ZİLE’DE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

13.3.2018
504 kez Okunmuştur.

Kaymakam Tezcan İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı”na Katıldı

İstiklal Marşının kabulünün 97. yıl dönümü münasebetiyle Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda,  Zile Dinçerler Anadolu Lisesi tarafından 12 Mart İstiklal Marşı`nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY`u Anma Programı düzenlendi.

 Programa Kaymakam Adnan Tezcan, Eşi Tuğba Tezcan, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Zile Cumhuriyet Başsavcısı Abdusselam Esen, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Halil Odabaş, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erhan Arslan, İlçe Emniyet Müdürü Fatih Öcal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, kurum amirleri, öğretmen ve öğrencilerin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

 Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans salonunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, öğrencilerin Mehmet Akif Ersoy’un o dönemde yaşadığı süreci ve İstiklal Marşı’nın kabulünü canlandırdığı gösteri ile devam etti.

Kaymakam Adnan Tezcan; “Türk milletinin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşı’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milli marş olarak kabul edilişinin 97’nci yıl dönümünü büyük bir gururla kutladıklarını belirterek,Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’yla milletimizin duygu ve düşüncelerine en iyi şekilde tercüman olmuştur. Mehmet Akif Ersoy, halkımızın gönül ve ruh dünyasını, öylesine çarpıcı, öylesine güzel ifade etmiştir ki, İstiklal Marşı onun kaleminden çıkıp milletimize mal olmuştur. O güç dönemlerde toplumun bir ferdi olarak sıkıntıları derinden yaşayan Mehmet Akif, inancını hiçbir zaman kaybetmemiş, Anadolu’yu dolaşarak halkımıza güç ve moral aşılamış, milli mücadeleye değerli katkılarda bulunmuştur. Milli Mücadele yıllarında, Anadolu’yu dolaşarak Kurtuluş Savaşı’na destek toplayan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Kastamonu Nasrullah Cami’nde de vaaz vermiş, Kastamonu’da yaklaşık iki ay kalmış ve aynı zamanda milli marşımız olan İstiklal Marşı TBMM’de kabulünden önce ilk defa Kastamonu Nasrullah Cami’nde okunmuştur. Gönül ve fikir dünyamızın inşasında çok önemli bir rol üstlenen, hayatı boyunca hak davası yolunda olmayı, temel felsefe edinmiş Mehmet Akif’i tanımak ve yeni nesillere tanıtmak öncelikli görevimizdir” dedi.

 Öğrencilerin sunduğu gösteri büyük alkış aldı.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 13.3.2018
Güncelleme Tarihi : 13.3.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar