OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ BAŞLIYOR

13.2.2018
547 kez Okunmuştur.

Okuma Yazma Seferberliği Strateji Paylaşım Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, ilçe kaymakamları, Halk Eğitim Merkezi temsilcileri ve kurum müdürleri katıldı.

Toplantıda Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı Okuma Yazma Seferberliği konusunda sunum gerçekleştirdi. Projenin eylem planını anlatan Yazıcı, faaliyetlerin amacını her yerde ve her yaştaki insanın okur yazar olmasını sağlamak şeklinde açıkladı.

Yazıcı, sunumunda cinsiyete göre okur yazarlıkanlarını, Tokat merkezde ve ilçelerdeki okur yazarlıkanlarını ve Tokat’ın yıllara göre değişen okur yazarlıkanını da paylaştı.

“TOKAT GENELİNDE KADINLARIN YÜZDE 74’Ü OKUMA YAZMA BİLMİYOR”

Yazıcı, Okuma Yazma Seferberliğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile başlatıldığını belirterek; “Okuma yazma seferberliğinde Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği istikamette gitmeye çalışıyoruz ve bu sayede inşallah okur yazaranında ciddi bir artış görmeye başlayacağız. Okuma yazma bilmeyen bir tane bile insan kalmadığı sürece her türlü çalışmayı yürüteceğiz. Biz bu yola çıkarken öncelikle bir çalışma grubu oluşturduk. Bu çalışmamızı oluştururken de bir amaçtaya koymaya çalıştık. Her yaşta ve her yerde tüm insanlarımıza okuma yazma öğreteceğiz dedik. Bu çerçevede de Tokat’ta devam eden faaliyetlerimiz var. TÜİK’in vermiş olduğu en son veride 2016 yılında Tokat genelinde okumaz yazmazlıkanı yüzde 3.09’a düşmüş durumda.  Türkiye sıralamasında da ilimiz 31’inci sırada yer alıyor. Tokat’ta toplam  okuma yazma bilmeyen 17 bin insanımız var. Biz bu kampanyamız ile Tokat’ı daha üst sıralara çıkarmayı hedefliyoruz. Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın dörtte birinin adreslerine de ulaşmış durumdayız. Merkezde okuma yazma bilmeyen 950 kişinin adresi bizde var. Biz bu kişileri tespit ederek kendilerine ulaşıyoruz ve yardımcı oluyoruz. Diğer yandan okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 74’ü kadınlardan oluşuyor. Bugünden sonra ilçe örgütlerimiz okuma yazma seferberliğini başlatmak için gruplar oluşturacak. Bu çekirdek kadroda özellikle Hayat Boyu Öğrenme Müdürlerimiz ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlerimiz olacak. Kaymakamlarımızın başkanlığında paydaşlarımızı olabildiğince genişletmek istiyoruz. Müftlüğümüzden, aşevlerimizden ve askeri birliklerimizden de okumaz yazma bilmeyen insanlarımızı tespit etmek konusunda yardım alacağız. Bu şekilde okuma yazma bilmeyen herkese bu şekilde ulaşmaya çalışacağız. Halk Eğitim Merkezleri okuma yazma kurslarımızın da merkezleri olacak. Bunun dışında belediyemizin bilgi evleri, gençlik merkezleri ve hanımellerini de kurs merkezleri olarak kullanmayı düşünüyoruz” dedi.

“HANIMELİ MERKEZLERİMİZDE KURS DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

Strateji paylaşım toplantısında söz alan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu; “Bilindiği gibi geçen yıl Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezimizde hanımlara okuma yazma kursu açmıştık. Burada kursa katılan kardeşlerimiz, teyzelerimiz okuma yazma öğrenebilmenin mutluluğunu yaşadı. Biz onlara bir de mezuniyet töreni yaptık. Cübbelerini giyip, keplerini taktılar ve diplomalarını aldılar. Üniversiteliler gibi keplerini fırlatarak mezuniyet heyecanı yaşadılar. O hanımlarımızın gözlerindeki ışık görülmeye değerdi. 4 ay sonunda teyzelerimiz ve hanım kardeşlerimiz kurslarını okur yazar olarak bitirmişlerdi. Bundan sonra da  okuma, yazmaanını sıfıra indirene dek, Hanımeli Merkezlerimizde kurs desteğimiz sürecektir” diye konuştu.

Vali Dr. Ömer Toraman da okuma yazma seferberliği strateji paylaşımlarını dikkatle dinleyerek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve paydaşlarını tebrik etti. Vali Toraman, valilik olarak bu projeyi her zaman destekleyeceklerini kaydetti.

Toplantı sonunda eylem planı madde içeriklerine yönelik değişiklikler, farklı faaliyet önerileri ve çalışmaların yürütülmesi sırasında karşılaşılabilecek olası srounlar ve çözüm önerileri konuşuldu.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 13.2.2018
Güncelleme Tarihi : 13.2.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar