduğunu göreceğiz. Toprağını kirletmeyen, iyi bakan tarıma yönelen Tokat ilerde Türkiye`de söz sahibi olacak. Aslında söz sahibi ama sadeceganize değil. Bilinçli değil bilinçli şekilde yapmıyor. İnşallah bilinçli şekilde yaptığımızda bunun karşılığını alacağız.

 

“Maliyetli ve nankör bir proje”

Erbaaspbiliyorsunuz biz göreve geldiğimizde amatördeydi. Bizim bu projemizdi. Ama bu proje derken siyasi bir proje değil. Gençlere dokunmak, ulaşmak, bir hedef koymak adına bir projeydi. Bu proje çok maliyetli bir proje, çok nankör bir proje. İyi top oynarsınız dibe doğru gidersiniz yuhalarlar. Kötü top oynarsınız iyi puan alırsınız alkışlanır. Biz gençler için yaptık bunu. Erbaaspbir çatı olarak duruyor.  Biz de bunu destekliyoruz. Bunu desteklerken finansman ihtiyaçlarımız oluyor. Finansman ihtiyaçlarımızı belediyelerden biliyorsunuz karşılamak yasak.  Profesyonel spkulüplerine destek veremiyoruz. Bunları bağış sistemiyle çözüyoruz. Bilet satıyoruz, kombine satıyoruz, iş adamlarımızdan destek alıyoruz. Bu konuda şunu itiraf edeyim ki Erbaaspbelediye olmasa çok yalnız. Erbaaspor’a yardım eden yok. Hatta bağış sistemiyle bağış aldığımız kişiler bunu farklı yerlere çektiler. Tokat’ta silah ruhsatı almak isterseniz Tokatspor’a bağış yapıyorsunuz bu gayet meşru gözüküyama Erbaa’da olmuyor. Dışardan gelip Erbaa’da ciddi gelir elde eden ulusal firmalardan Erbaaspor’a bağış aldık. Bu alkışlanacak bir şeyken bunu yuhalayanlar var. Ya da bunu farklı yerlere çekenler var. Hiç borcu olmayan bir kulübüz şuanda. Geçen yıldan da borç bırakmadık. Bu yıl da iyi gidiyoruz. Böyle gidiyordu tabi dedikodular çoğalınca bağış sisteminden geri adım atmak zorunda kaldık. Bu da takımı biraz olumsuz etkiledi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 13.3.2018
Güncelleme Tarihi : 13.3.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar