TKDK Tokat İl Koordinatörlüğü`nde arıcılık projesi

Tokat İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü iş birliği ile TKDK Tokat İl Koordinatörlüğü`nde arıcılık kursu başlatıldı.

6.12.2012
2501 kez Okunmuştur.

Tokat İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü iş birliği ile TKDK Tokat İl Koordinatörlüğü`nde arıcılık kursu başlatıldı.

Tokat İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü iş birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 80 saatlik arı yetiştiriciliği kurs belgesi verilmek üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Tokat İl Koordinatörlüğünde kurs düzenlendi.

Yüksek Ziraat Mühendisi ve aynı zamanda Uzman Tarım Danışmanı olan Hasan Alpay’ın kurs öğretmenliği yaptığı kursa, başta Tokat İli Arı Yetiştiricileri Birliği üyeleri ve arıcılığa yeni başlamak isteyenler dahil olmak üzere 37 kursiyer katılıyor.

Kurs hakkında bilgiler veren Tokat Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Veyis Yarar, kursa zaman zaman GOP üniversitesi Zootekni Bölümü arıcılıkla ilgili Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr Servet Arslan`ın da konuk olarak katılarak katkı verdiğini söyledi.

TKDK Tokat İl Koordinatörlüğü`nde arıcılık projesi yapılması ile ilgili bilgi sunum yapılacağını ifade eden Yarar, ``Önceki yıllarda alınan 60 saatin altındaki kurs sertifikaları proje yapımı için yetersiz kalmaktadır. Kurs sonucunda 80 saatlik arı yetiştiriciliği sertifikası alan kursiyerler arıcılıkla ilgili, TKDK Tokat İl Koordinatörlüğüne proje yapabilecek böylece  yüzde 50  hibe desteğinden yararlanacak olup, bu projeler KDV den muaf olacaktır. Kursa ilgi yoğun olup bu kursun bitiminde yeniden kurs açılması düşünülmektedir.

Tokat İli Arı Yetiştiricileri Birliği olarak üyelerimize ait balları Topçam Süzme Çiçek Balı ve Topçam Petekli Çiçek Balı olarak markalaştırmış bulunmaktayız. Ballarımız Taşhan içi arı yetiştiricileri birliği satış mağazamızda ve seçgin marketlerde bulunmaktadır. Halkımızın Tokat arıcılığına ve hemşerilerine destek olmalarını beklemekteyiz. Sloganımız ise Tokat’ın balı Tokat’ın tadı Tokatlının markası. Kursun açılmasında emeği geçen herkese ve kurs yerini temin eden TKDK Tokat İl Koordinatörü Ferit Yazar’a teşekkür ederiz`` dedi.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 6.12.2012
Güncelleme Tarihi : 12.06.2012
GÜNDEM
Yazarlar
En Son Yorumlar