ÜLKÜ OCAKLARINDAN “AHDE VEFA” KİTABI

5.2.2018
1214 kez Okunmuştur.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Tokat Ülkü Ocakları İl Başkanlığı “Ahde vefa imandandır” şiarını bir düstur olarak belirleyip Tokatlı Ülkücü Şehitlerin hayatını ele aldığımız bir kitap projesi için yola koyuldu.

Kitabın içeriğinde Tokatlı Ülkücü Şehitlerinin aileleri, yakın akrabaları,  üniversitede beraber öğrenim gördüğü arkadaşları , 1968 yılında kurulan  Genç Ülkücüler ‘den Tokat Ülkü Ocaklarına değin aynı yönetimde bulundukları  ülküdaşları , arkadaşları ile görüşmeler gerçekleştirerek kitap da şehitlerin hayatlarına yer verildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Abdurrahman Orhan Çoban, “Kitabın amacında öncelikle Allah rızasını gözeterek çıktıkları yolda şehitlerin unutulmaya yüz tutan kimi anılarını, önemli hususlarını,  şehadete nasıl koştuklarını meydan okuyan değil kitap okuyan nesillere adamak istedik. Gençlerimizin günümüz çağında her bilgiye internet üzerinden ulaşabildiği gerçeğine sahibiz, ancak gerçeklerin okunarak araştırılarak gün ışığına çıkmasını yeğleriz. Bu amaç ile görülmeyenleri, bilinmeyenleri, işitilmeyenleri kitabımızda var edeceğiz” dedi.

Tokat Ülkü Ocakları İl Başkanlığı tarafından yapılmış olan röportajın içeriğinde ise;

Eski Dönem Tokat Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mustafa Soylutürk Beyefendinin  Cemalettin Karaarslan ve Ahmet Karaman’ın İstanbul’da Üniversite Öğrencisi iken Sol Militanların Ülkücülere ait bir kafeteryada yapmış olduğu bombalı saldırıda şehit olduklarını , bütün uzuvlarının yanmasına rağmen hala Yusuf Yüzlerinin bembeyaz olduğunu göz yaşları ile ifade etmiştir” ifadeleri yer alıyor.

Ardından sözlerini dut ağacının altında yıkanan, Ahmet Mahir Pekşen’in su satırları ile son vermiştir;  

Ne tez geldi yiğidim genç yaşta sana hazan

 

Şehide su ısıttı aklaştı kara kazan

 

Senin baş ucunda taş bizim gözümüzde yaş

 

Sen borcunu ödedin sıra bizde ülküdaş!

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 5.2.2018
Güncelleme Tarihi : 5.2.2018
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Çok Okunanlar
En Son Yorumlar