İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 97’NCİ YILI KUTLANDI

13.3.2018
487 kez Okunmuştur.

Tokat’ta İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’nci yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi.

Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin hazırladığı programa Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, kurum amirleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile başlayan programda Kur’an-ı Kerim tilavetinin yanı sıra şiirler ve koro dinletisi ve sinevizyon gösterileri de yer aldı.

Törende, Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Köprülü günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Konuşmasında İstiklal Marşının kabul sürecini kısaca anlatan Köprülü; “Bundan yaklaşık yüz yıl önce milletimiz canını, namusunu kısacası her şeyini kurtarmak için Kurtuluş Savaşını başlatmıştır. Sefaletle, imkansızlıklarla devam eden bu savaş yüz binlerce şehit verilmesiyle kazanılmıştır. Ülkemiz düşman işgalinden kurtulup, bağımsızlığını ilan etmiştir. Meclisimiz kurulduktan sonra her bağımsız milletin olduğu gibi bizim de birlik ve beraberliğimizi sağlayacak,dumuza güç verecek bir marşımızın olması fikritaya çıktı. Bunun için de büyük para ödülü olan bir yarışma düzenlendi. Yarışma sonucunda o günleri bizzat yaşayan, yaşananları en güzel şekilde anlatan Mehmet Akif Ersoy’un şiiri birinci oldu. Mehmet Akif Ersoy, bu şiiri milletine armağan ederek, para ödülünü de kabul etmemiştir. Bu şiir 12 Mart 1921 tarihinde resmen İstiklal Marşı olarak kabul edildi. O günden beri içimizdeki vatan sevgisinin sönmemesi için İstiklal Marşımızı okur ve o günleri unutmamaya çalışırız. Atalarımızın bin bir zorlukla kazandığı istiklalimize sahip çıkmalı ve onları her zaman şükranla anmalıyız. İstiklal Marşımızı oy birliği ile kabul eden, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere TBMM üyelerini ve Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Okul Müdürü Mehmet Köprülü’nün konuşmasının ardından Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni İsmail Yalınalp de Mehmet Akif Ersoy’un edebi kişiliği ve sanat hayatı hakkında bir konuşma yaptı.

Yalınalp; “Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinin İstiklal Marşımızı milli marş olarak kabul etmesinin 97’nci yılı. Milli Birliğimiz güçlendiren, milli duygularımızı coşturan İstiklal Marşımız bağımsızlığımızın en önemli simgelerindendir. Mehmet Akif, güçlü anlatımı ile seçkin bir eser oluşturmuştur. İstiklal Marşımız imkansızlıklar içerisindeki milletimize o çetin koşullarda umut, güven ve inanç aşılamıştır. Mehmet Akif’i anlamak da ona olan minnet borcumuzu ödemeyi gerektirir. Bu borcu ise onu okuyarak, hissederek ödeyebiliriz. İstiklal Marşımızın kabulünün 97’nci yılında Mehmet Akif Ersoy’u minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından şiir ve koro dinletisine geçildi. Program, çeşitli yarışmalard dereceye giren öğrencilere ödül takdim edilmesiyle sona erdi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 13.3.2018
Güncelleme Tarihi : 13.3.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar