ALBARAKA TÜRK HER ZAMAN TOKAT’LININ YANINDA

25.12.2017
2400 kez Okunmuştur.

Katılım Bankası Ve Katılım Bankacılığı sisteminde ki son gelişmeler

          Albaraka Türk Bankasının Tokat temsilcisi ,Katılım Bankası Ve Katılım Bankacılığı sistemi konusunda gazetemize kısa açıklamalarda bulundu. Albaraka Türk Bankasının Tokat temsilcisinin açıkladığı bankacılık konularında belirttiği üzere seçkin bankalar arasında yerini alan Albaraka Türk Bankacılığının ülkemizde aktif olarak çalışma faaliyetlerini özetledi.

     Albaraka Türk Bankasının Tokat temsilcisi; Türk bankacılık sisteminde önemli bir boşluğu doldurmak amacıyla 1983 yılında yasal altyapısı oluşturulan Özel Finans Kurumları, şimdiki adıyla Katılım Bankaları, faizsizlik prensibine göre halktan topladığı fonları, ticari faaliyetlerinde ve bireysel mal ve hizmet alımlarında ihtiyaç duyanlara kullandırmaktadır dedi. Katılım bankalarının Mevduat Bankalarından ayrılan en temel özelliği, fon kullandırırken mutlaka bir mal veya hizmetin alım satımının yapılıyolmasıdır. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na göre Katılım Bankası kavramı özel cari ve katılma hesapları yoluyla fon toplama ve kredi kullandırma işlemleri esas olmak üzere faaliyet gösteren kuruluşlar ile yurtdışında kurulu bu nitelikteki kuruluşların Türkiye’deki şubelerini ifade etmektedir açıklamasında bulundu.

    Albaraka Türk Bankasının Tokat temsilcisi ;Katılım Bankalarının varlık nedeni ve altın kuralı “ Faizsizlik Prensibi ”dir. “ Faizsizlik Prensibi ”nin özü de;1. Fon toplarken, kâr ve zarara katılma esasına göre fon kabul etmek ve müşteriye “sabit bir getiri” taahhüt etmemektir.2. Fon kullandırırken, nakit kredi vermeyip müşterinin ihtiyaç duyduğu malı satıcıdan peşin alıp kendisine vadeli satmak veya iş sahibiyle proje bazındataklık oluşturmaktır.3. Her türlü bankacılık hizmetlerinde faizin her çeşidinden kesinlikle kaçınmaktır.

      Katılım Bankaları’nın faaliyetleri ve farklılıkları

     Albaraka Türk Bankasının Tokat temsilcisi ;özel cari hesaplar ve katılma hesapları yoluyla fon toplar. Katılma hesapları ve özel cari hesaplar yoluyla toplanan fonlar, fon ihtiyacı olan müşterilerin ticari faaliyetlerinin Katılım bankaları kaynak toplarken hesap sahipleriyle kâr zarartaklığı; kaynak kullandırırken ise; vadeli satış, finansal kiralama, kâr zarartaklığına dayanan işlemleri yapmaktadırlar. Nakit kredi kullandırmazlar; fon kullandırımları ticari faaliyetin finansmanına dayanmaktadır. Fon kullandırımları kâr,zarar yönetimiyle fon kullandırma vetak yatırımlara dayanır. Bu yüzden, Katılım Bankacılığı sisteminde teminat kadar “ortak olunan projenin sağlamlığı” da önemlidir. Finansal kiralama işlemi yaparak müşterilerinin ticari faaliyetleri için kaynak sağlamış olurlar. Katılım Bankalarından fon kullanan müşterilerin, belirli bir vade sonunda ödeyeceği tutar bellidir. Bu tutar yaşanan ekonomik sorunlar veya krizler sonucu değişmez. Katılma hesaplarında kâr ve zarara katılım söz konusu olduğundan vade tarihinden önce kâr ve zarar belli değildir. Kâr ve zarara katılma esasına göre toplanan fonlar, faizsiz yöntemlerle ticari faaliyetlerde değerlendirilir.

 

              Kar payının faizden farkı nedir ?

    Albaraka Türk Bankasının Tokat temsilcisi; alışveriş veyataklık akdidir. Katılma hesabına para yatırıldığı gün vade sonunda alınacak olan kâr payı belli değildir. Kâr payı vade sonunda belli olur. Fon havuzlarında biriken paralar, fon ihtiyacı olan müşterilerimizin ticari faaliyetlerinin finansmanında satıcıya ödeme yapılmak suretiyle kullanılır. Bu ticaretin sonunda elde edilen kârlar ve zararlar havuzlara yansıtılarak fon sahiplerine kâr payı ya da zarar olarak dağıtılır. Müşterilerin ana para garantisi yoktur. Hesap sahibi hesabın vade tarihinde kârlı göstermesi durumunda kârlı bakiyeyi alır, zarar göstermesi halinde anaparasından daha düşük tutar alır. Kâr payı ticarete veyataklığa dayanmaktadır. Ticaret veyataklık, yani alışveriş ise helal kılınmıştır. Katılım Bankaları üretim, yatırım ve ticaretle,taklıkla ilgilenir. Fon fazlası olan müşterilerinden topladığı fonları ve öz kaynaklarını ticarette ,taklıkta değerlendirerek toplumsal fayda sağlamayı hedefler. Ticarette,ortaklıkta elde edilecek kâr veya zarar ise tarafların kâr payını oluşturmaktadır. Gerçek alışveriş olduğu için kayıtlı ekonomiyi ve reel sektörü destekler.

      Katılım Bankalarına yatırılan paralar Devlet Güvencesi kapsamındadır

        Albaraka Türk Bankasının Tokat temsilcisi; Katılım Bankalarındaki gerçek kişiler adına açılmış olan özel cari hesaplar ile katılma hesaplarındaki paralar 100.000 TL’ye kadar TMSF güvencesi kapsamındadır. Mevduat ve Katılım Bankalarının, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından faaliyet izinlerinin kaldırılması durumunda, mevduat ve katılım fonu hak sahiplerinin maruz kalacağı kayıpların devlet tarafından veya bu amaçla kurulmuş bir kurum tarafından kısmen ya da tamamen ödenmesinin garanti edilmesidir. Türkiye’de mevduatın ve katılım fonlarının sigortalanması yetki ve görevi, kamu tüzel kişiliğini haiz Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) aittir.

Müşterinin mülkiyetine geçmiş, satın alınmış bir mal için Katılım Bankaları fon kullandıramaz.

    Albaraka Türk Bankasının Tokat temsilcisi;  Katılım Bankaları müşterilerine fon kullandırırken, ilgili malın mülkiyetinin müşteride olmaması gerekmektedir. Fon kullanmadan önce müşterinin mülkiyetine geçmiş mallar için Katılım Bankaları fon kullandıramazlar. Müşterinin daha önce satın aldığı bir mal için Katılım Bankasının satıcıya para ödemesi nakit borç kapsamına girmektedir ki bu da Katılım Bankacılığı ilkelerine ters düşmektedir. Katılım Bankalarının fon kullandırma işlemlerinde temel prensip malın satıcıdan peşin alınıp, müşteriye vadeli satımıdır.

               Albaraka Türk’ün hizmet verdiği diğer ürünleri

       Albaraka Türk Bankasının Tokat temsilcisi;  topladığı fonları değerlendirme vetaya çıkan kârı paylaşma bakımından mevduat bankalarından esaslı olarak ayrılan Katılım Bankaları, diğer bütün bankacılık hizmetlerini sunmaktadırlar. Özel cari hesaplar, katılma hesapları, altın hesapları, teminat mektubu verme, ithalat akreditifi açılması, çek karnesi verilmesi, çek ve senetlerin tahsile alınması, ihracat işlemlerine aracılık, döviz alım satım işlemleri, Western uni-on, swift gibi uluslararası havale işlemleri, kiralık kasa hizmeti, hisse senedi alım satımı, sigorta hizmetleri aracılığı, devlet katkılı BES, kredi kartları, üye işyeri (pos), elektrik fatura tahsilatı, telekomünikasyon faturaları ile yerel yönetimlerin doğalgaz ve su faturası tahsilatları, SGK ve vergi ödemelerine aracılık edilmesi gibi işlemleri Albaraka Türk olarak yapabilmekteyiz.Katılım Bankaları ve Albaraka Türk’ün sosyal sorumluluk projeleri kapsamında toplumsal faaliyetleri hakkında da şunları ifade edebiliriz.Katılım Bankaları eğitim, sağlık, istihdam oluşturma, çevre, kültür, spvb. birçok alanda çeşitli projeler yürüterek bankacılık faaliyetinde bulunduğu tüm toplumlara fayda sağlamaktadırlar. Albaraka Türk, bu doğrultuda hat sanatı üzerine yarışmalar ve faaliyetler, kültürel yayınlar, belgeseller, insani yardımlar ve geleneği yaşatmak adına her türlü sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktadırlar. Aynı zamanda Albaraka Türk, çalışanlarının hayırseverlik, sosyal sorumluluk, sosyal girişimcilik, inovasyon gibi kavramları benimsemeleri ve bireysel farkındalıklarının oluşması,arttırılması için çalışmalar yürütmektedir.Albaraka Türk’ün klasik haline gelen el emeği göz nuru geleneksel hat eserleri malumunuz takvimlerimiz ile evlerimize ve iş yerlerimize taşınıyor. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında bu nadide eserler “ Kalemin Bereketi “ isimli hat ve tezhip sergileri Küba, Macaristan, Almanya, Avusturya, Polonya ve A.B.D’de gerçekleştirildi. Yurt içinde ise Ordu ve Bingöl’de sergilendi. İnşaallah Tokat’da bu sergiyi Tokat’lı kıymetli hemşehrilerimiz ile buluşturmak için girişimlerimize başlamış durumdayız.Albaraka Türk olarak Tokat’da 10 yılı aşan bir süredir hemşehrilerimize kaliteli ve nitelikli hizmet vermeye gayret ediyoruz. Bizlere değer ve destek veren Tokat’lı hemşehrilerimize teşekkür ederiz.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 25.12.2017
Güncelleme Tarihi : 25.12.2017
EKONOMİ
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:
Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar