Özel Dershaneler oldubitti ile kapatılmak isteniy

Tokat`ta 5 dershanenin yöneticileri,tak basın toplantısı düzenleyerek, dershanelerin kapatılmasına tepki gösterdi.

18.11.2013
1255 kez Okunmuştur.

İl genelinde 21 dershanenin bulunduğu Tokat`ta, merkezde bulunan Sınav, Bilgi, Selçuk Fen, Final ve Ana Fen dershanelerinin temsilcileritak basın açıklamasıyla dershanelerin kapatılmak istenmesine tepki gösterdi. Basın açıklamasını okuyan Bilgi Dershanesi`nin Müdürü Şevki Biler, dershanelerin kumarhane kapatır gibi Apar Topar kapatma telaşına düşen yetkililerin kendilerini üzdüğünü söyleyerek;

‘Tokat’ımızın değerli basın mensupları 14 Kasım Perşembe günü Dershane ve Etüt salonlarının tamamen kapatılmasıyla ilgili bir hazırlığın basına yansıması ile ilgili Tokat Özel Dershaneler birliği olarak düzenlemiş olduğumuz basın toplantımıza hoş geldiniz. 

 Dershaneleri, kumarhane kapatır gibi apar topar kapatma telaşına düşen yetkililer bizleri çok üzmüşlerdir. Ama biz doğru bulduğumuz dershanecilik müessesesinin devamlılığını istiyor, sayın yetkililerden bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz.

 Bu bağlamda

-Dershaneler sebeb değil sonuçtur. Sınavları kaldırmadan yarış devam eder. Yarış devam ettiği sürece ek hazırlanma ihtiyacı doğar.Bugün bu natif arayışın adıdır dershaneler.

-Dershaneler fırsat eşitliği sağlıyor. Orta sınıf veta sınıf altındaki fakir aileler çoçuklarını dershanelere göndererek yarışma imkanı buluyorlar.

-Bugün en pahalı kurs dediğimiz 12. Sınıf ve Mezun grubu öğrencilerin fiyatı en fazla 2500TL civarında. Bu öğrenciler yaklaşık 500-600 saat arası ders görüyorlar. Ayrıca deneme sınavları, doküman.kitap, testlerle takviye ediliyorlar. Öğrencilere rehberlik ve birebir takip yapılıyor. Sıcak ve uyguntamlarda eğitim öğretim faaliyetlerini yürütüyorlar.

Dershaneler kapatılınca, sınavlar da devam ettiği için özel ders almak için çok büyük fedakarlık yapmak zorunda kalınır. Bugün 1 saat özel ders en az 50TL. 500saat*50=25000TL(yirmibeşbin)yapar, 2500TL yi veremeyenler 25000TL yi nasıl verebilir. Yarıştata halli ve fakir kesim dışarıda kalır. Ancak belli zümrenin çoçukları okuyabilir.

Ayrıca dershaneler okulların olmadığı zamanlarda öğrencileri sokaklardan, kahvehanelerden, kötü alışkanlıklardan kurtarmaya vesile oluyor, onları meşgul ediyor.

Ek takviye almanın, bilgiyi geliştirmenin kime ne zararı var. Kaldı ki gönüllülük esasına göre memnun olan gelir, memnun olmayan gelmez.

Dershaneleri kapatmak hür teşebbüsü engellemektir. Dershaneler niye kapatılamaz? Hukuk kapatamazsınız diyor: Çünkü kanunla suç olarak tanımlanmamış hiçbir eylemi işleyene ceza verilemez. Buna idari ve ekonomik cezalarda dahildir. Kanuni haklarımızı sonuna kadar ararız. 

Sürücü kursları, İngilizce kursları kapatılmayacak, dershaneler kapatılacak. Makul bir izahı var mı?

Tokat`ta dershanelerin özel okullara dönüşmesi mümkün değil.Kaldı ki istanbulda özel okullarını 40 ı boş 6 yıldır özel okullara teşvik verileceği söyleniyor. Şu ana kadar bir teşvik verilmedi. Kitapları dahi verilmedi.

Dershaneleri özel okullara dönüştürmek, öğrencilerin yarıştan kopmamak için takviye alma isteklerinitadan kaldırıymu?

Sınavların olmasının kötülüğü nerede? Sınav varsa yarış var. Yarış olan yerde öğrencinin hedefi olur. Hedefi olan öğrenci ders çalışır, kitap okur.

Ailede anne babanın, okulda öğretmen ve idarenin, sokakta emniyetin işi rahat olur. Bu kadar gence sahip çıktığı için aile, okul idareleri, emniyet ve devlet teşekkür etmeli

 Kamuoyuna saygı ile duyururuz.’

Ayrıca  Zile ilçesinde faaliyet gösteren Sınav ve Fem Dershanesi yetkilileri kapatılma kararına ilişkin basın açıklaması yaptı.

    Sınav Dershanesi Zile Şubesi Müdürü Muammer Baloğlu, ‘dershanelerin kapatma çalışmaların gereksizdir. Dershanelerin rant kapısı değildir. Biz dershaneler olarak kimsenin cebindeki son kuruşuna talip değiliz. Ki böyle olan öğrencilerimize gerekli kolaylıklar sağlamaktayız.`` dedi.

    Fem Dershanesi Zile Şubesi Müdürü Şükrü Demirkaya ise dershanelerin kapatılmak istenmesinde duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Dershaneler olarak hem öğrencilere verdikleri derslerle eğitimlerine yardımcı olduklarını, hem de bir iş kapısı olarak büyük vazife yaptığını söyledi. Ayrıca kapatılmak istenen ve tamamen ücretsiz olan etüt merkezleri ve okuma salonları ise neden kapatılmak istenildiğini de anlamadıklarını ifade etti.

  • Etiketler :
  • -
FACEBOOK YORUMLARI
Eklenme Tarihi : 18.11.2013
Güncelleme Tarihi : 18.11.2013
GÜNDEM
LİG PUAN DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ligi seçiniz:

Yazarlar
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
En Son Yorumlar