“BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ”

14.2.2018
517 kez Okunmuştur.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arat, Nisan ayında yapılacak olan TSO seçimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Düzenlediği basın toplantısında adaylığını açıklayan Arat; “Tokat Ticaret ve Sanayi Odası olarak Ekim 2017 tarihinde seçimlerimizi yapmak üzere tarihimizi resmi olarak almış ve çalışmalarımızı tamamlamıştık. Ancak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı tüm Oda ve Borsalarda 2017 Ekim- Kasım aylarında yapılması planlanan seçimler, Bakanlar Kurulu Kararı ile 2018 Nisan ayına ertelendi.  Gönül seçimlerin zamanında yapılmasını arzu etse de, söz konusu milli ekonomimizin bazı iç ve dış yönlendirmelerden zarar görmemesi olduğunda, böylesi ulusal tehdit ve tehlikeler karşısında alınan kararlara uymak ve desteklemek hepimizin görevidir.  Bu bir devlet kararıdır ve bizler demokrasiye inanan, devletimizi ve milletimizi temsil eden hükümetimizin aldığı, devleti ve ekonomimizi korumayı amaçlayan siyaset üstü her kararı sorgulamaksızın destekler ve arkasında dururuz. Öncelikle seçimlerde, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinde, Yönetiminde veya Meslek Komitelerinde yer almak için aday olan, bunun için bir süredir seçim çalışmaları yapan tüm arkadaşlarıma gösterdikleri çabalar için şehrimiz ve Tokat iş dünyasının geleceği adına gösterdikleri bu gönüllü çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Hepimizin amacı şehrimize ve şehir ekonomimize hizmet etmektir. 2018 Nisan ayına kadar seçim çalışmalarımıza bir süre ara versek de, odamız ve şehir ekonomimiz ve sektörlerimiz için çalışmaya, odamız projelerinin ve tüm çalışmaların etkin bir parçası ve aktif katkı koyucusu olmaya devam ettik” dedi.

“BİZLER SEÇİMDEN SEÇİME DEĞİL, 365 GÜN ÇALIŞIYORUZ”

Tokat’a proje kazandırmaya devam edeceklerini kaydeden Başkan Arat; “Bizler seçimden seçime değil, 365 gün odamız, şehrimiz ve ülkemiz için çalışma ruhuna sahip bir camiayız. Tokat iş dünyası, Tokat TSO’nun ’nun tüm üyeleri bu ruhla kuşkusuz, yeni seçim gününe kadar en iyi bildiği şeye; yani, üretime, ihracata, yenilikçiliğe, girişimciliğe, ar-ge’ye, markalar yaratmaya, kısacası şehrinin ve ülkesinin zenginliği olmaya devam edecektir. Tokat TSO seçimden seçime çalışan bir yer değildir dedim. Bu anlamda şunun altını kalın çizgilerle çizmek ve vurgulamak isterim. Bizler, özellikle makro düzeydeki projeler havaalanı, karayolu, demiryolu, TDİOSB gibi hayata geçene kadar ilgili Bakanlıkların kapısını aşındırmaya devam edeceğiz. Ankara’yı doğru şekilde bilgilendirmeye ve iş birliği yaparak bu projeleri şehrimize kazandırmaya devam edeceğiz.  Oda Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuz, göreve geldiğimiz 2009 yılından bu güne, odamızın sürekli gelişmesine ve Tokat’ta sürdürülebilir kalkınma faaliyetlerinin geliştirilmesi anlayışına öncülük ederek, oda çalışmalarına yeni bir yorum getirmiş, gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla ölçülebilir pozitif bir fark yaratmıştır” ifadelerini kullandı.

“TOKAT’IN SORUNLARINI MERCEK ALTINA ALDIK”

Tokat’ın hava, kara ve demiryolu ulaşımı gibi temel sorunlarını ele aldıklarını dile getiren Arat sözlerini şöyle sürdürdü; “Tokat Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında politik kimliklerinden sıyrılarak dayanışma, yardımlaşma, paylaşma, işbirliği  ve karşılıksız yoğun çalışma anlayışını egemen kılan, 2 dönem boyunca belirlediğimiz hedeflerinden sapmadan odamızı geliştiren Meclis ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarımı bu örnek tutum ve davranışları nedeniyle kutluyor, teşekkür ediyve gelecek dönemde de aynı anlayış ve özveriyle birlikte çalışmayı diliyorum. Gerçekleştirdiğimiz çalışmaların dışında, 2 dönemdir edindiğimiz deneyimle, artık kentsel ekonomi olgusuna, yerel, yöresel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde daha ayrıntılı bakabilecek olgunluğa eriştik. Üyelerimizi çok yakından ilgilendiren ve ticari faaliyetlerine olumsuz yansımaları olan ve yıllardır çok ihmal edilmiş şehrimiz Tokat’ın makro düzeydeki sorunlarını ,hava, kara ve demiryolu ulaşımı gibi mercek altına aldık. Bu sorunları her fırsatta ve koşulda çözüme kavuşturmaları için ilgililerine aktardık. Bu çalışmalarla eş güdümlü olarak yatırımın, üretimin, istihdamın, kısacası kentsel ekonominin gelişiminin önündeki engelleri aşmamızı sağlayacak ikili ilişkileri kurmaya özel önem verdik ve ilgili otoritelerle sağlıklı bir iletişim koridorunun yapı taşlarını sabırla döşedik. 2018-2021 döneminde de, geçtiğimiz 2 dönemin yükselişini ve başarısını sürdürmek, odamızı daha da ileri götürmek için öncelikle tarafımızdan yürütülen bu planlı yaklaşımı sürdürmeye ve üyelerimize verdiğimiz hizmetlerin, Tokat’ın ekonomik yaşamında ve kentsel gelişiminde  sağlıklı ve sürdürülebilir çalışmalar olaraktaya çıkmasına devam edeceğiz”

Arat, toplantıda Tokat Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaptıkları projelerden de bahsetti.

“GİRİŞİMCİLİK KURSLARI İLK KEZ TSO TARAFINDAN DÜZENLENDİ”

Ahmet Arat TSO tarafından düzenlenen girişimcilik kursları hakkında da bilgiler aktardı. Arat, 8 sınıfta düzenlenen kurslarla 200 kişi, girişimcilik sertifikası aldığını, Tokat  TSO’nun, işletme açan kursiyeranları sıralamasında İstanbul, Ankara ve Antalya’dan sonra Türkiye genelinde 4’üncü il olduğunu söyledi.

“TOKAT’IN DIŞA AÇILAN KAPISI YÖREX FUARINA KATILIM SAĞLADIK”

Tokat TSO’nun “Sizinaların nesi meşhur?” sloganıyla düzenlenen Antalya Yörex Fuarı’nda her yıl stand açtığını ifade eden Arat; “Fuara katılan üye firmalarımız ikili ticari  ve bayilik anlaşmaları yapma imkanına kavuştu. Fuarın kentimize yansıyan çıktısı ise “Coğrafi İşaret” kavramı oldu. Bu kapsamda Tokat’a has ürünlerin çoğrafi işaret çalışmalarına başlandı” dedi.

“4 BİN ÖĞRENCİYE BOT VE KADAN YARDIMI YAPILDI”

Arat, Milli Eğitim Müdürlüğü iletak çalışarak maddi durumu iyi olmayan öğrencilere yardım sağladıklarını söyledi. Ahmet Arat yardımlarla ilgili; “Bot ve kaban yardımı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde, bir sene bot, bir sene kaban şeklinde her yıl dönüşümlü olarak gerçekleştirildi. 2013-2017 döneminde 4 bin öğrenci bu imkandan yararlandırıldı” ifadelerini kullandı.

“TEKNOLOJİK ALT YAPI YENİLENDİ”

Üyelerinin ihtiyaçlarını her zaman dikkate aldıklarını ifade eden Ara, teknoloji alt yapıları hakkında da şunları söyledi; “Üye ihtiyaçlarını dikkate alarak, oda hizmetlerinde kaliteyi artırmak ve çok daha iyi hizmet verilmesini sağlamak için her geçen gün teknolojik altyapısını iyileştiren Tokat TSO, bünyesinde bulunan mevcut bölümlerinin teknolojik altyapılarını yenileyerek, yeni teknolojik donanımlarla üyelere yönelik hizmet vererek fark yaratmaya devam ettik”

“ULAŞIM YATIRIMLARI İÇİN LOBİ FAALİYETLERİ YAPILDI”

Arat, Kentsel ulaşım sorunları konusundan da yetkililerle bağlantıya geçtiklerini söyledi. Lojistik, bireysel ve kitlesel seyahat olanaklarını artırmaya yönelik kentsel ulaşım sorunları ve çözüm önerileri, kamu ve siyasi otorite nezdinde her fırsatta ve hertamda dile getirildi. Ayrıca bu konularda hazırlanan bilgi notları yetkililere teslim edildiğini belirten Arat; “Niksar-Akkuş-Ünye yolunun yeni bir güzergahı içerecek şekilde yatırım programına alınması için, bölgesel işbirliği yaklaşımıyla Ünye Kaymakamı ve Ünye TSO yöneticileri Tokat’ta ağırlandı. Tokat Hava Limanı, Tokat-Niksar-Akkuş-Ünye Karayolu, Amasya-Zile-Pazar-Tokat Karayolu’nun Tokat için arz ettiği hayati önem, ilgililere sözlü ve bilgi notlarıyla iletildi ve  yatırım programına alınması için yoğun bir lobicilik faaliyeti yapıldı. Bu hususlar TSO &TUDER işbirliğinde gerçekleştirilen Turizm Çalıştayı sonucunda hazırlanan Çalıştay Sonuç Raporu ile Tokat milletvekillerine, siyasi parti il başkanlarına ve Tokat’taki tüm paydaşlara bir birifingle sunuldu. Bu sorunlar, çözüme kavuşturulması amacıyla TSO&TUDER işbirliğinde hazırlanan ve Tokat’ın ilk eylem planı olma özelliği taşıyan Tokat İli Sürdürülebilir Turizm Stratejisi Eylem Planına alındı. TSO yönetimi 2010 yılından bugüne kadar bu konudaki çalışmaları ile  lobi faaliyetlerini, yoğun ve aralıksız sürdürdü ve sürdürmektedir” dedi.

“EĞİTİM ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRDÜRÜLDÜ”

Üyelerinin eğitimine önem verdiklerini ifade eden Başkan Arat TSO bünyesinde düzenlenen eğitimler hakkında şunları söyledi;“Üyelerimizin iş olanaklarını, çalışanlarımızın performanslarını artırmalarına yönelik, finans eğitimi, URGE eğitimi, uluslararası hibeler ve teşvikler, ihracat masaları, KOSGEB, OKA destekleri, ticaret sicil evrakları, Türk Ticaret Kanunu eğitimleri düzenlendi.  Türk Ekonomi Bankası işbirliğiyle KOBİ`lere yönelik Kurumsal Gelişim Eğitimi ile çalışmalarımız devam etti. Gelecek dönemde uygulamaya alacağımız eğitim projesi ile üyelerimizin önemli ihtiyaçlarına cevap verebilecek çok sayıda eğitimleri, online olarak almaları sağlanacaktır”

“SİVİL TOPLUM ÇALIŞMALARI”

Ahmet Arat Tokat’a yapılacak olan yatırımlarla ilgili iş adamları ile toplantılar yaptıklarını söyleyerek ; “Sadece Tokat`ta değil, İstanbul`da, Ankara’da ve Bursa`da bulunan Tokatlı işadamları ve sivil toplum örgütleriyle de bir araya gelindi.  Burada kentin ekonomik açıdan gelişimine katkı verecek bilgilendirme ve deneyim paylaşımı toplantıları yapıldı. Sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Sadece Tokat`ta yaşayan Tokatlıların değil, Tokat dışında yaşayan hemşerilerin de memleketlerinin kalkınmasına katkı sağlaması yönündetak görüşler dile getirildi. Tokat’a ne tür yatırımlar yapılacağı ve yapılacak  yatırımlara sağlanan teşvikler anlatıldı. Tokatlıların aidiyet duygularıyla hareket ederek,çocuklarımızın geleceği için,  şehirlerine vefa borçlarını yatırım yaparak ve yapılan çalışmalara destek vererek ödemeleri gerektiği vurgulandı” sözlerine yer verdi.

Arat, ayrıca K Belgesinin Tokat TSO’dan alınmasının sağlandığını ve bu sayede sadece üyeler değil, üye olmayan ve yük taşımacılığı yapan firmaların da şehir dışına bağımlılığıtadan kaldırıldığını vurguladı.

“TURİZM ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Tokat’ta turizmin canlandırılması için de çalıştıklarını söyledi. Arat sözlerine şöyle devam etti ;”Turizm Çalıştayı’nı gerçekleştirdik. Turizm Sektörü`nün yapısal değişimi ve gelişiminin hızlanması için Tokat TSO olarak inisiyatif aldık.  Bir ilki gerçekleştirerek, 3 ay süren ve 3 etaptan oluşan ve tüm aktörlerin yer aldığı geniş kapsamlı bir Turizm Çalıştayı yaptık. Ortaya çıkan Turizm Çalıştay Sonuç Raporu’nu kamu, siyasi otoriteler, parti il başkanları, belediyeler, meslek odaları, yerel yönetimler,üniversite ve sivil toplumla  ve yapılan bir toplantıda paylaştık.  Tokat turizminin ve sektörün gelişmesi için Turizm Eylem Planı hazırlanması ve Turizm Konseyi Kurulması yönünde onay aldık. Diğer yandan Tokat’ın ilk eylem planını hazırladık. Bu plana göre Tokat’ın ilk eylem planı olan Tokat İli Sürdürülebilir Turizm Stratejisi Eylem Planını TSO&TUDER işbirliğinde ve OKA mali kaynaklarından hazırlattık. Turizm sektörünün gelişmesine yönelik yol haritasını, yerel yönetimler, kamu, özel sektör ve sivil toplumun önüne koyduk”

“TOKAT’IN İHTİYAÇLARINI VE BEKLENTİLERİNİ HER FIRSATTA OTORİTELERE ANLATTIK”

Arat, Tokat’a kazandırılması gereken projeler ve yatırımlar için de çok çalıştıklarını söyledi. Arat, bu çalışmalar hakkında şunları söyledi; “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar, Tokat’ın gelişimini sağlamak adına, Tokat şehrinin ihtiyaç ve beklentileri, ilgililere anlatıldı.Tokat’a yapılması gerekli olan yatırımlar ile Tokat’ta istihdamın sağlanması ve ekonominin canlandırılmasının ne denli hayati olduğu hususu brife edildi.  Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Dr. Alaattin Büyükkaya, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç, Sermaye Piyasası Kurulu(SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş ve Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl gibi gerçekleştirilen çok sayıda ziyarette, Tokat`ta hali hazırda devam eden, gerçekleştirilecek olan ve gerçekleştirilmesi gereken yeni proje ve yatırımlar için bürokratik hız talep edildi. Ayrıca Batı Karadeniz bölgesinin en başarılı şehri ödülünü aldık. TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İŞKUR ve TOBB ETÜ işbirliğinde uygulanan `UMEM Beceri 10 Projesi Protokol ve Ödül Töreni`, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu`nun ev sahipliğinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı`nın katılımıyla Ankara`da gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen törende, bölgesel anlamda dereceye giren illere ödül verilirken, Tokat Batı Karadeniz Bölgesinin en başarılı şehri unvanıyla birinci oldu. Ankara`da düzenlenen törende, birincilik ödülü Tokat Ticaret ve Sanayi Odasına verildi”

TOKAT TSO BİK GENEL KURUL ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Arat, yerel medyaya destek verdiklerini ifade ederek; “Tokat TSO Başkanı olarak, TOBB`u temsilen Basın İlan Kurumu üyeliğine seçildik ve Genel Kurul Üyesi olarak görev aldık. Bu görev sonrasında yerel gazeteler BİK çatısı altında Tokat`ta düzenlenen toplantılarla bir araya gelmeye başladı. Aynı zamanda düzenlenen eğitimlerle de yerel medyaya destek verildi” dedi.

“İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ÖNÜ AÇILDI”

Tokat’ta TSO çalışmaları sayesinde konut alanlarının oluşturulduğunu ve inşaat sektörünün önünün açıldığını söyleyen Arat; “TSO ev sahipliğinde ve Tokat Belediye Başkanı Avukat Eyüp Eroğlu başkanlığında, kentte faaliyet gösteren müteahhitler, mimarlar, inşaat mühendisleri ve yapı denetimcilerine yönelik toplantı düzenlendi.  Tokat TSO Meclis Başkanı Ali Özer’in moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda, Şehir Plancısı Nadir Doğan, İmar Komisyon Başkanı Salman Demir, TSO üyesi müteahhit, inşaat mühendisi, mimar ve yapı denetimcisi olan katılımcıların sorularını yanıtladı.  Toplantıda alınan kararlar sonucu oluşturulan komisyonlarda yapılan çalışmalarla, tıkanan inşaat sektörünün önü açılarak,  yeni konut alanları oluşturulması sağlandı” dedi.

“TSO’DA DİJİTAL EHLİYET DÖNEMİ”

Dijital Ehliyet  çalışması ile Tokatlılar başka illere olan bağlılığının önüne geçtiklerini belirten Arat; “TSO, hemşerilerimizin başka illere bağımlılığını azaltmaya yönelik yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. TSO tarafından 2016 yılı Şubat ayından itibaren Sayısal Takograf olarak da bilinen cihazlarda kullanılan Dijital Ehliyet verme hizmetini kente getirdi. Daha öncesinde Sivas ya da Samsun`a gitmek durumunda kalan vatandaşlarımız, artık Tokat TSO aracılığıyla bu hizmetten yararlanabilecek. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği`nden 1 yıldır uğraşılarak alınan bu yetki artık Tokat TSO tarafından kullanılacak ve Tokatlı Hemşerilerimiz ticari faaliyetlerinde kullanacağı bu hizmeti şehir dışına gitmeden alması sağlanacak” diye konuştu.

Arat, ayrıca Ambargo süresi biten ve ticari anlamda büyük bir pazara sahip olan İran`da Tokatlı ticaret ve sanayi erbabının varlık gösterebilmesi için lobi faaliyetleri yapıldığını kaydetti ve şunları söyledi; “Bu kapsamda İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosluğu’na bir ziyaret gerçekleştiren odamız heyeti, İranlı İşadamlarını kente davet etti. Söz konusu ziyaretten 1 ay sonra kente gelen İran Heyetine kentin ekonomik, kültürel ve turizm yapısı anlatıldı, heyet OSB`deki birçok firmaya götürülerek işbirliği olanakları araştırıldı. Üyelerimizin yurtdışı işbirliği olanaklarını artırmalarına yönelik çalışmalar önümüzdeki dönemde artırılarak ve ülke bazın çeşitlendirilerek devam ettirilecek”

“MESLEKİ EĞİTİM VE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI”

“İŞKUR ile TOBB arasında imzalanan Protokol kapsamında Tokat’ta Mesleki Eğitim ve İstihdam Seferberliği başlatıldı” diyen Arat; “İŞKUR, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası ve Tokat Ticaret Borsası işbirliğinde düzenlenen ilk toplantıda yol haritası belirlendi. Seferberlik vurgusu ile başlatılan bu çalışmalar neticesinde, oda ve borsalar ile İŞKUR arasındaki işbirliğin daha da etkinleştirilmesi, işverene yönelik çok daha etkin danışmanlık hizmetlerinin verilebilmesi, işgücü piyasasının ihtiyaçlarının karşılanması, işverenin stajyer ihtiyacının karşılanması ve özellikle istihdamın arttırılmasına yönelik çalışmalar yapıldı” şeklinde konuştu.

Arat, Yatırımları cazip kılmak adına OSB`yi daha güvenli bir noktaya taşıyacak çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade ederek; “Tokat OSB’de bulunan 182 adet parselin 154 adedini müteşebbislere tahsis ettik. OSB’nin dolulukanını 85’e çıkardık. 2009’da 78 olan imalatçı firma sayısını 2018 Ocak ayı itibariyle 145’e çıkardık. 2009’da 1.200 olan çalışan sayısını 2018 Ocak ayı itibariyle 5.200 kişiye çıkardık. Aralık 2018 ayı itibariyle de istihdam hedefinin 6.500 kişiye çıkması beklenmektedir. OSB’ye en yakın mesafedeki (45 km) Turhal demiryolu hattının Turhal’dan Tokat’a ulaşmasını sağlayacak olan projenin çalışmaları ise devam etmektedir. Bugün ilimize 360 km mesafede bulunan Samsun Limanı’na daha kısa mesafede ulaşımı sağlayacak olan Tokat-Niksar karayolunun tamamlanması çalışmaları ile Niksar-Akkuş-Ünye karayolunun yatırım planına alınması için çalışmaları devam etmekteyiz” dedi.

“GENÇ GİRİŞİMCİLER VE KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU OLUŞTURULDU”

Genç girişimcilerle, kadın girişimcilerin sayısını artırmak, işsizlik sorununa önemli bir çözüm olanağı sunmak üzere ekonomik büyümenin önemli iki bileşeni olan Genç Girişimciler ile Kadın Girişimciler Kurulu’nu oluşturduklarını söyleyen Arat; “Şehrimizdeki genç girişimcilerle, kadın girişimcilerin sayısını artırmak, işsizlik sorununa önemli bir çözüm olanağı sunmak üzere ekonomik büyümenin önemli iki bileşeni olan Genç Girişimciler ile Kadın Girişimciler Kurulu’nu oluşturduk, söz konusu kurullara tüm ilçelerimizi dahil ettik.

Gençleri ve kadınları girişimciliğe özendirerek, mal veya hizmet üretimi için üretim faktörlerinin bir araya getirildiği, ekonomik fırsatların yeni değerlere dönüştürüldüğü, ekonomik ve sosyal kalkınmaya ayrı bir zenginlik kazandıracak birganizasyon oluşturduk” dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 14.2.2018
Güncelleme Tarihi : 14.2.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar